(Pixabay) |
Néhány meglehetősen jó gyorsjelentés után az amerikai tőzsdék jól kezdtek ma és a nap elején még csúcsdöntésre készültek, de aztán irányt váltottak. Az ipari részvények Dow Jones indexe jelentősebb, az S&P 500 szerényebb mínuszban van, csak a Nasdaq technológiai tőzsde tud kis mértékben javulni.
Európában is mérsékelt mínuszokat látunk, a BUX index is lassan lefelé csorgott a tegnapi új csúcs után. A végére 1,2 százalékkal került lejjebb, mind a négy nagy magyar cég papírja esett. A forint gyengült, 322,20 forint az euró.
Részvény– és devizaárfolyamok itt láthatók
1. A 3M-sokk
A 3M rossz eredményeinek közzététele mellett csökkentette idei növekedési előrejelzését és világszerte összesen 2000 fős leépítést jelentett be, mindez eléggé sokkolta a befektetőket. A részvény nyitáskor kőként zuhant mintegy 11 százalékot, és azóta is ekörül a szint körül tartózkodik.
A társaság gyenge keresletről számolt be autóipari beszállítói üzletágában, különösen ami Kínát és a Csendes-óceáni térséget illeti. Ez más cégek számára sem éppen jó jel. Reggel egyébként a kínai tőzsde is 2,5 százalék körüli esést mutatott be.
2.-3.: A Microsoft és a Facebook húzzák a tech-szektort
Záporoznak a fontos vállalati jelentések a héten, a befektetők csak kapkodják a fejüket. A Microsoft és a Facebook reggeli gyorsjelentései a vártnál jobban alakultak, emiatt a főbb tőzsdeindexek közül szinte egyedüliként ma a Nasdaq Composite szerény pluszban tudott maradni. A Facebook közel hét, a Microsoft mintegy négy százalékos pluszban van jelenleg, a szoftveróriás értéke ezer milliárd dollárhoz közelít.
A Tesla gyorsjelentésében viszont a vártnál nagyobb veszteségről adott számot, emiatt négy százalékkal esik, 250 dollár alá esett, ahol utoljára októberben volt. Elon Musk Tesla-vezér elhintett egy csomó információt, az egyik szerint esetleg vissztérnének a tőkepiacra forrásokat bevonni. A másik szerint nemsokára itt vannak az önvezető taxik, a harmadikban néhány hagyományos értékesítési hely fennmaradásáról beszélt az online rendelések mellett. Emelték a termelési előrejelzéseiket is.
A Wedbush leminősítette a Tesla-részvényt “vétel”-ről “semleges”-re, célárát 365-ről 275 dollárra. Ugyanez a cég fenntartja a “felülteljesítő” minősítést a Microsoft papírjára, és 150-ről 155 dollárra emelte a célárat. (Most 130 dollárnál jár a részvény.) A SeekingAlpha szerint a JPMorgan 125-ről 145-re, a BMO 125-ről 147-re, a Citi 110-ről 130-ra, a Mizuho 135-ről 142-re emelte a Microsoft-célárat.
4. Deutsche Bank-Commerzbank-fúzió: törölve
Frankfurtban kiadott közös közleményük szerint a két nagybank alapos mérlegelés után megállapította, hogy “az egyesülés nem lenne hasznos a részvényeseknek és az érdekeltek egyéb csoportjainak”. A fúzió pedig nagyon régen napirenden volt, vegyes érzelmeket váltva ki a befektetők és például a leépítésektől tartó szakszervezetek körében. A Deutsche Bank részvénye 1,8, a Commerzbanké 2,7 százalékos eséssel zárt. Aminek az lehet a fő oka, hogy az egyesített banktól a részvényesek hatékonyság-növelést vártak.
5. A félelem falán kúsznak fel az árfolyamok?
Óvatosak a befektetők, elemzők itt a csúcsnál, félnek, hogy túlértékeltek az amerikai részvények, legalábbis a BMO Wealth Managementnek a Marketwatch által idézett vezető stratégája szerint. Egy év múlva azután valószínűleg bánni fogják, hogy kimaradtak egy jó lehetőségből. Az amerikai részvények szerinte fair értékükön forognak. A fő érv emellett az, hogy az S&P 500 index részvényeinek hozama (a P/E mutató fordítottja, E/P, jelenleg mintegy 5,4 százalék) jóval magasabb, mint a tíz éves amerikai államkötvényeké. (Évi 2,53 százalék.)
Ahogy lenni szokott, tele van a piac egymásnak ellentmondó véleményekkel ma is. “Az ember, aki megjósolta a 2008-as és a 2000-es részvénypiaci eséseket”, Jeremy Grantham azt mondta a CNBC-nek, hogy a következő mintegy 20 évben a részvénypiacok sok bánatot fognak okozni a befektetőknek, és csak évi 2-3 százalék hozam várható tőlük.
A Robert Shiller Nobel-díjas közgazdász által kifejlesztett CAPE (ciklikusan kiigazított P/E) hányados ugyanis jelenleg mintegy 30 az amerikai részvénypiacon. A sok éves átlag pedig 16,6 volt. Grantham már tavaly óta jósol újabb lejtmenetet, amin szerinte a Fed és az EKB sem fog tudni már segíteni.