Pénteken is optimisták a tőzsdék világszerte. Ennek fő oka az lehet, hogy enyhült a kínai-amerikai viszony. Az utóbbi időben sűrű ütésváltások voltak a vírus eredetéről, terjedéséről, és már a kereskedelmi háború kiújulásának réme is előkerült. Most viszont a kínai alelnök, Liu He, Robert Lighthizer amerikai főtárgyaló és Steven Mnuchin pénzügyminiszter telefonkonferenciát tartott – közölte a kínai Xinhua News Agency.
Az európai tőzsdék fél-egy százalékos pluszban vannak, az amerikai határidős indexek 0,8-0,9 százalékkal emelkednek. A német DAX 0,7, a lengyel WIG 20 1,2 százalékos pluszban van, a BUX stagnál. Itthon kicsit megijedtek a befektetők reggel az OTP gyorsjelentésétől, 9070 forinton is volt a papír a nap elején. Most már 9255, ami csak fél százalékos süllyedés. A szintén jelentő Richter mindössze 0,1 százalékot esik (6720), a Mol és a Telekom pedig kissé emelkedik.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Fontos magyar adatok jöttek
Meglepően rezzenetlen a BUX ahhoz képest, hogy két fontos jelentés is érkezett. Harmadikként a Waberer’s is közzétette számait, közel hét százalékos pluszban van. A forint a napokban a 350-es határt kerülheti, ma 349,60 az euró, szolidan erősödött fizetőeszközünk. Itthon is van hír bőven, például nagyot zuhant az infláció a koronavírus-válságban.
Áprilisban részben becslésen alapuló fogyasztói árindexet közölt a statisztikai hivatal a koronavírus-járvány hatásai miatt. Viszont a külkereskedelmünk kedvezőtlenül alakult, az export euróban számított értéke 7,3 százalékkal, az importé 5,5 százalékkal csökkent éves összevetésben.
Veszteségbe lökte az OTP-t a vírus
Az OTP-csoport a vártnál rosszabb eredménnyel zárta az első negyedévet, négymilliárd forint konszolidált adózás utáni veszteséget könyvelt el, szemben az előző negyedév 103 milliárd forintos, és az egy évvel korábbi 73 milliárd forintos negyedéves nyereségével. A jelentős eredményromlást a koronavírus-járvány gazdasági hatása, a kockázati költségek jelentős emelkedése okozta. Ám a veszteség hátterében leginkább a legrosszabbra való felkészülés áll – írtuk reggel.
Jóval az elemzői várakozásokat meghaladóan nőtt viszont a Richter Gedeon Nyrt. árbevétele és nyeresége idén az első negyedévben. A várt 23,4 helyett 29,1 milliárd forintos lett a nyereség – olvasható délelőtti jelentésünkben.
A Richter jó, az OTP konzervatív
Jó eredmény a Richtertől, nagy céltartalék az OTP-nél – összegzi az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárját. A gyógyszercég “jelentős, 31,7 százalékos profitbővülést ért el az idei első negyedévben, pedig tavaly még egyszeri mérföldkő kifizetést is kapott több mint 7 milliárd forint értékben.” “A jó eredmény egyértelműen a cariprazine-on kívüli teljesítménynek köszönhető, ami jó jel, mert az elmúlt években gyakorlatilag csak ez a készítmény vitte a hátán a gyógyszercég eredményét” – ezek alapján eléggé pozitívan vélekedik a brókercég a Richterről.
A hagyományos termékek felfutásában szerepet játszott a járvány kitörésekor tapasztalható gyógyszerfelvásárlási láz is. Aminek persze lesz valamiféle böjtje a második negyedévben. “Ennek ellenére erős eredményt láthattunk, s az is igaz, hogy a cariprazine újra húzóerő lesz az új készítményekkel együtt” – fejezték be.
Az OTP-ről azt írták, hogy “összességében ez egy konzervatív eredmény, amibe minden várható költséget beleszámoltak. Így az elkövetkező negyedévekben inkább pozitív fejleményeket várhatunk”. A Waberer’s is közzétette eredményét, ami javulást mutatott év/év alapon. Partnerük, az Audi “március végétől leállította a termelését, de azóta már újra is indította, és az élelmiszer-fogyasztás is visszaállt a normális szintre”. Az Erste azt szűrte le, hogy “egyelőre romló, majd később az európai járványhelyzet javulásával várhatóan javuló eredményeket láthatunk majd” a Waberer’s-től.
Sikerült a meglepetés az OTP-nek
Sikerült meglepetést okoznia az OTP-nek, a korábbi negyedévekkel ellentétben azonban inkább negatív értelemben – írja a KBC Equitas reggeli összefoglalója. A bankcsoport első negyedéves számai jelentősen alulmúlták az elemzői várakozásokat, főként a profitsorokon. A jelentős céltartalék-képzés, valamint a hitelmoratórium hatása teljes mértékben elvitték a profitot. “A kilátások a jövőre nézve sem pozitívak, mivel az OTP a jelentéssel együtt visszavonta a korábbi előrejelzéseit és a bizonytalanság miatt nem is adott újabbat” – teszik hozzá.
A Richter viszont ezen cég szerint is “nagyon erős jelentésen van túl”, a főbb számok látványosan meghaladták a tavalyi bázist és az elemzői várakozásokat. “Emiatt pozitív piaci reakcióra számítunk. Látni kell viszont az is, hogy a piaci szereplők azért még várhatnak az esetleges további kommunikációra, előrejelzésre a cégtől” – tették hozzá.
A tízezret ostromolja a bitcoin
A WTI olaj árfolyama tíz nap alatt kétszeresére ugrott, 12 dollárról 24 dollár környékére. Persze csak amiatt, hogy korábban olyan mélyre zuhant, sőt rövid ideig negatív is volt. Ma a WTI és a Brent két százalék körüli mértékben emelkedik. A nemesfémek a friss amerikai munkanélküliségi adatok tegnapi közzététele óta megindultak. Ismét 1700 felett van az arany, öt százalékot ugrott az ezüst.
A Bitcoin ma újabb hat százalékkal 9800 dollárra ugrik, de hajnalban már csak pár dollárra volt a tízezertől. Az emelkedés egyik mozgatóereje a közelgő “halving”, azaz az új bitcoinok keletkezésének feleződése lehet. Az ether is két hónapos csúcsa közelében jár, itt az Ethereum 2.0 fejlesztés elé tekintenek fokozott várakozásokkal.