Úgy tűnik, a brit események hatására a piac szereplők lemondtak arról, hogy a jegybankok belátható időn belül elszánják magukat bármiféle kamatemelésre, így az olcsó pénz állandósul, a tőzsdék mi mást tehetnének, mint fennragadnak a nagy magasságokban. Amerikában viszonylag szokatlan kép alakult ki, amint az alábbi grafikon is mutatja: az S&P 500 gyakorlatilag megállt a tetőn.
S&P 500 |
Az utóbbi napokban teljesen megszűnt a mozgékonyság, igaz, hogy előtte ott volt a nagy Brexit-pánik. Egyébként a mi Richterünk is valahogy így jár csúcsra: már bő egy éve elérte történelmi csúcsát, és onnan igen lassan araszolt felfelé eddig, bár most a 6000 forintos ár fölött akár be is gyorsulhat, egy egyedi részvényt azért könnyebben elkap a befektetők hevülete.
A BÉT-en egyébként ma a Mol mutat jól: 17 835 forintig emelkedik, miközben a Richter és az OTP kismértékben esnek. Európában is kitart az öröm: fél százalék fölötti emelkedéseket láthatunk ma délelőtt. Ha ez így folytatódik, lassan az európai indexek is elérik idei csúcsaikat, lerázva a Brexit hatásokat.
A leglényegesebb esemény ma azonban az Apple negyedéves jelentése. A cég árbevétele 15 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest 42,4 milliárd dollárra, ami minden, csak nem örömteli, de az elemzők még rosszabbra számítottak. Az előző negyedévben ugyanez az adat 13 százalék volt, ami 2003 óta az első visszaesés a cég történetében. A cég egy részvényre jutó eredménye 1,42 dollárra esett az egy évvel ezelőtti 1,85 dollárról.
A cég vezetője, Tim Cook ugyanakkor javított az előrejelzéseken, optimistább az idei várható eredményeket illetően, mint az előző negyedév után. Az eredmény csökkenése megállhat, stabilizálódhat, így a cég klasszikus fejőstehénné alakul, stabil nyereséggel és osztalékkal. Mostanában, a 0 kamatok időszakában az osztalék-kilátásokat nagyon becsülik a befektetők, az indikatív ár alapján úgy tűnik, ma nagy emelkedéssel nyithat a papír.
Apple |
Az árfolyamot a legpesszimistább időszakban is megtartotta a 92 dolláros szint, amíg fölötte van, nincs nagy baj. Fölfelé rövidtávon a 200 napos mozgóátlag jelent ellenállást, ezt ma akár meg is tesztelheti a papír, ha kitart a jókedv.