Csúnya vérengzés volt tegnap este az amerikai tech-szektorban, vagy például Frankfurtban is, aminek főleg Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter lehetett az oka. A kamatemelés lehetőségéről beszélt, felerősítve ezzel az amúgy is meglevő aggodalmakat, bár később korrigálta kissé saját szavait.
A nyilatkozata mindenesetre a dollár erősödését okozta, valamint olyan kamatérzékeny eszközök esését is, mint az arany vagy a növekedési és tech-részvények. A Nasdaq 100-as index 1,9, az S&P 500 viszont csak 0,7 százalékkal esett tegnap. Ma fontos amerikai munkaerő-piaci adatok érkeznek.
Európában viszont ma már ismét béke honol, a német DAX 1,4, a francia CAC 0,9, a londoni FTSE 100 pedig 1,2 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek is fél százalék körüli pluszban várják a nyitást. Varsóban másfél százalékkal megy fel az index, Budapesten csak 0,8-al, de tegnap meg a BUX volt felülteljesítő, elsősorban a Mol miatt.
Ma inkább az OTP vezeti a mezőnyt, másfél százalékkal emelkedik, de a Mol drágulása is eléri az egy százalékot. A Richter 0,4 százalékkal süllyed, a Telekom fél százalékkal feljebb jár. A forint alig változik, az euró 360,10.
Jó Mol-gyorsjelentés várható?
A finomításnak és a kitermelési üzletágnak köszönhetően erős eredmény várható a Mol május 7-én reggelre ütemezett gyorsjelentésétől az Erste Research szerint.
Mi 171 milliárd forint tisztított, CCS alapú EBITDA-ra számítunk, ami elmarad a 191,4 milliárd forintos tavalyi első negyedéves eredménytől, de meghaladja a 140,4 milliárd forintos tavalyi IV. negyedéves értéket.
A nyitás reménye 70 dollár közelébe vitte az olajat
Ma 69,40 körül jár a Brent, közel március elején beállított 71 dolláros éves csúcshoz. A WTI is erős, 66,30 dollár. Másfél nap alatt mintegy három százalékkal drágult a fekete arany.
Két fő okot említ az Investing.com, az egyik, hogy az amerikai nyersolajkészletek rekordnagyságú csökkenést mutattak a tegnapi adat szerint (API). (Ma új adat érkezik az EIA-tól.) A másik, hogy egyre erősödnek a várakozások, miszerint az USA-ban és Európában küszöbön álló nyitás növeli az üzemanyag-keresletet.
A befektetők azonban folyamatosan aggódnak a Covid-19-esetek számának növekedése miatt Ázsia egyes részein (India, Vietnám, Japán, Szingapúr). Indiában új rekordot ért el a koronavírus-halálozások száma egy nap alatt.
Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy az USA célja a felnőttek 70 százalékának beoltása legalább egy adaggal a függetlenség napja, július 4-e előtt. Az Egyesült Királyságban pedig Boris Johnson miniszterelnök azt mondta, hogy az ország hét hét alatt megszünteti a lezárási szabályokat.
Yellen kísérleti léggömböket ereget?
Janet Yellen jegybankári, makroközgazdászi “múltja alapján abszolút indokolt”, hogy van véleménye a kamatokról, de a Concorde blog szerint nem csupán erről van szó.
A hírekben szinte minden a felborult kereslet-kínálati egyensúlyról, a szárnyaló nyersanyag- és szolgáltatásárakról szól, de a Fed még mindig csak átmeneti inflációs nyomást lát. Elképzelhető, hogy az utóbbi valósul meg, de már vélhetően dolgoznak a B-terven, az inflációs várakozásokat kordában tartó monetáris normalizáció forgatókönyvén. Szinte kizárható, hogy Yellen légüres térben, a Fed-től függetlenül nyilatkozott.
A magyar brókercég szerint inkább teljesen tudatosan egy kísérleti léggömböt engedett el, tesztelve, hogy miként reagálna a piac egy ilyen szigorítási jelzésre.
Jól keres a Pfizer az oltásokkal
Felfele módosította az erre az évre vonatkozó profitkilátásait a Pfizer – írja a Equilor Befektetési Zrt. A cég 14,58 milliárd dolláros árbevétellel zárta az elmúlt három hónapot, ami magasabb, mint a 13,62 milliárd dolláros elemzői becslés.
A menedzsment 26 milliárd dolláros árbevételt vár idén a koronavírus elleni oltásától, mely jelentősen magasabb a korábban prognosztizált 15 milliárd dollárnál. Így 3,55-3,65 dolláros igazított EPS-sel zárhatja az idei évet, ami szintén magasabb a korábbi 3,1-3,2 dolláros jóslatnál. A vállalat idén eddig 1,6 milliárd dózisnyi vakcina leszállítására szerződött április közepéig, de a kapacitása évi hárommilliárd dózisra is nőhet 2022-ben.
Sokan akarnak partnert találni
A Tinder randevú-mobilalkalmazás tulajdonosa, a Match Group az első negyedévben 667,6 millió dolláros árbevételt ért el, ami közel 17 millió dollárral haladta meg az elemzői várakozásokat és 23 százalékos bővülés a tavalyi első negyedévhez képest. Az előfizetők száma 12 százalékkal nőtt 11,1 millióra – írta a KBC Equitas.
Valami nagy dologra készül a Twitter
A Twitter megvásárolja a Scroll nevű alkalmazást, amelynek lényege, hogy havi öt dolláros előfizetési díjért cserében a híroldalakról elrejti a reklámokat – írta a The Verge. A Twitter egy újfajta előfizetési modellen dolgozik, amely magában foglalja a Scrollt, a nemrégiben beszerzett Revue hírlevél-szolgáltatást és más, saját Twitter szolgáltatásokat – véli a portál.
Az üzletet bejelentő blogbejegyzésben Tony Haile, a Scroll vezérigazgatója azt írta, egyik oka annak, hogy eladta cégét, az az, hogy “a Twitter ambíciói nagyobbak, mint azt az emberek gyanítják”.
Hogy pontosan mi kerül bele az új szolgáltatásba, mibe fog kerülni, és ki osztozik a bevételekben, azt egyelőre csak a Twitter tudja – teszik hozzá.
Donald Trump tovább ír
Bár a Twitterről kizárt Donald Trump korábban azt ígérte, hogy saját közösségimédia-platformot hoz létre maga és a többi “letiltottak” számára, végül csak korábbi weboldalának egyik aloldalán indított egy Wordpress-blogot – írja a The Verge. De legalább fel lehet iratkozni a volt elnök írásainak követésére, és meg lehet azt osztani Twitteren, Facebook-on.
Elérte a 3000 dollárt a palládium – merre tovább?
A főleg katalizátorokban használt palládium árfolyama ma először érte el a 3000 dolláros határt. A fém ára évek óta emelkedik, nem látni a végét – az autógyártás várt idei fellendülésével akár még jóval tovább is mehet. Hasonló a helyzet a ródiummal, amelynek ára lassan 30 ezer dollárhoz közelít.
Az okokról a Marketwatch.com egy iparági szakértőt idéz, R. Michael Jones-t, a Platinum Group Metals Ltd. menedzserét.
Ahogy a normalitáshoz visszatérés egyre valószínűbbé válik, és a személyszállítás fellendülése várható a Covid utáni világban, a palládium új rekordokat dönt. A palládium iránti kereslet egy autóra számítva az egész világon folyamatosan növekszik a szigorúbb károsanyag-kibocsátási normák miatt. A kitermelés viszont nem nő megfelelő mértékben és alig fektettek be ebbe az iparágba. A szűkös kínálat így tovább tart. A fém helyettesítése nehéz, költséges és időigényes.
84 milliárd dollárt ér a dogecoin? Na ne már
A dogecoin (kutyaérme) nevű “mém-kriptodeviza” piaci kapitalizációja egy újabb nagy árugrás után már 80 milliárd dollár felett jár, nagyobbra nőtt, mint a nemrég nagy felhajtással a Nasdaq tőzsdére vitt Coinbase kriptotőzsde (56 milliárd jelenleg).
Még a kriptodeviza-hívők egy része is erős túlzásnak tartja, hogy a vicces bitcoin-klón ennyit érjen, és attól fél, hogy rossz vége lesz az emelkedésnek. Egy nagyobb árfolyam-összeomlás esetleg az egész piacra rossz hatással lehet.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.