A frankfurti DAX 0,42 százalékos, míg a párizsi CAC 0,66 százalékos többlettel állt a kereskedés első percében.
A budapesti börze jó hangulatban kezdte a hetet. Részletek >> |
Elemzők szerint az európai piacok esését az elmúlt héten az okozta, hogy Ben Bernanke, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke szerdán egy bizottsági meghallgatáson a mennyiségi ösztönzési program méretének felülvizsgálatát helyezte kilátásba.
"A piacok jelenleg nehezen tudják felmérni a világgazdasági konjunktúra helyzetét, a jegybanki politikák hatását" - értékeltek a Credit Agricole elemzői. A piaci várakozások nem stabilak, így a befektetőknek - különösen a értékpapírpiacokon - fel kell készülniük hosszabb, volatilis időszakokra - tették hozzá.
A hétfői kereskedésben fontosabb adatközlés sem várható.
Pénteken a londoni FTSE 0,63 százalékos eséssel 6654,34 ponton zárt, a DAX 0,56 százalékos mínusszal 8305,32 ponton fejezte be a napot, míg a CAC 0,30 százalékkal 3956,79 pontra gyengült.
Tokió nagyot esett
A csütörtöki markáns visszaesés és a pénteki enyhe korrekció után továbbra is változó a tőzsdei kereskedés Japánban: hétfőn 3,2 százalékos mínuszban zárt az irányadó tőzsdemutató.
A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 3,2 százalékos napi csökkenéssel 14 142 ponton zárt. Az átfogóbb Topix 3,4 százalékkal 1154 pontra esett. Több elemző is amellett érvelt, hogy a piac a korrekció első szakaszában van. Az árfolyamesést erősíti, hogy a dollár gyengülése is rossz hatással van a jen árfolyamára.
Szöulban a Kospi 0,3 százalékkal 1979 pontra nőtt. A külföldi befektetők erős aktivitása mellett a nap nyertesei az autógyártók voltak.
Az európai tőzsdenyitás előtt nem sokkal a kínai kontinentális részvényindexek a pénteki záróérték közelében álltak. A hongkongi HSI 0,16 százalékos napi emelkedéssel 22 654 pont volt.