Elromlott a befektetői hangulat a nemzetközi piacokon, ez jól látszott a forint szerdai rajtján is. Reggel az euró árfolyama 391 forint felett járt, a dolláré pedig meghaladta a 373 forintot, később azonban fordult a kocka. Ennek eredményeként az euróárfolyam visszatért 390 forint alá, az amerikai deviza kurzsa pedig a 372 forint alatti tartományba került. Összességében a hirtelen irányváltásokból az látszik, hogy a forint bizonytalan pályán mozog.
A nemzetközi devizapiacokat a dollár erősödése határozta meg az elmúlt huszonnégy órában, amely az amerikai körvényhozamoknak köszönhető. A japán valuta elérte a 150 jen/dolláros szintet, majd gyorsan visszaesett 147,3-re. A szingapúri és az ausztrál dollár is gyengült az amerikai párjával szemben. A thaiföldi baht, a tajvani dollár, a malajziai ringgit, az indonéziai és az indiai rúpia olyan alacsony szintre került az amerikai dollárhoz képest, hogy egyes jegybankok beavatkoztak a védelmükben. Az euróval szemben tíz hónapos szintre erősödött a dollár. Az árfolyam 1,0448 dollár/euróra zsugorodott. Egy fontért 1,20535 dollárt kellett adni.
A Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe mínuszban nyitott, de az amerikai lejtmenethez képest visszafogott csökkenést mutatott. A BUX 0,3 százalékkal került lejjebb 11 óráig. A vezető papírok közül az OTP, a Magyar Telekom és az Mol 0,3-0,4 százalékos mínuszt szedett össze, ugyanakkor a Richter 0,2 százalékal drágult.
Az európai tőzsdék hat hónapos mélyponton nyitottak, követve amerikai és ázsiai társaikat a lejtmenetben. A Stoxx-600 index 0,44 százalékos mínuszban találta magát a londoni kereskedésben már tíz perccel a nyitás után. A 10 éves német államkötvény hozama 2011 óta először három százalékra nőtt. A technológiai cégek és az autógyártók papírjai gyengén kezdték a napot, míg a közszolgáltatók erősebben. Londonban a Tesco jól muzsikált, miután növelte í profitvárakozását.
Itt nézheti meg, hogyan állnak jelenleg a részvényárfolyamok >>
Több hónapos mélypontok
Hiába maradt el az év második felére várt recesszió és erős a foglalkoztatás, az amerikai befektetők az amerikai jegybank szerepét beltöltő Fedet figyelik, amely a magas infláció miatt tovább folytathatja a szigorú monetáris politikáját. Az S&P 500 tőzsdeindex június 1-je óta a legalacsonyabb szintre esett kedden, miután a befektetők úgy olvassák a gazdasági adatokat, hogy a Federal Reserve kénytelen lesz a korábban vártnál hosszabb ideig magasan tartani az alapkamatát – írta a Reuters. A Dow Jones június óta először mutatott csökkenést éves összehasonlításban és május 31-e óta nem volt olyan alacsony, mint október 3-án. A Nasdaq szintén május 31-e óta a leggyengébb szintjére került. Az előbbi két index 1,3 százalék körüli mínuszt könyvelt el, az utóbbi 1,87 százalékost. Szemben a Dow Jonesszal, amely 0,4 százalékkal a tavaly ilyenkor elért értéke alá került, a Nasdaq viszont 25 százalékos pluszban van, miután a befektetők lelkesednek a mesterséges intelligencia értékesítésében lévő lehetőségek iránt.
A betöltetlen munkahelyek száma 9,6 millió volt augusztusban, ami rácáfolt a szakértők várakozására. Az elemzők ugyanis arra számítottak, hogy a Fed magas kamata fékezni fogja a gazdaságot és ezzel szűkülni fog a munkaerő-kereslet. A Wall Street Journal körkérdésében megszólaló szakemberek szerint a szeptemberi adat rosszabb lesz. Az augusztusi 187 ezer helyett csak 170 ezer új munkahelyet fognak kínálni az amerikai vállalatok.
Itt kezdődik a jelenlegi pénzpiaci helyzet furcsasága
A munkaerőpiac a legoptimistább előrejelzéseknél is erősebb. A munkahelyek kínálata május óta a legmagasabb, a gazdaság hónapról hónapra új állásokat teremt – mondta Lauren Henderson, a Stifel, Nicolaus & Co. befektetési bank elemzője a MarketWatchnak. A munkaerőpiac tehát feszes, az infláció csökken, ami a vártnál kedvezőbbé teszi a gazdasági kilátásokat. Ugyanakkor mindez okot ad a Fednek, hogy tovább emelje az alapkamatát legalább még egyszer 2023-ban. Ennek eredője valamikor 2024-ben a gazdasági növekedés lassulása vagy esetleg visszaesés, azaz recesszió lehet.
