Donald Trump amerikai elnök tegnap este váratlanul lefújta az újabb gazdaságsegítő csomagról szóló tárgyalásokat, aminek következtében csúnya mínuszban zártak az amerikai indexek. A száz elemű technológiai index 1,9, az S&P 500 1,4 százalékkal zuhant. Ma viszont fél százalék körüli plusz mutatnak a határidős mutatók, aminek főleg az lehet az oka, hogy az elnök bejelentett néhány egyéb kisebb intézkedést.
Reggel az ázsiai tőzsdék vegyesen szerepeltek, Európában pedig plusszos kezdés után szerény mínuszba süllyedt az indexek többsége. Ez persze amiatt is lehet, hogy a tegnap késő esti amerikai zuhanásból kimaradtak, ezt most pótolják be. Tizenegy órakor a német index 0,2, a francia és brit pedig 0,1 százalékos mínuszban volt. Stockholmban fél százalékkal emelkedik, Madridban fél százalékkal süllyed a mutató, Varsóban viszont egy százalékos az esés.
Jó volt a Tesco online
Budapesten nem találja az irányt az index, gyakorlatilag nullán áll. Az OTP 0,9 százalékkal megy fel, a Mol majdnem ugyanannyival esik, a Richter 0,7 százalékkal süllyed. A Telekom 0,4 százalékkal emelkedik, az Opus 1,1 százalékkal olcsóbb lett. A forint ismét erősödött, mintegy 90 fillérrel lejjebb, 359,60 forinton áll az euró. A dollár kissé erősödött, a nemesfémek egy százalék körüli mínuszban vannak, az olaj két százalékkal süllyed.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A Tesco árfolyama 2,4 százalékkal ment fel Londonban, miután Nagy-Britannia legnagyobb szupermarket-lánca a profitjának javulásáról jelentett. Az online eladásai ugyanis a járvány miatt duplájukra emelkedtek.
Trump lenyomta, Trump felhúzza
Donald Trump elnök tegnap este először azt tweetelte, hogy a gazdaságélénkítő csomagról inkább az elnökválasztás után szeretne további vitát folytatni.
Miután erre estek a tőzsdék, később hozzátette, hogy a Képviselőháznak és a Szenátusnak azonnal jóvá kellene hagynia 25 milliárd dollárt a légitársaságok támogatására és 135 milliárd dollárt a kisvállalkozások alkalmazottai fizetésének védelmi programjára. Mindkettőt egy korábbi alap (Cares Act) fel nem használt forrásaiból fizetnék.
A részvényindex-határidők ennek nyomán javultak. A Bloomberg.com megemlíti, hogy Trump 40 twitter-üzenetet küldött el két óra alatt. Ez némi kapkodásra utalhat.
Trump azzal, hogy lefújta a fiskális élénkítőcsomag tárgyalását, nemcsak a munkanélkülieket hozza kellemetlen helyzetbe, hanem például az ingatlant bérbeadó tulajdonosokat is. A kilakoltatási moratórium miatt ugyanis bevételtől esnek el, miközben ingatlanadót és hitel-törlesztőrészleteket is fizetni kell. Emiatt sokan krízisre számítanak, pedig nem olyan hatalmas összegről van szó. A demokrata fiskális csomag 50 milliárd dollárt szánt ennek a kérdésnek a megoldására – írta az Erste Befektetési Zrt.
Nem lesz oltás az elnökválasztásig
Németországban újabb átfogó korlátozásokat vezettek be a járvány visszaszorítására, például a frankfurti és berlini bárokban és éttermekben késő este megszűnik az élet. Mindkét városban megugrott az elmúlt napokban a fertőzések száma. Franciaországban az intenzív terápiás betegek száma május óta a legmagasabb, és Angliában is visszatért a kórházi ápoltak száma arra a magas szintre, amelyet utoljára június végén láttak – írta a Bloomberg.com.
Eközben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala biztonsági feltételeket szabott meg az oltóanyag-fejlesztéshez. Ez az oltóanyagok engedélyezését a novemberi elnökválasztás utánra tolhatja ki.
Megnyirbálnák az óriások hatalmát
Elkészült az amerikai Képviselőház monopóliumellenes bizottságának jelentése, amely négy technológiai óriásnál sürgeti a „monopólium-hatalom” csökkentését – írja a SeekingAlpha összefoglalója. A bizottság 16 hónapos vizsgálat után tette közzé a “Big Tech”-ről szóló jelentését, és arra a következtetésre jutott, hogy a Google, az Amazon, az Apple és a Facebook üzletágainak szétválasztására van szükség a monopóliumellenes törvények megváltoztatásával.
A csaknem 450 oldalas jelentés rengeteg ajánlást tartalmaz, üzletágak strukturális leválasztását, az uralkodó platformok eltiltását a szomszédos üzletágakba való belépéstől, amit David Cicilline albizottsági elnök az internet “Glass-Steagall” törvényének nevezett el. (Ez az 1933-as amerikai banktörvény azon része, mely szétválasztja a kereskedelmi és a befektetési banki tevékenységeket.) Azt is javasolja, hogy vélelmezzék a domináns platformokat érintő egyesülések versenyellenes voltát, és a bizonyítási terhet az egyesülő felekre hárítsák. Akadályozzák meg az erőfölényben levő platformokat saját szolgáltatásaik előnyben részesítésében.
Kilőtt az EOS
Miközben a legtöbb vezető kriptodeviza süllyed ma, az EOS nagyot ugrott az elmúlt napokban, miután a Google Cloud is csatlakozott a résztvevőkhöz. Úgynevezett BP (Block Producer) lenne, annak a mintegy kéttucatnyi szereplőnek az egyike, amelyek az adminisztrációt intézik a blokklánc rendszerében. Az EOS jelenleg a 14. legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza, mintegy két és félmilliárd dolláros összértékkel.