Forrás: Wikimedia Commons |
A hétfői optimizmus után némi csökkenéssel zártak a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 0,07 százalékkal, 27 070,61 pontra csökkent vissza. Az S&P 500-as mutatója 0,08 százalékkal csökkent, és 3036,86 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite indexe pedig 0,59 százalékkal esett, és 8276,85 ponton zárt.
A hazai részvénypiacon azonban jó hangulat uralkodott, hiszen 1,23 százalékos emelkedéssel zárta a keddi napot a BUX-index. Ez főként a Mol- és a Richter-részvényeknek volt köszönhető. Az olajipari papír csütörtökön reggel teszi közzé a negyedéves jelentését, vélhetően a pozitív várakozások jele mutatkozott meg az árfolyamban a megjelent hírek hatására. A Mol és a Lukoil orosz olajvállalat megállapodása, valamint az INA jó gyorsjelentése mind tükröződhet a papírok jelenlegi teljesítményében.
A szerdán nyitás után is kitart a jó hangulat a magyar részvények piacán, a BUX-index pluszban állt délelőtt, a blue chipek közül pedig a Richter és a Mol piacán töretlen az optimizmus, mindkét papír árfolyama emelkedéssel nyitott. Az OTP és a Magyar Telekom ugyanakkor enyhe mínusszal kezdte a napot.
Felemásan kezdtek az európai részvénypiacok is, a londoni tőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 0,24 százalékos, a frankfurti DAX-index pedig 0,07 százalékos mínuszban, míg a párizsi CAC-40 mutató 0,20 százalékos pluszban indította a kereskedést. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 0,06 százalékkal esett a nyitásban.
Ismét a Fed-en a világ szeme
A szerdai kereskedést továbbra is a vállalati gyorsjelentések, valamint a Fed szerda esti kamatdöntő ülése befolyásolhatja. A befektetők magatartását inkább a kivárás jellemezheti az amerikai kamatdöntés előtt. A piaci várakozások alapján elképzelhető, hogy újabb, 25 bázispontos kamatvágásról határoznak majd a jegybankárok. Az elemzők véleménye szerint, ha sorozatban a harmadik kamatvágásról is megszületik ma este a döntés, akkor némi ellentmondás kezd körvonalazódni a kommunikáció és a lépések között. Éppen ezért érdemes figyelni rá, hogy ezt az ellentmondást megpróbálják-e a kiadott közleményben feloldani a döntéshozók.
Az Egyesült Államokból makrogazdasági adatok is érkeznek, így az előzetes harmadik negyedéves GDP, valamint az októberi munkaerőpiaci adat, melyek a kamatdöntés szempontjából sem elhanyagolható információk a döntéshozók számára.
Idehaza a MOL-ra várnak a befektetők - meglepetést okozhat a vállalat?
Csütörtök reggel piacnyitás előtt teszi közzé a MOL a harmadik negyedéves jelentését. Az elemzői konszenzus 192,5 milliárd forintos tisztított CCS EBITDA-t prognosztizál, ami 2,5 százalékkal alacsonyabb a tavalyi értékhez képest. Az Equilor elemzői szerint a negyedév eredménye azonban ennél magasabb lehet, a harmadik negyedév CCS EBITDA-ja elérhette a 196 milliárd forintot. A feldolgozás-kereskedelem és a fogyasztói szolgáltatások szegmens a várt feletti EBITDA-ról számolhat be, így a MOL negyedéves tisztított EBITDA-ja szerintük felülmúlhatja az elemzői konszenzust, és így az éves 2,3 milliárd dolláros EBITDA-cél is jó eséllyel teljesülhet.
Meglepő és csalódást keltő banki eredmények
Szerdán reggel két bank is közzétette harmadik negyedéves gyorsjelentését, ám míg az egyik várakozáson felüli teljesítményről tudott beszámolni, addig a másik csalódást keltő adattal rukkolt elő.
Az Erste Group nettó eredménye 8 százalékkal nőtt éves alapon a harmadik negyedévben, egészen 491 millió euróra emelkedett, míg az elemzők csupán 480 millió euróra számítottak. A bank kamat és egyéb bevételei a vártnak megfelelően alakultak, közel 5 százalékkal növekedtek a tavalyihoz képest. A működési költségeit is sikerrel csökkentette a bank, így a működési eredmény már 13 százalékos növekedést mutatott. A negyedév során képzett 786,4 millió eurós céltartalék azonban a várt 760 millió euró felett alakult.
Ezzel egyidőben a Deutsche Bank a vártnál is nagyobb veszteségről adott számot. A várt 778 millió eurós veszteség helyett 832 millió eurós veszteségről számolt be a bank, a harmadik negyedévrevonatkozóan, melyet elsősorban a vállalat átalakításával kapcsolatos jelentős költségek okoztak. A teljes árbevétel a tavalyi harmadik negyedéves 6,2 milliárd euróról 5,3 milliárd euróra csökkent. Christian Sewing vezérigazgató kiemelte, hogy négy alaptevékenységben sikerült nyereséget elérni, és növekedett a kihelyezett hitelállomány is. A határidős mozgások alapján a befektetők kevésbé találták meg a pozitívumokat, a részvény árfolyama 3-4 százalékos csökkenéssel indíthatja a mai kereskedést.