5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai fizetőeszköz még az elmúlt időszak dollárgyengülése ellenére sem volt képes jelentős erősödést produkálni. Ezzel szemben az OTP és a Mol európai szinten is megsüvegelendő pluszban tartja a BUX-indexet. A szűkülő kínálat hatására drágul az olaj. Ezúttal az Európai Központi Bank (EKB) elnöke jelezte, hogy szabályozni kéne a kriptopiacot.

Amilyen jól zárták a tőzsdék az elmúlt hetet, csaknem kivétel nélkül olyan jól kezdték a mostanit. A hétfőn elsőként kinyitott ázsiai börzék közül a tokiói közel 1 százalékos plusszal zárt, a sanghaji indexe, ha hajszálnyival is, de ugyancsak zöldben pompázott. Csak a hongkongi volt kakukktojás, a maga 1,19 százalékos mínuszával.

Nincs jó passzban a forint. Fotó: Privatbankár.hu
Nincs jó passzban a forint. Fotó: Privatbankár.hu

A globális növekedés lassulásával kapcsolatos félelmek egyelőre nem érződnek a nyugat-európai tőkepiacokon, délhez közeledve a frankfurti DAX 0,4, míg a párizsi CAC-40 is 0,6 százalék feletti pluszt hozott össze, míg a londoni FTSE ha szerény mértékben is, de ugyanezt tette.

A BUX-index viszont túlteljesítő volt az öreg kontinensen. A csaknem 1,6 százalékos pozitívumához ezúttal a négy hazai blue chip közül három is hozzájárult. Az OTP Bank részvényei 3,5 százalékot meghaladó pluszban pompáztak, a Mol papírjai 2 százalék feletti mértékben drágultak, s végre a Magyar Telekom befektetői is dörzsölhetik a tenyerüket a 0,4 százalékot közelítő drágulás láttán. Ezek az árfolyamemelkedések bőven kompenzálták a Richter 0,6 százalékos bukóját.

Az OTP árfolyamának nyújthatott támaszt, hogy a hazai bank közleménye alapján május 20-án 100 ezer darab saját részvény vásárolt vissza, 10 042 forintos átlagáron.

Ami a ma délután kinyitó amerikai piac kilátásait illeti, 

„a befektetők továbbra is feszülten figyelik a jegybank lépéseit, a gazdasági kilátások alakulását” – hívja fel a figyelmet a KBC Equitas ma reggeli elemzése. „Látható, hogy továbbra is az energiaszektor tud felülteljesítő lenni, azonban az elmúlt héten az egészségipar, valamint a nyersanyagszektor is pozitív hozamokat tudott produkálni. Tovább folytatódhat a befektetők részéről a “value” papírokba való átrendeződés, hiszen ezeket a részvényeket kevésbé érinti érzékenyen a kialakult makrokörnyezet.”

A kétszámjegyet nyaldosó hazai infláció dacára külföldi nyaralásban gondolkodóknak nincs jó hírünk: a forint csak nem akar magához térni. Az euróval szembeni árfolyama például még mindig bőven a 380-as szint felett van (egészen pontosan 12 óra előtt 382,6 körül cserélt gazdát). 

„Az elmúlt időszak dollárgyengülése ellenére sem volt képes jelentős erősödést produkálni a magyar deviza” – értékelte a helyzetet a KBC Equitas. „Technikailag továbbra is az 50 napos mozgóátlag nyújthat támaszt az árfolyam számára, jelenleg ez 376 forint körül található. Jelentős szigorítási lépések ezen a héten sincsenek kilátásban az MNB részéről, korábban jelezték, hogy az agresszív kamatemelések időszaka elmúlt, így egy stabil, de lassabb ütemű kamatemelési pályát tűzött ki célul a jegybank.”

Európában viszont még csak most kezdenek belevágni a monetáris szigorításba. Ahogy az Erste Bank elemzése felhívja a figyelmet,

„egyre több európai jegybankár utal nyilatkozataiban arra, hogy júliusban megkezdődhet a kamatemelési ciklus. Pénteken az olasz Ignazio Visco és a lett Martins Kazaks is így tett. Főként az olasz jegybankár nyilatkozata izgalmas, hiszen ő a galambok táborát erősíti a jegybankárok között, vagyis jellemzően a lazább monetáris politikát támogatja. Christine Lagarde egy árnyalattal visszafogottabban nyilatkozott, ő nem mondta ki konkrétan a júliusi időpontot, de heteken belül bekövetkező kamatemelésről nyilatkozott.”

