5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Várhatóan növekedni fog nálunk a részvénybefektetések iránti igény az alacsony kamatok miatt, de nem mindegy, hogy a tőke külföldi papírokba fog-e távozni, vagy itthon marad – mondták a BÉT-en. Van sok tőke, amely célpontot keres, és van sok tőkehiányos vállalatunk, össze kéne hozni a kettőt. A tőzsdei forgalom alacsony, de lassú javulást mutat.

Az OTP részesedése tavaly kissé visszaesett a BÉT forgalmán belül, a Richteré viszont felfutott, már mintegy 25 százalékot képvisel a részvényfelosztás és az MSCI-indexbe való bekerülés után – mondta el Katona Zsolt, a BÉT vezérigazgatója. (A képen középen.) Az Egis viszont kikerült a tőzsdei cégek köréből, „elvesztettünk egy családi ezüstöt”, de ez természetes jelenség a tőzsdék életében – tette hozzá. Remélte, hogy a Magyar Telekom nem fogja elhagyni a parkettet, mint ahogy arra egyes spekulációk utalnak.

A britek megelőzték az USA-t

A piaci forgalom úgy tűnik, 2012-ben érte el a mélypontját, azóta enyhe, hajszálnyi emelkedés volt megfigyelhető, az Egis távozása ellenére is – hangzott el. Régiós összehasonlításban úgy tűnik, teljes mértékben együtt mozgunk társainkkal, a forgalom is hasonló Budapesten, Varsóban és Prágában, valamint a BUX és a Cetop 20 kelet-közép-európai index is eléggé együtt mozognak.

 

Ami a befektetőket illeti, hagyományosan magas a külföldiek aránya, 49 százalék a részvények kapitalizációján belül, a hazai lakosságé 27 százalék, a hazai intézményeké csak 7,5. A nyugdíjpénztárak államosítása előtt ez utóbbi arány nagyjából a duplája volt. A külföldiek között korábban az USA befektetői voltak elöl, de tavaly a nagy-britanniai befektetők 23 százalékkal előre törtek. A britek után az USA jön, az után pedig Norvégia, ahol az állami nyugdíjalapnak van jelentős hazai részvénycsomagja. A hazai kisbefektetők a Pesten forgó részvények értékének 25 százalékát birtokolják.

 

Alig csökkent a nyereség

A magyar részvények forgalmának 73 százaléka a BÉT-en forog, bár vannak külföldi piacokra bevezetett magyar papírok is. A tőzsdén kívüli piac aránya 26 százalék, a többi tőzsdéé minimális. A BÉT tavaly 2,35 milliárdos árbevételt ért el a 2012-es 3,41 milliárd után, nyeresége 565 millió forintra csökkent a korábbi 576 millióról. A bevételek nagy része a kereskedésből származik, a második legfontosabb az adatok értékesítése.

A Deutsche Börse kereskedési rendszerének, a Xetrának a december 6-i bevezetése után a CEESEG-csoport négy tőzsdéjének (osztrák, magyar, cseh, szlovén) már ugyanaz a kereskedési rendszere, ami megkönnyíti az elérést, növelheti a likviditást. Első új tagjuk december 6-án a Széchenyi Bank volt, a napokban pedig az első külföldi is megérkezett, a Société Générale. Bíznak benne, hogy az idén új tőzsdetagok fognak belépni, akik eddig még nem voltak jelen, külföldi és magyar cégek egyaránt. Továbbra is várják az úgynevezett high frecuency tradereket is.

Új tőzsdei bevezetések?

Ami az új részvénykibocsátásokat (IPO-kat) illeti, úgy látják, élénkülés tapasztalható, több új cég közel áll a tőzsdei bevezetéshez. A befektetői környezet is kedvező ehhez, például alacsonyak a kamatok és ömlik a pénz a befektetési alapokba. Az évek óta működő T+3-as elszámolási időszak október 4-én az európai harmonizációs törekvések miatt T+2 napra fog lerövidülni – mondta el Katona Zsolt.

Tóth Attila vezérigazgató-helyettes (a képen jobbra) bemutatott egy tanulmányt, amely a gazdasági környezetbe helyezve vizsgálta a tőzsde helyzetét. Az amerikai piacon végzett korábbi vizsgálat szerint az IPO-k előtt a vállalatvezetők a cégük értékének növekedésével számoltak, a tőzsdei jelenlét szerintük önmagában is értéknövelő. A nyilvános működés további komparatív előnyöket biztosít, mint az üzleti partnerek bizalmának növekedése.

Több IPO, több munkahely

A tőzsdei bevezetések után a mérleg megerősítése, a márkaépítés, a növekedés, a beruházások finanszírozása voltak azok a hatások, amelyekről a vállalatok beszámoltak. Ezek is azt bizonyítják, hogy a tőzsdei bevezetés nem finanszírozási, hanem stratégiai kérdés – mondta Tóth.

Makrogazdasági szempontból pedig bebizonyosodott, hogy az IPO-t végrehajtó cégeknél az alkalmazotti létszám nagyon nagy mértékben emelkedett. Kimutatták azt is, hogy amikor az IPO-piac válság idején összeomlott, akkor a foglalkoztatás is, és sok millió fővel több lett volna a foglalkoztatott, ha az IPO-k folytatódnak. A kutatások alapján bebizonyosodott az is, hogy a tőkepiacnak köszönhető alacsonyabb banki hitelszint az USA-ban hozzájárult a válságból való gyorsabb kilábaláshoz az utóbbi pár évben – mondta el Tóth Attila.

