Februárban omlott össze a világ legnagyobb virtuális pénzügyi kereskedési központjának számító japán tőzsde, a Bitcoinnal üzletelő MtGox. A japán tőzsdét azért kellett bezárni, mert több mint százmilliárd forintot érő Bitcoin-mennyiség egyszerűen elveszett.
Manipulálhatták az árfolyamot?
Korábban úgy tűnt, hogy egy heckertámadás okozhatta a 650 ezer Bitcoin eltűnését. Most azonban úgy tűnik, hogy nem feltétlenül volt valós pénzmozgás, sokkal inkább mesterséges árfolyam manipuláció történt: automata szoftvereknek, ügynevezett botoknak volt köszönhető a bitcoin árfolyamának rendkívüli emelkedése.
Egy friss kutatás ugyanis több aspektusban is belső kereskedelem nyomaira bukkant, ami szerint valós virtuális pénzmozgás nélkül hatszorozták meg rövid időn belül az árfolyamot - mondta Fekete Ákos, az OTP Bank treasury üzletkötője a Gazdasági Rádiónak adott interjúban.
A japán virtuális tőzsde ügyében magánbefektetők perek tucatjait indították, és az amerikai pénzügyminisztérium is vizsgálódni kezdett.
Mi a gond a Bitcoinnal? Nem ez volt az első eset, hogy visszaéltek a Bitcoin befektetők bizalmával. A japán Bitcoin-tőzsde összeomlása után zuhanni kezdett a virtuális pénz árfolyama, amely a tavalyi 1200 dolláros darabonkénti ár után már csak 420 dollárt ér. A 2009-ben alapított úgynevezett szuperpénz gyakorlatilag csak tavaly futott fel, akkor mindössze néhány hónap leforgása alatt 12 dollárról 1200 dollárra emelkedett az ára, de a Bitcoinnal elkövetett több bűncselekmény miatt már tavaly év végén sem jósoltak nagy jövőt az új fizetőeszköznek. |