Európában minimális optimizmust mutatnak ma a tőzsdeindexek, miután a kontinensen sok erőfeszítést tesznek a politikusok a gazdaság kimentésére. Egyes vállalati jelentések is kedvezőek voltak, mint a Vivendi vagy a Koninklijke Philips esetében. A német index 0,2 százalékkal emelkedik, a francia mutató azonban kissé süllyed. Az amerikai határidős indexek fél-egy százalékos mínuszban vannak. Reggel Ázsiában is vegyes volt a kép.
Itthon a BUX index is 0,3 százalékkal esik, a Mol 1,2, az OTP 0,4 százalékos gyengülése miatt. A Richter fél, a Telekom 1,1 százalékkal drágul. A forint gyengült, az euró hatvan fillérrel ment feljebb, 353,20.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Többsebességes a vírus Európája
Az európai országok mozgási korlátozásai különböző sebességgel lazulnak – írja a Bloomberg hírlevele. Németország megengedi a kisebb üzletek újbóli megnyitását, Franciaország pedig azt ígérte, két héten belül nyilvánosságra hoz egy, a korlátozások feloldására irányuló tervet. Tartósan magas a milánói esetek száma, ami megnehezíti Olaszország tervének elindítását az ország gazdaságának helyreállítására. Spanyolország intézkedéseit is várhatóan jelentősen meg kell hosszabbítani. Svédország azt állítja, hogy náluk a járvány külön utas, sokak által vitatott megközelítése – az iskolák és éttermek nyitva hagyásával – kezd beérni. A detektált esetek és a halálesetek stabilizálódnak. (Erről is szól mai nemzetközi víruskörképünk.)
Ázsiai aggodalmak
Bár több jele van a világjárvány enyhülésének Európában és például New York-ban, néhány ázsiai ország helyzete rosszabbodott. Szingapúrban több száz beteget fedeztek fel az alacsony fizetésű külföldi munkavállalók körében. India az eddigi legnagyobb napi megugrást észlelte. Japánban pedig az esetszám meghaladta a tízezret. Az Egészségügyi Világszervezet ráadásul arra figyelmeztetett, nem garantálható, hogy egyáltalán lehet oltást készíteni.
Esik az olaj? De melyik?
Az olaj árával kapcsolatban némi bizonytalanság van a sajtóban, a májusi WTI-határidő ugyanis holnap fut ki. Egyes rendszerek még a májusi, mások már a júniusi árat mutatják. Közben ráadásul a közeli Brent már korábban átállt júniusra, és óriási a contango, egyenesen “supercontango” van. Azaz az időben távoli határidők árai extrém nagy felárat tartalmaznak a közelebbiekhez képest.
A májusi WTI ma 19 százalékkal 14,80 dollárra esett, ahol a kilencvenes évek vége óta nem volt. Ez azzal van összefüggésben, hogy a tárolók lassan betelnek Amerikában, és a határidős kontraktusok vevőinek többsége nem szeretné, ha valóban le is szállítanák neki az olajat. (Ez a normál eljárás a határidős piacon.) Ezért sok vevő, aki korábban olajra spekulált, és a legközelebbi, májusi határidőt vette, most kénytelen bármi áron zárni a pozícióját. Mások, például ETF-ek és certifikátok kibocsátói is, ezt már az előző hetekben fokozatosan megtették. (“Átgörgették” pozícióikat.) (A WTI az észak-amerikai, texasi szállítású olaj, a Brent az északi-tengeri fajta.)
Az inkább mérvadó júniusi WTI eközben nyolc százalékkal 23,10 dollárra süllyedt. A Brent júniusi terminusa pedig négy százalékkal 27-re ment le. Az utóbbi idők egyik nyertese, az arany ma kissé süllyedt, amit a dollár erősödésével hoznak összefüggésbe.
Nagy nap jön csütörtökön
Csütörtökön nagy nap jön a Bloomberg szerint Európában. Megjelennek majd fontos globális adatok arról, hogy áprilisban a koronavírus mennyire intézte el a gazdaságokat. Az Európai Unió pedig újabb virtuális csúcstalálkozót tart a gazdaságmentő csomagról. Az Egyesült Királyság is felülvizsgálja hitelfelvételi terveit. Az EU vezetői főleg a közös hitelfelvételre – az úgynevezett korona-kötvényekre – irányuló javaslatokról tárgyalnak majd. De ezt egyes államok, mint Németország, ellenzik. Az olasz és görög, a régió legnagyobb adósságú országaiban kibocsátott államkötvényeket mostanában nagyon adták az aggodalmak miatt, hogy az EU nem tesz elég erőfeszítést a támogatásukra.