Ugyanakkor vigyázni kell arra, hogy a monetáris szigorítás recesszióhoz vezethet. Igaz, erről már az Egyesült Államokból érkezett figyelmeztetés. Méghozzá Brian Deese-től, a Fehér Ház gazdasági tanácsadójától, aki a támogatásáról biztosította az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed-et az infláció ellen vívott harcában. Ez utóbbin szerinte inkább az állami deficit visszavágásával lehetne faragni.

Árfolyam

Az olaj is emelkedéssel indította a hetet. Mindkét fő fajta nagyjából egy-egy százalékkal állt magasabban az előző záró értékénél, az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI 111 dollár felett cserélt gazdát, míg az északi-tengeri Brent 113 dolláros szintet közelítette. 

„A kereslet a globális gazdasági növekedés lassulása miatti aggodalmak ellenére a kereskedők szerint továbbra is emelkedni fog, miközben az orosz-ukrán háború okozta kínálatszűkülés kitart; a koronavírus terjedése – és a vele járó gazdasági aktivitás-lassulás – Pekingben viszont megállíthatja az emelkedő árfolyamtrendet.”

Eközben újabb neves személyiség sürgette a kriptopiac szabályozását. 

„Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke kijelentette, hogy a kriptovaluták „a semmire épülnek”, és szabályozni kell őket, hogy megakadályozzák az embereket attól, hogy életük megtakarításaival spekuláljanak rájuk. Lagarde azt nyilatkozta a holland televíziónak, hogy aggódik azokért az emberekért, akik nem értik a kockázatokat, akik mindent elveszítenek, és akik rettenetesen csalódottak lesznek, ezért úgy gondolja, hogy ezt szabályozni kell az eszközosztályt. Maga a bitcoin a hétvégi gyengeségből visszakapaszkodott, és 30 ezer dollár közelében talált támaszra” – számolt be az Equilor Befektetési Zrt.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27930 27740 27990 +0,18% 0 0 4 482 366 980 HUF 2025-07-11 17:06:55
MOL 3030 3012 3030 0,00% 0 0 1 304 371 794 HUF 2025-07-11 17:05:26
MTELEKOM 1782 1766 1782 +0,34% 0 0 338 535 800 HUF 2025-07-11 17:05:33
RICHTER 10200 10170 10340 -0,87% 0 0 1 074 288 620 HUF 2025-07-11 17:05:46
OPUS 599 595 599 -0,17% 0 0 72 318 652 HUF 2025-07-11 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már nagyon a hétvégét érezte a forint – ennyire jutott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:45
A magyar devizát elhagyta ereje a pénteki kereskedésben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Hírek nélkül a Magyar Telekom tudott a legtöbbet erősödni
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 76,36 pontos, 0,08 százalékos csökkenéssel, 99 921,45 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Amerika is minuszban nyitott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 15:59
Csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Eltűnt a parkett a BUX alól
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 14:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,84 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Szemétből kincs: eluralták az amerikai értéktőzsdét a mémrészvények?
Sasvári Péter | 2025. július 11. 14:29
A mémcoinok után itt vannak a mémrészvények! Egyes befektetők figyelme a biztonságos hozamokat produkáló cégek (mint például a „magnificent seven”) helyett szándékosan a volatilis, sőt, sokszor konkrétan alulteljesítő cégek részvényei felé fordult. Ezeket nevezik – a mémcoinok után – mémrészvényeknek. De mi a logika emögött, és mennyire veszélyes ez a spekulatív trend?  
Részvény / Deviza / Áru Felszedték a parkettet Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:38
A kezdeti jó hangulat elilant a tőzsdén, fél 12-kor bukóban volt a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Bizakodhat, akinek magyar részvénye van
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:13
Míg az ázsiai piacok vegyesen mozogtak, addig a BUX az előző napi záróértékénél magasabban nyitott.
Részvény / Deviza / Áru Trump csúcsra lökte az első számú kriptodevizát
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:09
Rekordszinten a bitcoin jegyzése.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:48
Gyengült a forint jegyzése reggel.
Részvény / Deviza / Áru Végre jó hír érkezett Trump háza tájáról
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 06:23
Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG