Izgalmas tőzsdenap volt a keddi, a Glencore például, amely hétfőn 30 százalékot zuhant, most több mint 16 százalékot visszanyert belőle. A társaság ugyanis mindenkit megnyugtatott, hogy üzletmenete erős, likviditási gondjai nincsenek.
Pedig már szinte temették, sokan azt latolgatták, milyen készleteket vagy üzletágakat fog tudni eladni, és nem lesz-e az árupiaci szakma Lehmanja, ahogy a CNBC reggel fogalmazott. Vagyis nem fog-e önmagát erősítő spirált létrehozni. Ha ugyanis az óriási nyersanyag-kereskedő készleteket dobna piacra, azzal még inkább lenyomná az árakat, ez pedig még inkább leértékelné a nyersanyag-ágazatban érdekelt cégeket, köztük saját magát.
Felülteljesítő volt a BUX
A Volkswagen megint tovább esett 3-4 százalékkal, a többi autógyártónak sem ment valami jól, ezúttal főleg Londonban estek. Az európai tőzsdék nagy átlagban szerény veszteséggel végeztek. Az USA tőzsdéi inkább tétovázni látszottak, majd az egészségüggyel kapcsolatos részvények húzták kissé pluszba az indexeket.
További árfolyamok>>>>> |
A magyar tőzsde szépen felülteljesítette a legtöbb nagy tőzsdét, a BUX 1,3 százalékkal ment fel. A fő nyertes az OTP volt, a papír a nap eleji mínuszból tudott 2,7 százalékos pluszba fordítani. A Mol ezúttal egy százalékkal javult, a Richter és a Magyar Telekom pedig negyed százalékot drágult.
450 forintot ér a Telekom?
Az Erste Befektetési Zrt. megemelte a Magyar Telekomra vonatkozó célárát a korábbi 400-ról 450 forintra, és a korábbi tartás ajánlást is felhalmozásra változtatta.
„Az ok többtényezős. Egyrészt a cég kilép az energiaüzletből, amelynek enyhe negatív hatása volt a profitmarzsokra, másrészt a nyáron elfogadott kábeladó-kedvezmény (hálózatfejlesztés 100 Mbs-re) 2,75 milliárd forint megtakarítást hozhat a cégnek évente, plusz az új székházba való költözés mintegy 6,3 forinttal növeli a fair értéket”- írja a társaság hírlevele.
Mostanában gyengécske a Mol
A forintról az Erste ugyanitt azt mondja, annak gyengülése továbbra is töretlen. Egyre közelebb kerül az árfolyam a 316-os ellenálláshoz. Ennek ellenére az árfolyam később, kedd estére 313,60-ra süllyedt a korábban jellemző 315 forint körüli szintről.
További árfolyamok>>>>> |
A kőolaj a kedvező amerikai készletadatok miatt emelkedett jelentősen, két százalékkal. „Nincs erő a Molban az utóbbi hetekben, már 12 000 forintnál az árfolyam. A gyenge olajárak sem segítenek, ráadásul a heti grafikon alapján nem kizárt, hogy ezeken a szinteken sem áll meg a papír” – írta a KBC Equitas technikai elemzése.
Maradnak a kétségek
A múlt héten a BUX benézett a 200 napos exponenciális mozgóátlag alá, de végül nem tudott ezen szint alatt zárni. „Most nagyon úgy tűnik, próbálják a technikai szintnél megvenni az indexet. A rövid távú csökkenő trend továbbra is életben van, de jó jelnek számít az elmúlt napokhoz képest megnövekvő forgalom” – írja a Concorde Értékpapír blogja.
Az Aegon Alapkezelő szenior elemzője, Duronelly Péter érdekes hosszú távú grafikonok, például dolláros és helyi valutában számolt fejlődő piaci indexek segítségével próbálta kideríteni, esik-e még a piac és jelez-e nagyobb recessziót az árfolyamok alakulása. Ám végül leginkább kétségek között maradt.