Nem csak te hozol döntéseket
Zsiday Viktor kiemelte: döntéseink eredménye nem csak rajtunk múlik, hanem mások döntéseitől is függ - ezt pedig sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni. A gazdasági életből hozott példát: Budapest belvárosában népszerűek a lakások a külföldi turisták körében, akik néhány napos látogatáshoz szívesen bérelnek központi fekvésű lakást. Jól kereshet ma az, aki a legnépszerűbb kerületekben tud bérbeadni ingatlant, nem csoda, hogy alaposan fel is pörgött a befektetési célú vásárlások miatt a helyi ingatlanpiac. Bár jó döntésnek tűnik ebbe beszállni, de ha hirtelen nagyon sokan hozzák meg egyszerre ezt a döntést, magyarán vásárolnak lakásokat, amiket szeretnének kiadni, buborék alakul ki - a buborék pedig előbb-utóbb kipukkan, és a bérleti díjak jelentősen csökkeni fognak az óriási kínálat miatt.
Azt hiszed, mindenki racionális
A másik hiba, amit sokan elkövetnek az az, hogy alapvetően mindenki azt feltételezi, hogy mind ő maga, mind a többi szereplő is racionális döntést fog hozni. Pedig vannak olyan ösztönzők, amik eltérítik a racionális döntéstől az embereket. Erre is gazdasági példát hozott: az MKB Bank eredménye éveken át komoly veszteségben volt, miközben az OTP még a válság éveiben is profittal tudta zárni: Zsiday szerint ennek hátterében az ösztönzők eltérő rendszere is ott van, az OTP-nél ugyanis az eltérő tulajdonosi szemlélet az eredmény alakításáért felelős munkatársaknak hatékonyan tudott olyan ösztönzőket biztosítani, amelyek profithoz vezető döntésekre késztették őket.
A döntésed visszahat rád
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy döntéseink hatással vannak a környezetünkre, és ránk is visszahatnak. A reflexivitásra is talált gazdasági példát Zsiday: amikor Magyarországon (és más országokban is) felpörgött a svájci frank alapú hitelek iránti kereslet, a hitelfelvételek erősen tartották a forintot, gyengítették a frankot. Amikor azonban beindultak a törlesztések, fordított folyamat kezdődött el: az egyébként is erősödő trendbe kerülő frankot még tovább erősítették a törlesztők devizavásárlásai.
Döntéseink eredményei tehát függnek a többiek döntéseitől, amelyeket különböző ösztönzők eltérítenek a racionalitástól, és ráadásul hatnak a környezetre, megváltoztatva a körülményeket, a játékteret.
A Buda-Cash és a Quaestor is jó döntésnek tűnt...
Láttunk mostanában olyan esetet, amikor a fentiek figyelmen kívül hagyása anyagi értelemben is komoly veszteséghez vezetett. A brókercégeknél elhelyezni a befeketetéseinket jó döntésnek tűnt. Jött azonban valaki más döntése: a svájci jegybank elengedte a frankot, sok magyar befektető tízmilliárdos nagyságrendben bukott - ezen többek közt a Buda-Cash és a Quaestor is sokat veszített. Az ügyfelek tömegesen kezdték kivenni a pénzüket, a cégek nem bírtak a rohammal - ráadásul a folyamat sötét üzelmekre derített fényt.
Ha döntéseinknél figyelembe vesszük másod döntéseit, az ösztönzőket és a reflexivitást is, nagyobb eséllyel kerülhetjük el a kudarcokat, veszteségeket is - zárta előadását Zsiday Viktor.