7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei első félévben a Nasdaq legjobban teljesítő részvénye a Nikola elektromos teherautó-gyártóé volt. Igaz a gyártót akár idézőjelbe is tehetnénk, hiszen a vállalatról kiderült, hogy ettől továbbra is nagyon messze van.

A napokban a Privátbankár hosszabb írásban elemezte a legjobban teljesítő részvények kilátásait, ahol természetesen az első félév legfényesebb csillaga, a Nikola is szerepet kapott. Akkor azt írtuk, hogy 2020 első félévének legnagyobb nyertese egy hatalmas ígéret. Persze ebben nem csak a jóhiszemű kisbefektetők hisznek, hanem olyan autóipari nagyágyú is, mint a General Motors. A múlt héten jelentették be, hogy az egykor szebb napokat látott detroiti óriás 11 százalékos részesedést vásárolt a Nikolában egy 2 milliárd dolláros beruházás keretében, és a General Motors egy tagot delegálhat a vállalat igazgatótanácsába.

Szertefoszlik az álom?

Könnyen lehet azonban, hogy a múlt héten bejelentett tranzakció óriási baklövésnek bizonyult, mert úgy tűnik, a Nikola kapcsán a kételyek egyre erősödnek. Ennek hátterében pedig az áll, hogy az elmúlt időszakban a céget alapító és vezető Trevor Milton számos állításáról derült ki, hogy csúsztatás vagy szándékos félrevezetés. Ezek közül a legfontosabb talán az, hogy a vállalatnak - a menedzsment állításával szemben - nagyon úgy tűnik, nincs olyan járműve, mint amiről eddig beszéltek. A hidrogéncellákkal működő elektromos kamionról kiderült, hogy kamu, és így a korábbi ígéretekkel ellentétben természetesen sorozatgyártásra sem képesek.

Csak egy patyomkin kamion? (Forrás: nikolamotor.com)
Csak egy patyomkin kamion? (Forrás: nikolamotor.com)

Mindez pedig a hatóságok figyelmét is a cégre irányította, hiszen a SEC (az Egyesült Államok Értékpapír és Tőzsdei Bizottsága) és az Igazságügyi Minisztérium vizsgálja a társaságot. Könnyen lehet, hogy a közelmúltban még tündérmesének tűnő történetből igazi rémálom lesz. Trevor Milton ugyanis bármire képes az álma beteljesítéséért. A közlekedést forradalmasítani szándékozó cégvezető azonban sajnos az utóbbi időben leginkább csak „félrebeszél”.

Pedig sokáig hihetően állították, hogy olyan tudás és technológia birtokában vannak, amely tényleg egy új korszakot hoz. A hat éve működő start-up ugyanis közismerten a hidrogénmeghajtás egyik úttörője és egy éve azt ígérték, hogy a sorozatgyártásba kerülő kamionjuk akár 1600 kilométert is képes lesz megtenni egy hidrogén feltöltéssel. Ez olyan kimagasló érték, hogy akkor a vállalat vezérigazgatója, Mark Russel csúnyán lehúzta a Tesla akkoriban bemutatott teherjárművét. Úgy vélekedett ugyanis, hogy a Teslának semmije sincs, amivel versenyezni tudna velük nagyobb távolságon.

Csak ügyesen blöfföltek

Lehet, hogy a Teslának nincs olyan tehergépjárműve, amely nagy hatótávolságú, de úgy tűnik ebből a szempontból a verseny döntetlenre áll, hiszen a Nikolának sincs semmije. Ugyan rendszeresen jelezték, hogy forradalmi technológiával rendelkeznek, épp csak azt nem sikerült eddig bizonyítani, hogy az működik is. Pedig a kezdetben szintén akkumulátorokban gondolkodó vállalat váltását nagyon ügyesen megmagyarázták, hiszen szerintük a hidrogéngáz előnye abban rejlik az energiatárolás terén a lítium-ionos energiatárolással szemben, hogy nem használ nehezen hozzáférhető, ritka ásványkincseket, és nem hagy maga után veszélyes hulladékot.

Ha rosszmájúak akarnánk lenni, akkor mondhatnánk, hogy a Nikola járműve valóban nem bocsát ki káros gázokat, hiszen nemrég kiderült, hogy egy bemutató során a prototípusnak kikiáltott nyergesvontatót egy dombról gurították. Így a jármű „némán” suhant és azt a látszatot keltette, hogy a hidrogénhajtás működik.

Nem ez volt az egyetlen kommunikációs trükk, hiszen 2019 végén gyárat is avatott a cég. Trevor Milton büszkén mutatta be az olasz CNH Industrial beruházását, és azt közölte az elektromos Nikola TRE mellett állva, hogy most már készen állnak a gyártósorok indulásra. A probléma az, hogy majd egy évvel később, a németországi Ulmban az Iveco üzemében lévő futószalag még mindig nem indult el, és a prototípusokat kézzel építik.

Arról is érdemes szót ejteni, hogy a vállalat hiába tart ígéret szintjén immár a harmadik (TRE) prototípus gyártásánál, még az elsőből (Nikola One) sem gördült le egyetlen darab sem a gyártósorokról. Pedig a 2016-ban bemutatott prototípusból, ha a korábban elhangzottak igazolódtak volna, már több tucatnyit le kellett volna gyártaniuk. Bár az ígéretek egyre kevésbé hihetőek, most 2021 év végére ígérik a tömeggyártást.