A kicsi is szép a tőzsdén

A tőzsde nem csak a nagy cégekről szól, az USA-ban sem, Nyugat-Európában sem. Az EU-ban mintegy 9000 tőzsdei cég van, ezek 51 százalékának kapitalizációja kisebb, mint 50 millió euró – hangzott el. Az USA-ban pedig a kilencvenes években, az IPO-piac aranykorában történt több mint 500 tőzsdei bevezetés 80 százaléka volt 50 millió dollár alatt.

Hosszú távon globálisan tőkehiány várható, aminek egyik oka a társadalmak elöregedése, ezzel összefüggésben a befektetők kockázatvállaló készségének csökkenése. Az egész magyar gazdaság is komoly tőkehiánnyal szembesülhet, amit ha nem tud kiküszöbölni, akkor ismét a banki finanszírozás felé mozdulhat el.

Ömlik a pénz, de hova tart?

De működhet-e a tőkepiaci finanszírozás nálunk? – vetette fel Katona Zsolt. Szerinte igen, cégek és sztorik vannak, nap mint nap előfordulnak újabb innovációk, jó ötletek. Óriási összegek mennek a hazai befektetési alapokba, de részvények aránya bennük mindössze hat százalék. Az alacsony kamatszint miatt várhatóan emelkedni fog ez az arány, de nem mindegy, hogy a gomba módra szaporodó határon átnyúló brókerszolgáltatásokon keresztül külföldre távozik-e majd a pénz, vagy a magyar gazdaságban marad.

Össze kéne kombinálni a rendelkezésre álló hazai tőkét a hazai feltörekvő, tőkehiányos cégekkel – mondta a vezérigazgató. Megfelelő szabályrendszerre, esetleg pénzügyi ösztönzőkre is szükség lehet, akár EU-s forrásokból is.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 22200 21980 23870 -6,76% 0 0 42 912 214 130 HUF 2025-04-04 17:13:07
MOL 2912 2902 3028 -3,13% 0 0 2 838 011 838 HUF 2025-04-04 17:07:34
MTELEKOM 1508 1392 1560 -2,08% 0 0 3 604 122 824 HUF 2025-04-04 17:10:20
RICHTER 10060 9705 10420 -3,45% 0 0 5 239 693 175 HUF 2025-04-04 17:13:34
OPUS 505 501 545 -7,34% 0 0 263 179 845 HUF 2025-04-04 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ez csúnya volt: Trump jobbegyenese a forintot is padlóra küldte
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 19:16
Az amerikai elnök által elindított vámháború és az ezzel járó piaci bizonytalanság megtette hatását: a forint mintegy kéthónapos mélypontra zuhant az euróval szemben.  
Részvény / Deviza / Áru Köszönjük, Donald! Nehéz kőként zuhant a pesti tőzsde pénteken
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 18:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárta a pénteket. Minden vezető részvény gyengült az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Intenzív forintgyengülés indult, jön a nagy világgazdasági válság?
Eidenpenz József | 2025. április 4. 12:34
Donald Trump elnök vámmeglepetései miatt komolyabb világgazdasági válság kitörésétől tart számos elemző, ezt tükrözik a tőzsdeindexek is, amelyek újabb ijesztő zuhanást produkálnak. Itthon az OTP a nagy vesztes, meg a forint, az sem vigasz, hogy a lengyel zloty is lefelé tart. Ráadásul már februárról is brutális hazai adat érkezett.
Részvény / Deviza / Áru Szakad a forint már a dollárral szemben is, Varga Mihályék is nyomás alá kerülhetnek
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:14
Kamatvágásokat vár a piac, de akkor mi lesz az inflációval? A magyar jegybanknak is lépnie kell? A tőzsdék után a forint is ütést kapott a vámháborúban.
Részvény / Deviza / Áru Egyik szemünk sír, a másik nevet, ha a forintra nézünk pénteken
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 07:33
A devizapiacon sem csitulnak a vámháború keltette hullámok.
Részvény / Deviza / Áru Egy nap alatt elfüstöltek 2,4 billió dollárt Trump vámjai az amerikai tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 07:16
A Covid-járvány kitörése óta nem volt ekkora veszteség a New York-i tőzsdén egy nap alatt.
Részvény / Deviza / Áru A dollárral igen, de az euróval nem bírt el a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:51
A magyar fizetőeszköz is jócskán megérezte az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedéseket.
Részvény / Deviza / Áru A pesti tőzsde is megérezte Trump brutális vámjait
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:11
A vezető részvények közül egyedül a Richter részvényei nem csökkentek csütörtökön. 
Részvény / Deviza / Áru Rekordméretű osztalékot fizetne az OTP
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:09
Korábban nem fizetett akkora osztalékot az OTP, mint amekkorára most készülhet.
Részvény / Deviza / Áru Trump szétverte a dollárt – és lehet, hogy a forintot is
Eidenpenz József | 2025. április 3. 12:28
Nagy zuhanással nyithatnak ma az amerikai tőzsdék Donald Trump vámháborús meglepetései miatt, az európai tőzsdék is szakadnak, a forint keresi az irányt, csapkod. Pedig Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára is, így indokolt lehet a forint gyengülése. Egyre több a dollármilliárdos, köztük 16 kriptómilliárdos is van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG