Európában egész nap jó volt a tőzsdei hangulat, a tőzsdeindexek 1,0-2,5 százalékos pluszban zártak. Ebben agy szerepet játszhat az, hogy az európai országok egy része óvatosan lazít a kijárási korlátozásokon. Az amerikai piacon azonban a jó nyitás után elromlott a hangulat, és mínuszba hulltak vissza a mutatók. Az S&P 500 0,3, a Nasdaq Composite pedig 1,1 százalékkal esik fél hét körül.
Az olaj sokat ledolgozott a reggeli mínuszokból, este a WTI négy, a Brent másfél százalékos veszteséget mutatott (12,30, illetve 22,80 dollárnál).
Itthon a BUX index 1,8 százalékkal ment fel, az OTP három, a Richter négy százalékos drágulása repítette. A Telekom forgalma is megélénkült, a részvény két és fél százalékkal drágult. A Mol 1,2, az Opus 2,2 százalékkal gyengült.
Maradt a kamat, gyengült a forint
A forintról az utóbbi pár hétben sokan megírták, hogy stabilizálódott az MNB korábbi – kamatemelésnek megfeleltethető – intézkedéseinek hatására. A hétfői tenderen és a mai ülés után is aktív volt az MNB, mégis gyengül ma a fizetőeszközünk. Az euró este 358,60, 3,4 forinttal magasabban áll a tegnap estinél.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Maradt 0,9 százalékon az alapkamat, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának döntése megfelel a piaci várakozásoknak. A 15 órakor megjelent jegybanki közlemény az állampapírok és jelzáloglevelek május 4-étől esedékes vásárlásáról számolt be. Ez után Nagy Márton alelnök is telefonos konferencia-beszélgetést tartott.
Döntött a Richter, jelentési dömping van
A Richter igazgatósága ma döntött a márciusban meghirdetett, de meg nem tartott közgyűlés kérdéseiben. Az osztalék 63 forint részvényenként, az eredmény 25 százaléka. A részvények legalább egy százalékát birtokló tulajdonosok kérhetik a meghozott határozatok utólagos közgyűlési jóváhagyását.
Rengeteg gyorsjelentés érkezik, jól szerepelt például a lélegeztető-készülékeket és maszkokat is gyártó 3M, vagy a Pfizer gyógyszergyár. A hét további részében jön azonban a Microsoft, az Amazon és az Alphabet (Google), sokak szerint ezek eredménye döntheti el a tőzsdék irányát a következő hetekben.
“Karanténkedvelő” technológiai papírok
A monetáris lazítás a technológiai részvényeket hozta helyzetbe - írja a Concorde Értékpapír blogja. Ezek jelentős része “rezisztens a vírusra”, sőt néhány papír még kifejezetten „karanténkedvelő” is, például a Netflix, az Amazon vagy a Zoom. “Az amerikai tőzsdeindexek – leszámítva néhány áprilisi napot – immár egy hónapja töretlenül emelkednek.” (A Nasdaq Composite index mindössze pár százalékot esett ebben az évben.) “A befektetők a Fed pénzén – amiből persze most sem fog sok a kívánatos helyre eljutni – egy kisebb technológiai buborékot fújnak a koronavírus által összeroppantott világgazdaság romjain” – véli Jónap Richárd portfólió-menedzser.
Előbújt a nagy medve
Az egyik híresen medve elemző illetve elemző ház, a Rosenberg Research szerint az amerikai gazdaság a második negyedévben 30 százalékkal fog esni. A fogyasztói árak öt negyedéven át fognak csökkenni, azaz komoly defláció lesz az amerikai gazdaságban a 14 százalék körüli munkanélküliségnek köszönhetően – írta az Erste Befektetési kommentárja. A piac nem vesz erről tudomást, de az igazság pillanata el fog jönni, és az S&P500 2000 pontra fog esni.
A Rosenberg Research még a pozitív forgatókönyvben is esést vár, 2500 pontra. Ehhez az Erste Befektetési azt teszi hozzá, hogy ha nem jön védőoltás vagy valamiféle gyógyszeres kezelés belátható időn belül, akkor csakugyan nem fenntarthatók a jelenlegi piaci árak.