Biden csomagja repíti az infrastruktúra-cégeket
Az amerikai szenátus jóváhagyta azt a széleskörű támogatást élvező, összesen 1000 milliárdos infrastrukturális törvényjavaslatot, amely keretében egyebek mellett 110 milliárd dollárt út- és hídfejlesztésre, közel 40 milliárd dollárt a tömegközlekedés fejlesztésére, valamint 65 milliárd dollárt a szélessávú internetkapcsolatok kiépítésére költhetnek. A háttérről itt írtunk:
Ebből persze számos tőzsdei vállalat is profitálhat - nem véletlen, hogy a Dow Jones ipari átlag és az S&P 500 index is új csúcsra került a tegnapi amerikai zárásra. Mindazonáltal az 1000 milliárdos pakk elfogadása nem volt meglepetés, a várható hatásait jórészt már beárazta a piac, így robbanásszerű emelkedésről nem beszélhetünk - főként a bankpapírok és a ciklikus részvények teljesítettek jól.
A program nyertesei befektetési szempontból egyébként azok az ETF-ek (úgynevezett tőzsdén kereskedett befektetési alapok, exchange traded fund), amelyek infrastruktúra-fejlesztéssel foglalkozó cégek részvényeit gyűjtik: a Marketwatch összeállítása szerint a 100 vállalat papírjait összefogó Global X U.S. Infrastructure Development ETF idén már 28 százalékos pluszban jár, az összesen 24 elektromos és vízi közmű papírjait tartó iShares U.S. Infrastructure ETF 22 százalékot emelkedett eddig 2021-ben. Az S&P500 ipari cégeit tömörítő Industrial Select Sector SPDR ETF is 18 százalékot erősödött - ezek mind lekörözik az S&P500 index és a Dow Jones ipari átlag idei, 15 százalék körüli emelkedését.
A programra a pénzt részben (205 milliárd dollár értékben) meglévő, Covid utáni gazdasági helyreállításra szánt alapokból teremtik elő, de 28 milliárd dollárt az új, kriptodevizákra vonatkozó szabályozás elfogadása után befolyó adóbevételből szeretne előteremteni az amerikai vezetés.
A kriptotőzsde-üzemeltetés mindenesetre meglehetősen gyümölcsöző üzlet: az amerikai Coinbase frissen közzétett számai meghaladták az elemzői várakozásokat, a negyedéves profit 2 milliárd dollárra emelkedett annak köszönhetően, hogy a tavalyinál közel 40 százalékkal több tranzakciót bonyolítottak le az ügyfelek a kriptotőzsdén.
Őrületes bevételt hoznak Covid-oltások a BioNTechnek
Egyre több országban kezdik meg a harmadik körös Covid-oltásokat. (Magyarországon a friss adatközlésben már nem szerepelt, hányan regisztráltak a harmadik szúrásra és hányan kapták meg, de egy nappal korábban, kedden még elárulták: 64 ezren foglaltak időpontot harmadik oltásra és 52 ezren már fel is vették azt.)
Ez tovább repíti a BioNTech profitját és részvényeinek árfolyamát is. A cég, amely a Pfizerrel közösen fejlesztette ki az egyik legmodernebb koronavírus-elleni vakcinát, épp most emelte 15,9 milliárd euróra az ebből származó bevételére vonatkozó előrejelzését - ezzel
a mainzi központú gyógyszergyártó a német gazdasági növekedéshez önmagában hozzátesz egy fél százalékot.
Nem meglepő, hogy a társaság részvényei történelmi csúcson járnak.
Jól megy a Magyar Telekomnak, kiszállt az állam a Richterből
A budapesti tőzsdén ma a Magyar Telekom vezeti az emelkedést a bluechipek közül - igaz, meglehetősen alacsony a papír forgalma. A befektetők értékelik a társaság a vártnál kedvezőbb gyorsjelentését, amit a tegnapi piaczárás után tettek közzé - délelőtt 1 százalék fölötti mértékben drágult a papír.
Hasonló mértékben erősödik a Mol is, az olajpapír tegnapi 4 százalék körüli gyengülését kompenzálja, amely szinte teljes egészében az osztalékszelvény "leesésének" volt következménye.
A Magyar Állam végleg kiszállt a Richterből, miután a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő átadta részvényeit a Semmelweis Egyetem fenntartójának, a Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítványnak. Az állami vagyon kiszervezésének egy újabb fejezete zárult le a mintegy 5,25 százalékot jelentő részvénypakk átengedésével. A 9 777 658 darab részvény piaci értéke jelenlegi árfolyamon bő 84 milliárd forint. A Richter egyébként ma délelőtt az egyetlen bluechip, ami esik, másfél százalékot veszített tegnapi értékéből.
Friss részvényárfolyamokat itt talál >>
A sor végére, de nem a padlóra küldte a lengyel indexet a kormánykoalíció válsága
Európában egyébként inkább pozitív a hangulat, a vezető részvényindexek közül a londoni FTSE100 fél százalék körüli pluszban jár, a párizsi CAC40 0,2 százalékos pluszban, a frankfurti DAX viszont némi hullámzás után éppen a pozitív tartomány szélét csípi csak meg délelőtt. Az abszolút vesztesek, között látjuk a varsói WIG indexet, ám éles zuhanásról egyelőre nem beszélhetünk: a délelőtti órákban 0,3 százalékos mínuszban jár az index azután, hogy szétesni látszik a kormánykoalíció, miután a miniszterelnök leváltotta helyettesét.
A helyzet a végén előrehozott választásokhoz is vezethet, így a lengyel tőzsdén is bizonytalan időszak következhet.
Szűk sávban gyengülget a forint
A forint árfolyamát tegnap nem érintette meg nagyon a vártnál kedvezőb inflációs adat, estére minimális gyengülést láthattunk: egy forinttal került feljebb az euró jegyzése. A mai nap 353,50 környékéről indult, és valamivel nagyobb mozgás történt már délelőtt, mint tegnap egész nap: valamivel többet veszített erejéből a forint, az euró jegyzése a délelőtti órákban 355 forint fölé emelkedett, majd 354,50-ig korrigált - a gyengülés egyébként a legyel zloty-val párhuzamban történt.
A KBC Equitas hírlevele arra emlékeztet: kiemelt figyelem irányulhat ma az amerikai inflációs adatra, hiszen ez befolyással lehet a Fed eszközvásárlásainak várható kivezetésére is. A várakozások alapján az infláció kis mértékben mérséklődhetett az USA-ban, 5,4 százalékról 5,3 százalékra, a maginfláció pedig 4,3 százalékra csökkenhetett. Magyar idő szerint 14:30-kor teszik közzé az inflációs adatot.