Pesszimizmus
A Bloomberg szerint idén eddig 11 milliárd fontot költöttek a befektetők olyan opciókra, amelyek akkor hoznak nyerőt, ha a font a dollárhoz képest 1,35 alá esik a referendum után. A jelenlegi árfolyamtól ez 4 százalék eltérés, tehát ahhoz, hogy értelme legyen a dolognak, ennél lényegesen nagyobbat kell esni. Az opciók fele a népszavazás február 20-i kiírása óta nyílt.
A befektetők ezek alapján rendkívül kedvezőtlennek ítélnék az Egyesült Királyság kiválásának hatásait, ami logikusnak is tűnik, ugyanakkor annak az esélye, hogy ez bekövetkezik, meglehetősen bizonytalan. A közvélemény-kutatások szerint kiegyenlített a két oldal, ha az ebből következő fele-fele esélyt vesszük figyelembe, akkor a befektetők látszólag értelmetlen kockázatot vállalnak, ha csak nem döntöttek úgy, hogy még Brexit nélkül is esnie kell a fontnak.
30 éves mélység
A JPMorgan devizapiaci stratégája, Paul Meggyesi szerint az árfolyamba elég nagy kockázati prémium van beárazva, de mivel a Brexit nehezen felmérhető hatásokkal járna, nehéz meghatározni, mekkora lehet az indokolt prémium. Mindenesetre kevés befektető gondolja úgy, hogy a font elég mélyre esett már ahhoz, hogy a kockázat/hozam arány alapján érdemes legyen venni belőle.
Ha az árfolyam elérni az 1,35-öt, ez 1985 óta a legalacsonyabb szint lenne. Meggyesi 1,38-ra várja az árfolyamot év közepére, de hozzáteszi, hogy ha valóban bekövetkezne a Brexit, akkor szinte nincs az a fontárfolyam, ami elég mély lenne. Az ABN Amro Bank elemzője szerint ha a válás rendezetlenül következne be, méretes recesszió következne a szigetországban és akkor akár 1,15-ig is zuhanhatna az árfolyam.
És ha másként alakul?
Az utóbbi időben az árfolyam volatilitása, vagyis változékonysága is megnőtt, sokkal jobban, mint a parlamenti választások vagy a skót népszavazás előtt. Ez érthető is, hisz sokkal nagyobb súlyú döntés fog születni, a piac ideges, nagyok a mozgások, kilengések. A népszavazás kiírása óta a fontra kötött eladási opciók ára (a prémium) duplájára nőtt a vételi opciók áraihoz képest. Egyes elemzők szerint még így sincs beárazva a Brexit tényleges kockázata.
Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, és erre valószínűleg sok befektető is gondol, amikor nem hajlandó bármekkora prémiumot fizetni, hogy az 50 százalék roppant bizonytalan esély. Pontosan mint a kaszinóban. Ha népszavazás az EU-ban maradás mellett dönt (reméljük), akkor a sok opció értéktelen lesz, és mindenki rohanni fog fontot venni, zárni a shortokat. Akkor aztán az égbe szállhat a brit fizetőeszköz, és erre most úgy tűnik, kevesen gondolnak.