Fotó: Reuters |
Ma nap közben sokat javult a tőzsdei hangulat. Kezdetben az USA-ban az árfolyamok elsősorban az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatos aggodalmak hatására morzsolódtak le, de este hétre nulla körüli szintre jutottak. A nyugat-európai indexek pedig egész szép, 0,6-0,7 százalékos pluszt értek el. A tárgyalások október 10-én indulnak.
Itthon a BUX index csupán pár pontot csökkent. A Mol felfelé, a Richter lefelé tartott, az OTP stagnált. Az Elmű és az Émász annak nyomán ugrott jó nagyot, hogy megérkezett az E.On felvásárlási ajánlata. Ami érzékelhetően magasabb volt a tőzsdei árfolyamnál. Így az Elmű hat, az Émász 13 százalékkal száguldott.
Az euró/forint emelkedett, 333,50-re, ami 1,3 forintos emelkedés. Ezúttal gyengült a lengyel zloty, a cseh korona és a török líra is.
Újabb vizsgálatok a Facebook ellen
A Facebook sok hideget kapott mostanában, a különböző szabályozó hatóságoktól, a felhasználóktól is. Tröszt-ellenes eljárások, adatvédelmi kritikák, össztűz a Libra kriptodeviza tervére. Nemrég még Donald Trump elnök is leült Mark Zuckerberggel – vagy magához rendelte? –, hogy az internetes szolgáltatások szabályozásáról beszéljen vele.
A SeekingAlpha egyik szerzője szerint nemsokára még egy sor újabb hatósági hercehurcára kerülhet sor. Vizsgálódni fog az FTC (Szövetségi Kereskedelmi Bizottság), egy államügyész-csoport (New York államból) és a Képviselőház igazságügyi bizottsága is.
Az FB-részvény szépen teljesít
A Facebook az utóbbi félévekben szépen növelte bevételét és nyereségét egyaránt. Fennáll viszont annak a veszélye, hogy a hatóságok újabb büntetéseket rónak ki rá, méghozzá milliárd dolláros nagyságrendben. Szigoríthatják az adatkezelési szabályokat is, ami megnehezítené a Facebook számára az adatok feldolgozását, és ezzel a nyereségtermelést.
A Facebook (pirossal) és az S&P 500 amerikai részvényindex. (Stockcharts.com) |
Ennek ellenére, amint a grafikonon látszik, az FB árfolyama egyelőre egészen jól van. Míg az utóbbi 12 hónapban a részvények 15 százalékkal mentek fel, addig az S&P 500 és a Nasdaq indexek csak bő két százalékos pluszban vannak. A részvény még februárban alaposan kilőtt, és bár a Libra kriptodeviza tervének júniusi bejelentése után nagyot esett, még mindig felülteljesítő.
Mégsem lesz Libra?
A Paypal elsőként hagyja el a Libra Assotiation nevű egyesületet, amelyet a Libra kriptodeviza felügyeletére hoztak létre – jelentette a Reuters. A svájci, genfi székhelyű szervezetnek így 28 tagja marad. Állítólag a Visa és a Mastercard is a kilépést fontolgatja.
Más hírek szerint az egész Libra-projektet, melynek élesben történő indulását 2020-ra tervezték, elhalaszthatják a hatósági ellenszél miatt. A Libra tervezett bevezetése nem valószínű, hogy jelentősebb értéknövelő tényezőként szerepelt volna eddig a Facebook tőzsdei árazásában. Így annak elmaradása sem kell feltétlenül áresést okozzon. De a cég megítélését mindenképpen befolyásolhatja. (A Libra potenciálisan nagy jelentőségéről itt írtunk.)
Van másik?
Ám sokan felismerték, hogy a Libra létező igényeket elégíthet ki, és nem biztos, hogy olyan könnyel el lehet fojtani valami hasonlónak a megjelenését. (Ahogy a bitcoint és a többi kriptodevizát sem lehetett.)
Most például a Telegram Messenger titkosított üzenetküldő-szolgáltatás jelentette be, hogy október végén elindítja a Telegram Open Network (TON) hálózatot és azon a Gram (GRM) nevű kriptodevizát (“token”, zseton). Ez kompatibilis lesz az Ethereum hálózattal. Így okosszerződéseket is lehet majd rajta futtatni.
Felkészül a Walmart
Így például online játékok, szerencsejáték-oldalak, médiavállalkozások működtetésére is alkalmas lehet, lást korábbi cikkünkben. A Telegram kriptodevizáját már hetek óta tesztelik. Bevezetése régen tervbe volt véve.
Augusztus elején a szabadalmi beadványokból kiderült, hogy a Walmart áruházlánc-óriás is kriptodevizát készül kibocsátani. A sajtó szerint vannak arra jelek, hogy ez az áruházlánc falain kívül is életképes lesz, többről van szó, mint afféle digitális pontgyűjtő kártya.
Jöhet a Bundes-Chain
Szeptember közepi hírek szerint Németország a Libra és a hasonló fizetési megoldások tiltására készül. De úgy, hogy közben a német állam hivatalos alternatívát nyújthat a polgároknak. Készülhet a “Bundes-Chain”.