A 10 és a 30 éves amerikai államkötvények hozamai az öt százalékos szint felé tartanak az alacsony kereslet miatt. A befektetők általában azért szokták eladni az állampapírjaikat, mert úgy látják, hogy érdemes a tőzsdére vinni a pénzüket, mert jó gazdasági konjunktúra ígérkezik, ami szép haszonnal kecsegteti őket. Most azonban nem ez a helyzet.
A kulcsszó, ami eszükbe jutott, a „term premium”. Ez arra a kockázatra utal, ami azzal jár, hogy hosszabb ideig tartják államkötvényben a pénzüket. Ez a mutató éveken át negatív volt, mostanában vált pozitívvá. A háttérben az áll, hogy nőtt a veszélye a vártnál nagyobb költségvetési hiánynak, miután a kormány az erős gazdasági növekedés miatt nagyobb kiadásokkal nézhet szembe. Ez újabb okot adhat a Fednek a szigorításra, ráadásul ez a monetáris politika tovább tarthat a korábban vártnál.
Ami a cégeket illeti, az Amazon és a Microsoft részvényei gyengültek, miután napvilágot látott a Reuters értesülése, miszerint a brit médiahatóság, az Ofcom trösztellenes vizsgálatot indíthat ellenük. Úgy látják ugyanis, hogy túl nagy a súlyuk a szigetország felhő-számítástechnikai piacán. A befektetők a hamarosan érkező céges gyorsjelentésektől remélnek jó híreket.
Az ázsiai és az európai tőzsdék követték az amerikai irányt
Az MSCI ázsiai benchmark indexe több mint egy százalékkal csökkent a szerdai kereskedésben, folytatva az egy nappal korábban megkezdett hanyatlását – jelentette a Straits Times hírportál. A japán Nikkei és a koreai Kospi több mint két százalékkal, a szingapúri Straits Times tőzsdeindex 1,2 százalékkal gyengült.
Az amerikai államkötvények eladási hullámának és a tőzsdeindexek zsugorodásának hatása tehát elérte az ázsiai pénzpiacokat is. Az ötéves japán körvények hozama egy évtizedes csúcsra ugrott. A jent annyira megtépázták az amerikai devizapiaci kereskedésben, hogy egyes kerekedők úgy gondolták, ez kiprovokálhatja a Bank of Japan beavatkozását.
Az európai szakértők az amerikai társaik szavait visszhangozzák. A „magas kamat hosszabb ideig” rossz képlet, ugyanis hosszabb távon nyomást gyakorolhat a vállalatok profitjára – mondta Marija Veitmane, pénzpiaci stratéga a Fed kamatkilátásaira utalva. A Barclays Plc bank elemzői szerint gondot okozhat a tőkepiacokon, ha nem jön valami, ami megtöri a rossz köröket a kötvénypiacon. Ha a vállalati nyereségek jól alakulnak, akkor bekövetkezhet a tőzsdéken egy év végi rally. Ha azonban a gyengeség bármilyen jelét látják a befektetők, az eladási hullámot indíthat.
Parkolópályára került az olaj
Az olaj ára stabilizálódni látszik. A Brent jegyzése hordónként 90,87 dollár volt a szerda reggeli kereskedésben. A WTI 89 dollár/hordó alatt járt.
A földgáz árát Európában a gyenge kereslet és a megnőtt norvég kínálat mozgatja: 1-2 eurós árcsökkenés után megawattóránként kicsit 37 euró felett járt a tőzsdei gázár. Az arany héthónapos mélypontra esett. Az azonnali kereskedésben unciánként 1,814 dollárt kellett adni érte.
A kriptopiac főszereplői vegyesen szerepeltek. A Bitcoin stagnált, miközben az Ethereum 0,7 százalékot veszített értékéből, a Tether pedig 0,2 százalékkal lett olcsóbb.
Érdekes hírek a "nagyvilágból"
Az Equilor szakértői piaci kommentárjukban kiemelték a legfontosabb tőzsdén szereplő vállalatokat érintő változásokat.
- A csődvédelem alatt álló SAS AB az Air France-KLM és a Castlelake LP magántőkealap 1,18 millió dolláros befektetési csomagját választotta. A skandináv légitársaság 2022 közepén kért csődvédelmet az Egyesült Államokban, a magas költségek és a pandémia okozta keresletcsökkenés miatt. A csomag sajáttőke-befektetést, átváltoztatható hitelt és a Castlelake korábbi csődhitelének a refinanszírozását is tartalmazza. A csomag keretében az SAS lekerül a stockholmi, oslói és koppenhágai tőzsdéről, a jelenlegi részvényesek nem kapnak semmilyen kompenzációt, és nem maradnak az SAS tulajdonosai. Az Air France-KLM 114,5 millió dolláros befektetése keretében az SAS 20 százalékos részedését szerzi meg, valamint további lehetőséget arra, hogy két év múlva irányító többséget szerezzen a SAS AB-ban, bizonyos feltételek mellett. Az Air France KLM mellett a Castlelake 32, a dán állam 26 százalékos részesedést szerez. A tranzakciót még engedélyeznie kell New York déli kerületi csődbíróságának, az SAS egyes hitelezőinek, valamint különböző szabályozó hatóságoknak is, köztük az Európai Uniónak.
