A költségvetési tervezet, amelyet a szenátusi demokraták reményei szerint a hét végéig elfogadnak, lehetővé teszi, hogy a testület elindítsa a szociálpolitikai csomagot, amelyeket a gazdagok, a nagy örökségek és a jelentős vállalatok megadóztatásával finanszíroznának. Ha mind az 50 szenátor, akik a demokratákkal ülnek, összefog, a csomag elméletileg republikánus szavazatok nélkül is átjuthat.
Két részre szakított gazdasági csomag
A demokraták tervei szerint a költségvetési tervezet tárgyalása rögtön azután elkezdődik, hogy kedden a szenátus jóváhagyta azt a kétpárti támogatást élvező, összesen 1000 milliárdos infrastrukturális törvényjavaslatot, amely egyebek mellett például 110 milliárd dollárt út- és hídfejlesztésre, közel 40 milliárd dollárt a tömegközlekedés fejlesztésére, valamint 65 milliárd dollárt költene a szélessávú internetkapcsolatok kiépítésére.
Ez, összekötve a demokraták szociális háló bővítésére szolgáló 3,5 billió dolláros tervezetével, nagyjából kiadja Joe Biden megálmodott 4000 milliárdos gazdasági menetrendjét – azaz valóban megtörténnek az infrastrukturális fejlesztések, miközben bővítik a közoktatást, a szociális és egészségügyi ellátást, nem mellesleg pedig átalakítják a szövetségi adótörvényt.
Az, hogy az eredetileg tervezett Biden-csomag végül így, két részre bontva valósulhat meg, komolyan próbára teszi az elnök manőverezési képességeit, hiszen mindkét házban csak minimális pártja többsége, ráadásul a programok végrehajtásához esetlegesen szükség lehet a republikánusokkal történő együttműködésre is, valamint a felvetődő kifogások megoldására is.
Ez egy merész, nagy változtatás: pontosan olyan, amelyre Amerikának szüksége van
- Chuck Schumer, a szenátusi demokraták vezetője így mutatta be a 3500 milliárd dolláros csomagot a New York Times cikke szerint, hozzátéve, hogy az ország állampolgárai nem várják el azt, hogy a kormányzat egyetlen törvénnyel megoldja Amerika minden problémáját, az viszont fontos, hogy ne ijedjenek meg a cselekvési kényszerből.
Nancy Pelosi képviselőházi elnök szintén támogatását fejezte ki az általa „meghatározónak és átformálónak” nevezett határozat iránt, amely „megvalósítja Biden elnök és a kongresszusi demokraták elképzelését.”
Bár a költségvetési tervezet elfogadására legalább a hét második feléig várni kell majd, a manőverezés már most megkezdődött a törvényhozók körében, hiszen amennyiben ez zöld utat kap, a demokraták megkezdhetik a jogszabálycsomag előkészítését, amelynek büdzséje egészen 3500 milliárd dollárig rúghat majd. Az egyes egységek megtervezésén előreláthatólag tizenkét szakmai bizottság dolgozik majd.
Republikánus ellenszél
Az már most egyértelmű, hogy a republikánus oldalnak komoly kifogásai vannak a tervvel szemben, egészen egyszerűen meggondolatlan pénzszórásnak nevezve azt, így a demokratáknak a pozitív kimenetelű szavazáshoz mindenképpen meg kell tartaniuk az egységet mindkét házban, amely nem kis feladat lesz, tekintve, hogy a mérsékeltebb gazdasági szemléletet valló képviselők sokallják a 3500 milliárd dolláros felső költési plafont.
Az elkövetkező néhány nap mindenképpen kulcsfontosságú lesz a Demokrata Párt életében, hiszen komoly republikánus ellenszélben kell majd egységes frontot képviselniük, ahhoz pedig, hogy Joe Biden kormánya valóban megvalósíthassa gazdasági menetrendjét, a minimális többség által biztosított borotvaélen kell majd táncolniuk.
Mire fordítanák a 3500 milliárd dollárt?
A pontos részletek még nincsenek meg, azonban a program sarkalatos pontjai már ismertek. Az egyik legfontosabb elem a jelenleg 65 éven felülieknek szóló egészségbiztosítási rendszer, a több mint 60 millió embert ellátó Medicare bővítése, amely így már fogorvosi, szemészeti, és fülészeti ellátást is finanszírozná, valamint esetlegesen az eddigi 65 éves jogosultsági korhatárt is leszállítanák 60 évre – erről egyelőre még nincsen biztos információ, ugyanakkor Joe Biden korábban támogatását fejezte ki az ügyben – írja a CNBC.
A terv emellett a dolgozó szülők gyermeknevelési támogatásának szélesítése mellett általános elő-óvodai (Pre-K) ellátást biztosítana – ez a jellemzően csak az angolszász országokban létező, önkéntes iskolaelőkészítő foglalkozás a 4-5 éves gyermekeknek segíti a felkészülést az oktatásba történő belépésre.
Oktatási téren több nagy változtatásra készül a kormány, hiszen a terv szerint az állami egyetemeken minden amerikai jogosult lenne két év ingyenes alapképzésre, valamint az úgynevezett HBCU felsőoktatási intézmények, az 1964-es, egyenjogúságot szolgáló polgárjogi törvény előtt alapított, a más egyetemekről kizárt fekete diákokat célzó egyetemek és főiskolák külön finanszírozást kapnának, és az állami ösztöndíjrendszereket is felülvizsgálnák.
A demokraták a megdrágult ingatlanpiacra és az elszálló bérleti díjakra is választ keresnek, így a csomag részleteit kidolgozó bizottságnak egy szociális lakhatási program kidolgozása, és az ingatlanárak csökkentésére szolgáló megoldás kitalálása is feladata lesz.
A napirendben a klímaváltozás és a globális felmelegedés, valamint a természeti katasztrófák elleni harc is helyett kapott, hiszen a károsanyag-kibocsátás csökkentését, a fenntartható energiaforrások használatának támogatását, valamint az erdőtűz és áradásvédelmi rendszerek fejlesztését is bevették a 3500 milliárdos tervezetbe - derül ki az NPR összefoglalójából.