Nagyon szépen teljesítettek ma az európai tőzsdék, a délelőtti emelkedést egész nap meg tudták tartani. A német index 2,0, a francia 2,4, A brit 1,7 százalékkal ment fel. Amerikában már nem ennyire jó a helyzet, az S&P 500 index 0,3 százalékkal emelkedik, a Dow Jones ipari átlag 0,9-el, de a technológiai részvények Nasdaq Composite indexe 0,3 százalékkal esik.
A Budapesti Értéktőzsde indexe 0,2 százalékkal ment csak fel, így több nap felülteljesítés után most elmaradt az európai mezőnytől. Elsősorban a Mol 0,8 százalékos esése húzta le, miközben az OTP és a Richter fél százalék körüli mértékben emelkedni tudott. A Magyar Telekom fél százalékkal esett, de másfél százalékkal felment az Opus és négy százalék fölötti drágulást láttunk a CIG Pannoniánál.
Nagyot esett az arany és az ezüst
A nem túl jó hazai inflációs adat nem változtatott érdemben a forint árfolyamán, 40 fillérrel feljebb van az euró, 344,80. A dollár kissé gyengült az euróval szemben. Március óta nem látott esést mutat az arany, 3,6 százalékkal 1957 dollárig esett. Az ezüst hét százalékkal zuhant, a platina és a palládium is lejjebb van pár százalékkal. A réz viszont kissé drágulni tudott.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A jó hírek között említették, hogy az USA-ban némileg csendesedni látszik a koronavírus-járvány. Valamivel alacsonyabb fertőzési számok érkeztek, mint az utóbbi időben megszokott. Egy másik tényező, hogy Donald Trump adócsökkentést szorgalmaz. Igaz, ez főleg a leggazdagabbaknak kedvez, de a tőzsdei befektetéseknek is. Oroszország pedig azt állítja, hogy már megvan a Covid-19 oltása, és a gyártása a jövő hónapban elkezdődhet.
Nagyobb a kockázatvállalási kedv
Annak ellenére optimisták a tőzsdék, hogy az Egyesült Államokban nagyon késik a tervezett gazdaságélénkítési csomag. Ugyanakkor a kínai-amerikai diplomáciai kapcsolatok oldaláról pozitív jeleket véltek felfedezni a megfigyelők. Így sok befektető inkább a kockázatosabb eszközök felé fordult.
Az állampapír-hozamok is emelkedtek az USA-ban, ami a biztonságos kötvények eladására utal. Egy kevésbé figyelt hír volt, hogy az amerikai termelői árindex érezhetően magasabb volt a vártnál, ez is hozzájárulhatott a kötvényhozamok emelkedéséhez. Európában a vártnál lényegesen jobb lett a német konjunktúraindex. Reggel a kínai autó piacról érkező pozitív eladási számok dobták meg a tőzsdeindexeket már a nap elején.
A Robinhood közzétette, a Robinhood elvette
A Robinhood cég, amely alkalmazásán keresztül az elmúlt hónapokban a lakossági részvény-kereskedelem fellendülésének egyik legnagyobb haszonélvezője volt, hétfőn először hozta nyilvánosságra napi átlagos forgalmát (DART). Ennek júniusi összértéke 4,31 millió volt, legyőzve a konkurens brókereket, mint a TD Ameritrade (3,84 millió), az Interactive Brokers (1,86 millió), a Charles Schwab (1,8 millió) és az E-Trade (1,1 millió) – írta a Business Insider.
A 8,6 milliárd dolláros értékű Robinhood azonban egyben be is csukott egy másik ajtót a nyilvánosság felé. Már nem teszi lehetővé harmadik felek számára az egyes papírok adatainak nyomon követését. (Ebből lehetett látni, milyen papírok felé fordulnak a tömegek.) A Robinhood-felhasználóknak vissza kell térniük más fórumokra befektetési ötletek felderítése érdekében – írták.
Villanyautók a csúcson
Ma napközben tette közzé második negyedéves gyorsjelentését a NIO. A kínai villanyautó-gyártó eredményei jelentősen feljavultak, a bevétel több lett a vártnál, miközben a veszteségek az elemzői konszenzusnál is nagyobb mértékben mérséklődtek. A cég szeptembertől új modellt dob piacra, és a menedzsment értékesítési prognózisa is reménykeltőbb lett a vártnál – írta a KBC Equitas.
A kínai gyártó részvényére szóló letéti igazolás ennek ellenére három százalékos mínuszban van Amerikában.