- Együttműködésre készül a Millennium és a Schonfeld hedge fund. A 60 milliárd dollárt kezelő Millennium több milliárd dollárt tervez befektetni a jelenleg 13 milliárd dollárt kezelő Schonfeld stratégiáit használva, amivel a Millennium szélesítené a piaci lefedettségét anélkül, hogy meg kellene küzdenie a sikeres portfoliómenedzserek átigazolásáért. Nehéz évük van a jellemzően sok eszközt tartó alapkezelőknek, mert idén a jó részvénypiaci teljesítmény csak néhány nagyvállalatnak köszönhető, a részvények nagy része viszont nem teljesít kimagaslóan – így a magas költségekkel működő hedge fundok nehezen tudnak megfelelni a befektetői elvárásoknak.
- A Palantir megnyerheti a szerződést a brit nemzeti egészségügyi szolgáltatás átalakítására. Erre még úgy is esély mutatkozik, hogy aggodalmak merültek fel az adatvédelem miatt. A szerződés öt éven át tart, és akár két évvel is meghosszabbítható, a megbízás értéke pedig elérheti a 480 millió fontot, azaz az 579 millió dollárt. A Palantir segíteni fog az orvosi adatok elemzésében, a minták felderítésében és az egész rendszer átláthatóságában. A cég korábban már dolgozott együtt a brit kormánnyal a Covid-19 vakcina kezelésében. Azonban a polgárjogi és egyéb jogi csoportok kifejezték aggodalmukat az egészségügyi adatok átláthatósága miatt. Az együttműködés során az NHS adatszolgáltatási főnöke kiemelte, hogy a Palantir soha nem fog hozzáférni, sem tárolni nem fogja az NHS-adatokat más célokra, csak az ügynökség utasításainak megfelelően fog eljárni. Ha a Palantir megkapja az összes szerződést, az évente körülbelül 83 millió dolláros bevételt jelentene, ami 4-5 százalék lenne a vállalat éves bevételének.
- Nem volt jó az idei év az AirBnB vezére szerint. Az Airbnb vezérigazgatója, Brian Chesky egy interjúban elmondta, hogy 2023 több okból eredően is egy különösen rossz évnek bizonyult a vállalatnak: a versenytárs Vrbo leelőzte az Airbnb-t a hűségprogramjuk elindításával, és a jelentős bevételt hozó New York vezetése szigorított a rövid távú bérlésre vonatkozó szabályozáson. Chesky tisztában van a cég legnagyobb gyengeségeivel; többek közt az ügyfélszolgálattal és a megbízhatósággal kapcsolatos problémákkal. Az Airbnb nagy lehetőséget lát a mesterséges intelligencia kihasználásában, és ezen a téren további fejlesztéseket tervez. A cég célja egy dinamikus árinformációs rendszer létrehozása, amely lehetővé teszi az árak összehasonlítását a környező szálláshelyekkel. Emellett a mesterséges intelligencia technológiát használják a hirdetések minőségellenőrzésére, és a szabályszegő bulik és egyéb illegális események megelőzésére is. A jövőben rengeteg mesterséges intelligencia alapú megoldást tervez bevezetni a cég, de a fókusz az említetteken túlmenően még nem egyértelmű. A vezető elmondta azt is, hogy az Airbnb felületein hamarosan jelentős frissítés várható, amely a vendégértékelések kezelését fogja megváltoztatni. New Yorkban a vállalat az "élmények" szolgáltatásával is bővíti kínálatát; például vezetett túrákkal és profi fotózásokkal.
- Felminősítés érkezett a HP-re. A Bank of America „underperformról” „vételre” emelte az értékelését. A bank elemzői azzal indokolták a változtatást, hogy a személyi számítógépek piaca úgy tűnik, elérte a mélypontot, és javulni fog a kereslet a közeljövőben. Emellett a költségek csökkentésével várhatóan stabilak lesznek a marzsok, és a cég egy részvényre jutó profitja is emelkedni fog a sajátrészvény-visszavásárlások miatt. Eközben viszont Warren Buffett eladott egy újabb adagnyi HP-részvényt (129 millió dollár értékben), amivel 10 százalék körülire esett vissza a Berkshire Hathaway tulajdoni hányada.