Megérkezett az első néhány jelentős gyorsjelentés Amerikában, és bár nem egyértelmű megítélésük, az indexek emelkednek. Az S&P 500 közel egy százalékkal, a Nasdaq technológiai tőzsde indexe viszont csak 0,2 százalékkal megy fel. Persze nem is csoda, ha a technológiai szektor szünetet tart ennyi emelkedés után.
Az európai indexek fél-egy százalékos mínuszban zárták a napot, bár Londonban és Bécsben sikerült egy kis emelkedést összehozni. Az átlagnál jobban esett az elnökválasztások után levő Lengyelország indexe, 1,7 százalékkal. A BUX index itthon 0,7 százalékkal esett, főleg az OTP és a Magyar Telekom egyformán 1,3 százalékos süllyedése miatt. A Richter csak 0,3 százalékkal süllyedt, a Molnak pedig sikerült egy szerény, 0,1 százalékos pluszt összehoznia. Talán azért, mert a nap nagy részében mínuszban járó olaj szintén pluszba tudott kapaszkodni.
1,14 az euró/dollár
A forint ma alig mozgott, 355,4 forint maradt az euró ára. Izgalmas lehet még a hét hátralevő része, csütörtökön az EKB tart ülést, a hétvégén pedig az EU vezetői tárgyalnak a tervezett 750 milliárd eurós mentőcsomagról. Az euró mindenesetre sokat erősödött mostanában, ma is felment a dollárhoz képest, elérte az 1,14-et a keresztárfolyam.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Megmenekült a Virgin Atlantic légitársaság, tulajdonosai és hitelezői 1,2 milliárd fontot dobtak össze, hogy a cég túlélje a koronavírus-válságot. A részvényesek többsége megszavazta az átstrukturálás tervét. A korábban tervezett állami pénzügyi segítség tervét elvetették. A 600 millió font friss tőke egyharmadát a Virgin Group adja bele az üzletbe.
Tovább romlik az USA és Kína viszonya, az ázsiai nagyhatalom most a Lockheed Martin amerikai fegyvergyártó konszern ellen tervez szankciókat. Az ugyanis részt vett Tajvannak szóló fegyverszállításokban. A hír nemsokkal azután érkezett, hogy a Trump-kormányzat kétségbe vonta Kína tengeri területi igényeit.
Rossz ötlet a deglobalizáció?
A német Ifo Intézet óvott attól, hogy a Világgazdaság integrációját, a globalizációt lebontsák, az szerintük túl nagy jövedelmi és jól a jóléti áldozatokkal járna. Az intézet tanulmánya szerint a globalizáció kerekének visszaforgatása, például a külföldön végzett termelés visszahozása Németországba nem jelentene megoldást a jelenlegi krízisre. Csak csekély mértékben csillapítaná a járvány veszélyeit, viszont súlyos következményekkel járna a gazdasági teljesítményre.
A reáljövedelmek 7,45 százalékkal is csökkenhetnek ebben az esetben a megemelkedett kereskedelmi költségek miatt. Ez a hatás már most is érezhető, Németország GDP-je a 2013-as szintre süllyedt vissza. Egy még kevésbé globalizálódott világban pedig a GDP szintje az 1996-os értékre csúszhatna le – tudósított az N-Tv.de.
Hasra esett a magyar ipar
Májusában az ipari termelés volumene Magyarországon 30,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi, magas bázistól – írtuk ma. Júliusban öt éve a legmagasabbra emelkedett viszont a ZEW gazdaságkutató intézetnek az euróövezeti befektetői hangulat alakulását követő indexe. A németországi hangulatindex kissé romlott, de még mindig hisznek a fellendülésben a befektetők. Nem túl jó hír viszont, hogy a három hónap koronavírus-járvány 19,1 százalékos GDP-zuhanást okozott a briteknél, és a májusi javulás elmaradt a várttól.
Vegyesen indult a gyorsjelentési szezon
Ma három nagybank és egy légitársaság jelentésével beindult a gyorsjelentési szezon az USA-ban.
Ismét nagy céltartalékokat képeztek az amerikai nagybankok, emiatt pedig a korábbi negyedévekhez képest rosszabb profitabilitással zárták a második negyedévet. Viszont a tőkepiaci környezet kedvezett a kereskedési bevételeknek, így összességében a vártnál kisebb mértékben esett vissza az eredmény a JP Morgannél és a Citigroupnál is. A részvények viszont vegyesen reagáltak a jelentésekre, míg a JP Morgan emelkedik, a Citigroup árfolyama csökken a nyitás után – írta a KBC Equitas.
“Vegyes szezonkezdetről” ír az Erste Befektetési Zrt.
A Delta Airlines 4,43 dolláros egy részvényre jutó veszteséget ért el, ami rosszabb, mint a 4,22 dolláros konszenzus. Az utasforgalom 94 százalékkal elmaradt ez előző évitől. A Wells Fargo a várt 18,4 milliárd dollár helyett csak 17,8 milliárd dolláros bevételt ért el. A várt 32 centtel szemben 50 centes egy részvényre jutó profitot ért el a Citigroup a második negyedévben, de még így is 74 százalékkal esett vissza a tavalyi évhez képest. A JPMorgan Chase 1,38 dollárnyi egy részvényre jutó eredményt tett közzé a negyedévben, a várt 1,01 dollár helyett. Ez 51 százalékkal marad el a tavalyi 2,82 dolláros EPS-től. (EPS: Egy részvényre jutó eredmény.)