Az arany határidős jegyzése újra megdöntötte rekordját, miután Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke március 26-án bejelentette, hogy 25 százalékos büntetővámot vetnek ki az országába exportált személyautókra és kis áruszállítókra – írta a CNBC.
Fotó: Conclude
A sárga nemesfémért 3082,7 dollárt kellett adni unciánként (1 uncia=31,1035 gramm). A magyarázat továbbra is az, hogy a befektetők biztos menedéket keresnek vagyonuk egy részének. Emellett erősek maradtak a jegybankok vásárlásai is. A Goldman Sachs az év végére immáron 3300 dollár/unciás árat jelez előre, megemelve a korábbi 3100 dolláros jóslatát. Ezt elsősorban a jegybanki vásárlásokkal indokolja. A befektetési bank szakértői szerint az ázsiai központi bankok még három-hat évig folytathatják a beszerzéseiket.
Kiütötte a trumpi „kereskedelempolitika” az ázsiai tőzsdéket
Az amerikai indexek és az ázsiai mutatók többsége a lejtő felé vette az irányt, mert a befektetők úgy látják, hogy Amerika ura elszánta magát a kereskedelmi háborúja megvívására. Trump azzal színezi a vámkommunikációját, hogy időnként enyhe tarifákról beszél, hozzátéve, hogy könnyíthet a Kínával szembeni intézkedéseken, ha ez kell ahhoz, hogy megállapodjanak a TikTok tulajdonosával, a ByteDance-szal a közösségi portál amerikai érdekeltségének eladásáról. Ezzel egyidejűleg további tarifákkal fenyegette meg az EU-t és Kanadát, ha összefogva próbálnák ellensúlyozni az új washingtoni vámpolitikát.
Az Egyesült Államokban szánkáztak az autógyártók – derült ki a Yahoo Finance beszámolójából. A General Motors tőzsdei értéke 7 százalékkal csökkent, a Fordé 4, a Stellantisé 1 százalékkal. A Tesla kicsit drágult, mert azt tartják róla a szakértők, hogy kevésbé sújtják Trump vámjai. Ez a részvény sokat gyengült az elmúlt hetekben Elon Musk vezérigazgató márkaimázs-romboló politikai szerepvállalása miatt. Mindez csak a legfontosabb epizód volt a csütörtöki tőzsdei kereskedésben, amely nem kerül az amerikai tőkepiacok évkönyveinek aranyoldalaira. Az S&P-500 és a Dow Jones Industrial Averge egyaránt valamivel 0,3 százalék feletti mértékben esett, a Nasdaq Composite 0,5 százalékot veszített az értékéből. Pénteken a japán Nikkei és a dél-koreai Kospi egyaránt majdnem 2 százalékkal került lejjebb pénteken. A hongkongi Hang Seng Index 0,7, sanghaji társa pedig szintén ekkora esést könyvelhetett el. Az ázsiai kereskedésben a nagy autógyártók tovább gurultak lefelé a lejtőn, amire az amerikai elnök lökte őket. A Toyota, a Honda és a Nissan is jelentősen gyengült.
Európa szintén pirosban kezdte a hét utolsó napját. Bár a londoni FTSE beérte 0,2 százalékos mínusszal, Párizsban és Frankfurtban aktívabbak voltak az eladók, amit a 0,8, illetve 1 százalékos esés bizonyít. Budapesten a BUX ugyancsak 0,8 százalékos veszteségnél tartott 11 óra környékén. A vezető papírok közül a Mol 0,5, a Richter 0,6 százalékos gyengülését az OTP több mint 1 százalékos süllyedéssel fejelte meg. A Magyar Telekomot viszont szerették délelőtt, ami 0,9 százalékos drágulásban testesült meg.
A forintért viszont nincsenek oda a befektetők. Ebéd előtt az euró 402,60, a dollár pedig 373,60 forintba került. Vagyis reggel óta majdnem 1, illetve közel 2 forinttal drágult a két nemzetközi deviza. Az erstés szakértők a kommentárjukban utaltak arra, hogy meglepően gyenge lett a negyedik negyedéves folyó fizetési mérleg adat: a havi közlések után számottevően jobb számot lehetett várni, ehelyett elenyésző többletet mutatott a Magyar Nemzeti Bank friss statisztikája.
Formálódik az olajpofon
Donald Trump úgy gondolta, megvan a válasza arra, ha vámemelései növelik az inflációs nyomást az Egyesült Államokban. Fel kell pörgetni az amerikai olajkitermelést, ami lenyomja az energiaárakat, majd hipp és hopp, varázsütésre visszafogja a pénzromlást. Úgy tűnik, Amerika körmönfont elnöke kapott egy rossz hírt.
Nevezetesen, a friss kitermelési tapasztalatok szerint a híres Permian-medence olajpala-kitermelése vélhetően megközelítette a csúcsát. Mostanában több víz és gáz kerül a felszínre a kutakból, mint olaj. Erről a mezőről decemberben 6,5 millió hordó olaj került a felszínre, ami majdnem fele volt az Egyesült Államok 13,5 millió hordós teljes kitermelésének. Az Occidental szakértői 2027 és 2030 közé várják a tetőzést. Mások szerint ez már meg is kezdődött. A kitermelés egyelőre nő, de a bővülés tempója érezhetően lassul. Idén napi 300 ezer hordóra mehet fel a 2024-es 250 ezerről. A kormány 350 ezret vár, de ha ez teljesülne, az is a legkisebb emelkedés lenne a Covid óta. A fekete arany ára pénteken enyhén csökkenő pályán haladt. A Brentért kicsit kevesebbet kellett adni hordónként 74 dollárnál, a WTI ára valamivel 70 dollár alatt maradt. A földgáz ára 41 euró/MWh körül ingadozik kicsi eltérésekkel pozitív és negatív irányba. A befektetők figyelme egyre inkább a jövő évi tartalék betárazása felé fordul. A tározók feltöltöttsége 34 százalék alatt van.
A ktriptopiacot is eladási hullám jellemezte. A bitcoinos befektetők a 2,4 százalékos gyengülés miatt szomorkodhatnak. Persze, akkor mit mondjanak az ethereumosok és az XRP-sek a 4,5, illetve 5,1 százalékos zuhanás láttán?
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.