Ma az olajárak újabb beomlása nyomasztotta leginkább a tőzsdéket. Ezen kívül sok befektető azon tanakodik, hogy a vírushelyzet valóban javul-e egyes országokban, vagy ez csak a látszat. Az USA-ban este hat körül 0,4-0,8 százalékos mínuszban állnak az indexek, bár ennél csúnyábban kezdték a napot. Az európai tőzsdék többsége pluszban zárt, de nagyon nagy volt a szórás. A széles merítésű Stoxx 600 index fél százalékkal ment fel.
Budapesten a BUX index 0,7 százalékos eséssel zárt, a főbb részvények nagyon különböző teljesítménye mellett. A Mol 3,2, az Opus 5,2, a Telekom 1,3 százalékkal lett olcsóbb, az OTP azonban 0,2, a Richter 1,1 százalékkal erősödni tudott. Nap közben gyengélkedett a forint, volt 354,70 is az euró, de estére visszatért 353 alá, ami alig jelent változást.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Az USA-ban Steven Mnuchin pénzügyminiszter és a demokrata képviselőcsoport vezetője, Nancy Pelosi szerint közel állnak a kisvállalkozási támogatási program további finanszírozásáról szóló megállapodás megkötéséhez. A javasolt csomag akár 500 milliárd dollár is lehet, része lenne a koronavírus tesztelésére és a kórházak segítségére szánt összeg is. Remélik, hogy a kongresszus a hét vége előtt el tudja fogadni az intézkedéseket. A gazdaság újbóli megnyitásához szükséges tesztelés kulcsfontosságú témává vált a szakértők és a Fehér Ház között.
Kegyetlenül nyers olaj
Az olajár-esés egy része technikai, az amerikai típusú WTI lejáró, májusi határideje mintegy 44 százalékkal, 10,20 dollár környékére is leesett, mintegy 21 éves mélypontra. A következő, júniusi határidő “csak” 8-9 százalékos mínuszban van, kevéssel 23 dollár alatt. Az északi-tengeri Brent szintén júniusra öt százalékkal, 26,60-ra süllyedt.
A Bloomberg szójátékában “cruel crude”, kegyetlen nyersolaj lett az olaj titulusa ma, miután a kilencvenes évek vége óta nem volt ilyen alacsony, alig több mint tíz dollár az ára. De a visszaesés nagy része azért volt, mert a májusi kontraktus holnap lejár, és közelít az azonnali, készpénzes árhoz. Egyes texasi termelők már csak két dollárt kapnak egy hordóért a Bloomberg szerint, mivel a gyorsan kimerülő tárolókapacitások egyre nagyobb problémát jelentenek a vásárlók számára. A kereslet nagy része ugyanis gyorsan eltűnt.
Amint délelőtt írtuk, a májusi WTI-határidőt már aligha tartják a befektetők, a legtöbben átkötötték idő közben júniusra. Ez is hozzájárulhat az ingatag áralakuláshoz.
Gyorsjelentés-dömping
Állítólag az a hét lesz a legsűrűbb gyorsjelentés-fronton, legalábbis az USA-ban. Az eredmények eléggél kiszámíthatatlanok a villámgyorsan betört válság miatt. Az egyik elemző azt tanácsolja, hogy a befektetők egyszerűen hagyják figyelmen kívül a jelenlegi gyorsjelentési szezont. A cégek ugyanis túl kevés információval rendelkeznek a gazdaság talpra állásának folyamatáról. Ma többek között az IBM, a Halliburton és az Equifax jelentenek.
Mégis Lesz Facebook Libra?
A Facebook hivatalosan megindította a Libra mint fizetési rendszer engedélyeztetési eljárását a FINMA svájci pénzügyi hatóságnál. Emellett frissítették a Libra alapdokumentumát (white paper), hogy átvezessenek bizonyos alapvető változásokat – jelent meg a Twitteren. A Facebook digitális fizetőeszközét, egyfajta stabil, készpénzhez között kriptodevizáját (stablecoin) tavaly nyáron jelentették be. De hatalmas ellenszelet tapasztalt a hatóságok, politikusok részéről, akik az egész pénzügyi rendszer stabilitásáért aggódni kezdtek. Ez után sokáig csend volt körülötte, félő volt, hogy elhal a projekt.