Jön az újabb fordulat?

Miközben immár világossá vált, hogy a járművek gyártása terén igen cudarul áll a cég, most az érintettek új panelt dobtak be. Szerdán Jeff Ubben, az amerikai ValueAct hedge fund (fedezeti alap) alapítója, a Nikola hosszú távú befektetője és igazgatósági tagja a Financial Timesnak már azt mondta, hogy a csoportot alapvetően félreértették. Ugyan a vállalat is a kamionokat állította reflektorfénybe, de mégsem ez van az üzlet fókuszában. A Nikola ugyanis valójában nem egy járműgyártó, hanem hidrogénszolgáltatóként tekint magára.

Csapkodó árak a Nikola részvénynél - hol van már a 80 dolláros nyári rekord
Csapkodó árak a Nikola részvénynél - hol van már a 80 dolláros nyári rekord

Ezzel összecseng Trevor Milton szintén szerdán megjelent nyilatkozata, aki úgy definiálta a vállalatot, mint egy hidrogén-technológiai infrastruktúra szereplő, és azt hangoztatta, hogy az üzleti terveik szerint a céljuk az, hogy a bevételeik nagyobb része a hidrogén, mint üzemanyag értékesítésből származik majd.

A történetben persze van egy súlyos logikai bukfenc: ha nincs eladható kamion, akkor ki fog hozzá üzemanyagot venni?

Ugyan egyre több a kétely, de a vállalathoz közel álló források szerint a cégrendelkezik saját hidrogén-technológiával. A probléma az, hogy annak kapcsán viszont erősen megoszlanak a vélemények, hogy ez mennyire számít újnak és előre mutatónak. Egy, a vállalatnál korábban alkalmazásban álló mérnök azt mondta, hogy a piacon elérhető technológiát használtak, és semmi forradalmi nem történt, csak a jobb minőségűből választottak, amit a járművekbe próbálnak beépíteni.

Hasonlóan ellentmondásos a helyzet az üzemanyagként szolgáló hidrogén kapcsán is. Trevor Milton szerint a nyáron a vállalat kilogrammonként 16 dollárról 4 dollár alá csökkentette a hidrogéntermelés árát. Egy azóta már távozott alkalmazott viszont azt jelezte, hogy ugyan jelentős lépéseket tettek, ám egyben cáfolta a vezető állításait.

A Nikola lesz az új Theranos?

A Nikola a nyár folyamán elérte a 15 milliárd dolláros tőzsdei értéket és túlszárnyalta ezzel a Ford piaci értékét. Tette mindezt kvázi nulla dollár bevétel mellett, ami azt feltételezné, hogy a befektetők egy jól működő, kiforrott technológiával rendelkező vállalat részvényeit vásárolnák.

Miután több esetben is bebizonyosodni látszik, hogy a vállalat vezetői nem mondtak igazat, miközben egyes dolgok meglehetősen ellentmondásosnak tűnnek, az árfolyamok a nyári 80 dolláros csúcsról óriási kilengések közepette 30 dollár alá estek (lásd a grafikonunkat).

A történtek és a lassú kijózanodás hatására egyesek megkongatták a vészharangot, és már a Theranos nevű vállalathoz kezdték el hasonlítani a hidrogénes társaságot. Ez ugyanis az amerikai tőzsdetörténelem egyik legnagyobb kamucége. A társaságot Elizabeth Holmes arra az állításra alapította, hogy forradalmian új módszerrel, mindössze egy vércseppből képes hatékony vérvizsgálatot végezni. Több tőkeemelés keretében milliárdos nagyságrendű befektetői pénzt szedtek össze, a cég teljes értékét pedig 10 milliárdosra tartották. A befektetők mellett neves közéleti személyiségeket is megvezettek és három korábbi minisztert (Jim Mattis, Henry Kissinger és George Schultz) is az igazgatóságba tudtak csábítani.

A gond az volt, hogy semmiféle forradalmi módszerrel nem rendelkezett a cég, és a befolyó befektetői pénzek kutatásra fordított összegei révén sem sikerült az ígért csodát megalkotni. A Theranos ellen előbb a SEC indított vizsgálatot, majd később felszámolták és az alapító, illetve az ügyvezető ellen az ügyészség vádat is emelt. Igaz utóbbi még nem zárult le, éppen az idén kitört koronavírus járvány miatt.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21660 21530 21700 +0,28% 21660 21670 733 780 330 HUF 2024-11-22 09:41:56
MOL 2686 2682 2690 +0,37% 2686 2690 68 654 146 HUF 2024-11-22 09:43:23
MTELEKOM 1240 1234 1254 +0,98% 1240 1244 554 850 388 HUF 2024-11-22 09:43:19
RICHTER 10860 10830 10900 +0,46% 10820 10860 50 217 510 HUF 2024-11-22 09:41:38
OPUS 512 508 513 +0,39% 510 513 3 447 694 HUF 2024-11-22 09:34:16
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG