A Tesla részvényei az elmúlt két év szárnyalása után idén kifejezetten gyengén teljesítenek, hiszen miközben a benchmarknak számító S&P 500-as indexe 18 százalékot veszített, addig az elektromos autógyártó vállalat 40 százaléknál jár. Ráadásul pénteken is nagyon komoly, 6,5 százalékos veszteséget szenvedett el.
A befektetők egy része attól tart, hogy a magát időnként valamiféle rocksztárnak képzelő üzletember nimbusza összeomlik, miután nyilvánosságra került egy állítólagos szexuális zaklatási ügye. A Business Insider csütörtökön este számolt be arról, hogy az üzletember másik nagy ismertségnek örvendő vállalata, a SpaceX 2018-ban 250 000 dollárt fizetett egy légiutas-kísérőnek, hogy rendezze a Muskkal szembeni szexuális visszaélés miatti követeléseket.
Musk a vádakat teljes képtelenségnek titulálta, és jelezte, hogy politikai bosszú az egész történet. Abból a szempontból a mutimilliárdos magyarázata nem előzmény nélküli, hogy szerdán közölte: míg korábban a Demokrata Pártra szavazott, a jövőben már a Republikánus Pártra fog voksolni. Ennek bejelentésekor azt is mondta, hogy emiatt „ki fog bontakozni piszkos trükkökkel teli kampányuk ellenem”.
Musk és a demokraták ellentéte persze igencsak pikáns, az üzletember Joe Biden hivatalban lévő elnök és a Demokrata Párt bírálója lett az utóbbi időben. Az ügy hátterében az állt, hogy a demokraták jobban meg akarják adóztatni a milliárdosokat és nagyobb adókedvezményeket akarnak adni az olyan elektromos autókat gyártó üzemeknek, ahol szakszervezetek működnek. Musk Tesla nevű cégének amerikai üzemeiben nincsenek jelen szakszervezetek.
A szakértők véleménye közben erősen megosztott, hiszen sokan látják úgy, hogy (részben a Tesla áresése miatt) Elon Musk megpróbál kitáncolni a Twitter felvásárlásából. Annak ellenére, hogy korábban arról beszélt, a Morgan Stanley-től és más pénzintézetektől 25,5 milliárd dollár hitelre van ígérvénye. Emellett 21 milliárdnyi tőkére is, amelynek fedezetét részben a saját Tesla részvényei jelentenék.
Nem a szexuális zaklatási pletyka volt azonban az egyetlen, amely bizonytalanságot okozott a héten a Tesla körül. Egyesek szerint hasonló súlyú ügy volt, hogy a befektetők számára egyre fontosabb ESG besorolását (amely a zöld és fenntartható viselkedést jelzi) kvázi elvesztette a Tesla, a társaságot ugyanis kitette az S&P az ilyen „címkével” rendelkező társaságok indexéből.
A lépés egyebek mellett azért keltett komoly felhördülést, mert eközben az Apple, a Microsoft, az Amazon, sőt még az olaj- és gázipari óriás, az Exxon Mobil is szerepel a listán.
Az indexben lévő vállalatokkal szembeni kritériumok között vállalatonként több száz adatpont szerepel, amelyek arra vonatkoznak, hogy a vállalkozás tevékenysége hogyan hat a bolygóra, vagy miként bánnak a részvényeseken kívüli érdekelt felekkel – beleértve az ügyfeleket, alkalmazottakat, szállítókat, partnereket.
Az index összeállítói azt mondták, hogy a Tesla szén-dioxid-kibocsátás csökkentő stratégiájának és „üzleti magatartási kódexének” hiánya, valamint a rasszizmus és a rossz munkakörülmények a Tesla kaliforniai fremonti gyárában befolyásolták a pontszámot.
Ráadásul a társaság az egyik legdinamikusabban növekvő piacon, Kínában is több nehézséggel néz szembe. Be kellett ugyanis nekik is zárni átmenetileg a pekingi egységüket, és egyelőre nem tisztázott, hogy mikor indulhat újra a termelés.
Nem véletlen, hogy a befektetők ennyi csapás után szeretnék, ha fordulna a kocka. Ehhez segítséget jelentene az a 15 milliárd dolláros saját részvény visszavásárlási program, amit a Tesla egyik nagybefektetője sürget.
Martin Viecha, a Tesla befektetői kapcsolatokért felelős vezető igazgatójának írt tweetjében Leo Koguan, a Tesla részvényével kapcsolatban optimista befektető arra hívta fel a figyelmet a napokban, hogy a vállalatnak azonnal be kell jelentenie: idén 5 milliárd dollár, jövőre pedig 10 milliárd dollár értékben saját részvény visszavásárlását tervezi.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.