A tegnapi szünet után ma is ezerrel mennek fel az amerikai részvények, a Marketwatch cikke azon filozofál, hogy ezt már eufóriának kell-e nevezni, vagy sem. A Dow Jones ipari átlag 0,8, a Nasdaq indexe 0,7, az S&P 500 0,6 százalékos pluszban van, a Dow ismét átlépte a 26 ezer pontot.
Ma a Fed napja lesz az USA-ban: az amerikai szenátus bizottságában döntenek Jerome Powell Fed-elnöki jelöléséről, és a Fed Bézs Könyvét (Beige Book) is közzéteszik. Ráadásul a clevelandi Fed elnöke, Loretta Mester és két másik Fed-vezető is fellép ma különböző helyeken.
Az európai hangulat viszont rossz volt, kezdetben talán a keddi amerikai esés miatt, de ez az amerikai tőzsdék nyitásával sem javult igazán. Német lapok szerint főleg a három éves csúcs közelében levő euró nyomaszthatta az exportfüggő európai cégek árfolyamát. A DAX fél százalékkal, a francia és a brit mutató 0,4 százalékkal esett.
Megint visszapattant az OTP
Pedig a dollár második napja kissé felfelé korrigál, de az euró így sincs messze a csúcstól. (1,2240 körül van az árfolyam.) A forint egyébként lassan tovább erősödik, ma is húsz fillérrel lejjebb, 308,50-nél van az euró.
A BUX index az európai átlaghoz hasonlóan 0,4 százalékkal süllyedt ma, az OTP megint hiába ostromolta a 11 ezer forintos szintet. A bankrészvény 10 990-ről lefordult, és 10 940-re, 0,3 százalékkal esett. Hasonló mértékben süllyedt a Richter és a Telekom is. A Mol 0,2 százalékkal 3016-ra ment fel. Nagy esésben voltak a Mészáros-papírok és néhány más kisebb hazai papír is, a Konzum például három, az Appeninn öt, az Opus hét százalékkal ment lejjebb. A Pannergy viszont kilenc százalékkal száguldott.
A kriptó-kripta második napja
Az Eurózóna inflációja kissé, 1,5-ről 1,4 százalékra esett decemberben, a kötvényhozamok azonban ma nem változtak jelentősen. Az olajár ma inkább stagnált. Az olajárak, a kötvényhozamok és a részvényárak összefüggéseiről ma itt írtunk.
A bitcoin és más kriptodevizák a keddi után szerdán is két számjegyű esést szenvedtek el, a bitcoin például 9200 dollárra is leesett, most 9900 dollár. Az ethereum 880 dollár, a Ripple egy dollár körüli áron forog. A január eleji csúcsról a “kriptók” összes piaci értéke (kapitalizációja) több mint 40 százalékkal, körülbelül 350 milliárd dollárral csökkent.
Várható volt
Az eladási hullám főleg a koreai és kínai hatóságok tervezett tiltó rendelkezései és egy amerikai bitcoin-tőzsde bezárása miatt következhetett be, de egy komolyabb korrekció amúgy is időszerű volt ennyi emelkedés után. (Az okokról bővebben kora reggeli cikkünkben olvashatnak majd.)
A Goldman Sachs és a Bank of Amerika jelentései nem voltak túl jók, e két részvény 1-2 százalékos mínuszban van. Az Intel, az IBM, a Tesla és a Microsoft viszont 2-3 százalékkal emelkednek.