Erre jött még rá az is, hogy a német fogyasztói árak a vártnál jobban emelkedtek, ami még inkább növelte a negatívkamat-korszak végétől tartók félelmeit. A részvényárak kontinensünkön így végképp nyomás alá kerültek, a végeredmény egy elég ronda zuhanás lett. A német DAX 1,8, a fancia CAC 1,9, a brit FTSE 0,5 százalékkal esett, az olasz és spanyol mutatók 1,6 százalékkal süllyedtek.
Dől a lé a bankoktól
„Tombolnak a bankpapírok”, „Oszthatják a pénzt az amerikai bankok” – írták ma brókercégek, miután az amerikai bankok stressz-tesztjén mindegyik pénzintézet átment. Ez megnyitja az utat az osztalékok emelése, a sajátrészvény-vásárlások növelése előtt. Egyes bankok máris megduplázták osztalékukat. Csakhogy eközben zuhannak a technológiai papírok és a gyógyszercégek, meg több más ágazat, és az utóbbi hatás bizonyult erősebbnek. Az S&P 500 0,9, a Nasdaq 1,6, a Dow Jones 0,8 százalékos mínuszban van fél hétkor.
Csúszdán a Richter
Itthon a BUX index is 0,9 százalékkal ment le, aminek főleg a Richter az oka. A gyógyszerpapír 2,5 százalékkal 6990-re zuhant, egész nap lefelé tartott. Az OTP 0,8 százalékkal 9130-ra, a Mol 0,1 százalékkal 21 085-re süllyedt. A Telekom 470-en stagnált. A forint kissé gyengült, 30 fillérrel feljebb, 309,60-on volt az euró este.
Folytatódott a dollár gyengülése és az euró erősödése, a keresztárfolyam már 1,1430. Nyilván a laza európai monetáris politika megszűnésével kapcsolatos várakozás növeli az euró vonzerejét. Az olaj szerényen emelkedett.
Csökkentett a Goldman
A Goldman Sachs 55,0-ról 47,50 dollárra csökkentette az olaj (WTI) három hónapos átlagárára vonatkozó várakozását. Egyrészt az amerikai palaolajtermelés hirtelen emelkedése, másrészt a líbiai és nigériai termelés váratlan növekedése miatt.
Az arany és az ezüst pluszból mínuszba ment át, különösen az arany- és ezüstbányák részvényei szenvednek.
Nem túl jó jel, hogy a Blue Apron élelmiszeripari cég részvénykibocsátása rosszul sikerült az USA-ban, a tervezett 15-17 dolláros ársávból durván kilógva, 10 dollárért sikerült eladni a papírokat.