Pénteken ismét szomorkás nap következett a tőzsdéken, pedig reggel Ázsiában még az indexek többsége zöldben volt, sőt Kínában két százalék fölötti volt a vezető index emelkedése. A német DAX index 0,7, a francia mutató 1,2, a londoni pedig 0,8 százalékkal esett. Ugyanennyivel ment le a varsói index is. Az óceán túlsó partján az S&P 500 0,4 százalékkal süllyed, a Nasdaq 100 pedig 0,8 százalékkal, vagyis ma is a technikai részvények húzzák le a piacot.
A BUX így nagyjából hozta az európai átlagot, 0,9 százalékkal esett. Az OTP-t épphogy megtartotta a tízezres határ, 2,1 százalékkal esett. A Richter 1,3 százalékkal került lejjebb, míg a Mol 0,6, a Magyar Telekom 1,9 százalékkal emelkedni tudott. A Mol forintkötvényt bocsátott ki, erről délután itt írtunk.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint mozgása mérsékelt volt, az euró 360,10 jelenleg, ami alig jelent változást a tegnap estihez képest. A napi maximum azonban 361,20 forint volt, továbbra is inkább gyengülő trendet látni. A dollár kissé süllyedt, valamelyest erősödtek a nemesfémek.
Megakadt az olaj
Az olaj áremelkedése viszont megakadni látszik. Ma az amerikai típusú WTI 0,4 százalékos pluszban van, míg az északi-tengeri Brent hasonló nagyságú mínuszt mutat. Az olajárak emelkedését állítólag az akasztotta meg, hogy a nagy kitermelő, Líbia harcoló felei végre békemegállapodást hozhatnak tető alá.
Rosszak a járványmutatók
Ami az okokat illeti, sok helyen említik, hogy Európában tovább romlik a járványhelyzet, például nagy baj látszik Franciaországban, de a briteknél is aggódnak. Sokan tartanak attól, hogy nem csak a turizmus, hanem más ágazatok is meg fogják ezt szenvedni, miután újabb szigorításokra, lezárásokra kerülhet sor.
Egyébként Magyarországon is minden eddiginél magasabb fertőzésszámot regisztráltak, a kormányzat hadikórházak felállításával foglalkozik. Az Amerikai Egyesült Államokban is elsősorban olyan ágazatok részvényei süllyednek, amelyeket a járvány érint, mint például a légitársaságok vagy a luxus hajóutak szervezői.
Trump, TikTok, és a nevető harmadik
A Michigani Egyetem fogyasztói hangulatindexe 74-ről 78 pontra emelkedett, ezzel a várakozások felett teljesített. Az amerikai fizetési mérleg hiánya viszont 2008 óta nem látott szintre emelkedett az év második negyedévében. Donald Trump elnök állítólag ma kibocsát egy elnöki dekrétumot a TikTok és a Wechat betiltásáról, már vasárnaptól. Kétséges, hogy Washington, Peking és a TikTok tulajdonosa, a Bytedance érdekeit össze lehet-e még egyeztetni. A nagy konkurens, a Facebook talán emiatt emelkedik 1,1 százalékkal, mint afféle nevető harmadik, vagy sokadik szereplő.
Ma van a négyszeres boszorkányszombat, vagy “quadruple witching”, ami azt jelenti, hogy négyféle fontosabb származékos termékcsoportnál is ma van a kereskedés utolsó napja a legközelebbi határidőre. Ilyenkor mindig tartanak attól, hogy a volatilitás megélénkül, azaz nagyobb áringadozások, csapkodás alakul ki, főleg a kereskedés végén.
Most talán a szokásosnál valamivel nagyobb a veszély, hiszen ez az év rendkívül hektikus volt. Ráadásul az utóbbi hónapokban állítólag hatalmas származékos, opciós hatalmas határidős és opciós pozíciók épültek ki. E sorok írásakor azonban ennek még nincsen jele.
Ezért ment ma a Telekom?
Lehet, hogy a Magyar Telekom mai emelkedése a frekvencia-pályázattal van összefüggésben – legalábbis ez derül ki az Erste Befektetési írásából.
A 900 és 1800 MHz frekvenciákra november 10-ig csak olyan szolgáltató pályázhat, amely ellen az elmúlt két évben nem folyt szabályozói vizsgálat, és amelynek 2019 év végén 200 ezernél több aktív felhasználója volt. A kiírás lényegében kizárja a Digi-t, amely így nem fog tudni mobil lefedettséget kiépíteni. Így viszont, hogy csak három szereplő indul a frekvenciákért, a Magyar Telekomra vonatkozó 67 milliárd forintos CAPEX becslésünk túlzó lehet. A hír kedvező a Magyar Telekomra nézve.