Az április 8-i országgyűlési választásra leadott levélszavazatokat tartalmazó urna a kolozsvári főkonzulátuson 2018. március 26-án. MTI Fotó: Biró István |
A piacok hatékonyan áraznak - elméletben
A közgazdasági elméletek szerint a piacok hatékonyak. A teljes informáltság miatt a piacok hatékonyan áraznak. Az árakba beépül minden információ.
Ha azonban kicsit elszakadunk az elmélettől, már nem ilyen szép a kép: a tőkepiacokon nem ritka az árfolyam-szakadás. Ha egy termék grafikonjára ránézünk, akkor megszűnik benne a folytonosság - ezt hívjuk „gap”-nek. A gapek oka egy hirtelen kialakuló értékelési zavar. Olyan esemény, hír érkezik a piacra, ami alapvetően más árazást indukál.
Vannak olyan események, melyek bekövetkezési valószínűségének változása megjelenik a piaci árakban is. Például egy választási esemény előtt az időben előrehaladva a változó közvélemény-kutatások hatással tudnak lenni a piacokra - beárazódik a változás.
Az elmúlt években láttunk olyan piaci „szakadásokat”, melyek olyan választások, politikai események után következtek be, melyek teljesen váratlanok vagy nem előrejelezhetőek voltak. Voltak olyan piaci „szakadások” is grafikonokon, ahol ugyan várható volt a meglepetés-eredmény, mégis a piac elaludt, nem reagált időben.
Tehát az elmélet és a gyakorlat csak elméletileg azonos, gyakorlatilag nem.
Mit jelent ez a mi esetünkben, és mit mondhatunk el a piacokról pár nappal a választások előtt?
A politikai elemzők egyöntetű véleménye, hogy a papírforma a Fidesz győzelme a vasárnapi választásokon. Ugyanakkor talán soha nem látott szélességben szóródnak a mandátumbecslések: a Fidesz kétharmadától a Fidesz többségének elvesztéséig van minden. Minden elemző kiemeli szinte minden meghatározó faktorra az előrejelzés bizonytalanságát. Van itt mindenféle értelmezés az átszavazási hajlandóságról, az ellenzéki összefogás hiányáról, de az utolsó pillanatban történő megegyezésről, a várható részvételi arányról, a változás igényéről a lelkekben és az emberek szívében, a bizonytalan szavazók magas arányáról, a közvélemény-kutatások megbízhatóságáról.
Majdnem bármit és annak az ellenkezőjét is elképzelhetőnek tartanak a szakértők.
Nekünk, piaci embereknek ez adottság.
Mit olvashatunk ki a forint-eszközök árazásából ebben a bizonytalanságban?
A piacok ma egyértelműen megkérdőjelezhetetlen Fidesz-győzelmet prognosztizálnak. A szakértők bizonytalansága, a „tail risk” megléte nem mutatkozik meg a piaci árazásban. A forint és a hazai részvények árfolyama a nemzetközi trendek szerint változékony, nincs egyedi hatás.
Ha a Fidesz nyer vasárnap, akkor megint elmondhatjuk, hogy hatékonyak voltak a piacok. Ha a Fidesz elveszíti parlamenti többségét, akkor jelentős és nem árazott kockázatokat akarnak majd a piacok azonnal árazni, szakadásokat fogunk látni a grafikonokon.
Láttunk ilyet már meglepetést okozó szavazási eredményeknél. Ilyen volt a Brexit és a Trump győzelmét hozó amerikai elnökválasztás is. A kockázatokat ezekben az esetekben negligálta a piac.
Nincs senkinél a bölcsek köve. De az mindenképpen érdekes, hogy miközben az elemzők modelljeik megbízhatatlanságára figyelmeztetnek, a piacok magabiztosan a papírformát árazzák. Csak és kizárólag.
Chef jegyzete
Kapcsolódó cikkünk: Orbán Viktornak szurkolnak a befektetők - de mi lesz, ha az ellenzék nyer? >> |