Hevesen kritizálták a Rába kisebbségi részvényesei a társaság rendes éves közgyűlésén a tavalyi évről szóló beszámolót – írja a Napi.hu. Fő problémájuk, hogy a Győr belvárosában lévő 40 hektáros telek értékelése szerintük nem megfelelő, az ugyanis a saját tőke kiszámításánál a kevesebb, mint 200 millió forintos bekerülési értéken van nyilvántartva, s nem a közel 4,5 milliárd forintos piaci értéken.
Részvényenként 400 forintot jelentene az árban
A kisrészvényesek aggodalma amiatt érthető, mivel ha a korábban 70 százalék feletti tulajdonrészt szerző MNV Zrt. kiszorítaná vagy tőzsdéről kivezetné a apapírokat, akkor az egy részvényre jutó saját tőke értéke lenne az egyik figyelembe veendő tényező a minimális vételár meghatározásánál. A négymilliárd forintot meghaladó különbség közel 400 forinttal emelhetné az egy részvényre jutó saját tőke értékét, s így a vételi árfolyamot is.
Pintér István elnök-vezérigazgató szerint nem került sor a társaság értékesítésére, s így a részvényeseket kár sem érte az ügyben – tudósít a lap. Úgy vélte, hogy az új nagytulajdonos megjelenését követően még az idén újabb közgyűlésre kerülhet sor, ennek napirendjén esetleg szerepeltetni lehet majd a számviteli politika megváltoztatásának kérdését. A közgyűlés a beszámolót végül 96,5 százaléknyi igen szavazattal elfogadta, a kisbefektetők korábban bejelentett előterjesztését tehát leszavazták.
Tíz éve nem volt ilyen sikeres évük?
Nem fizet osztalékot az idén a Rába Járműipari Holding, az eredményt tartalékba helyezik – írta az MTI. Az előterjesztést a megjelent részvények 96,935 százaléka támogatta. Az elnök-vezérigazgató jelezte: 2011 az utóbbi évtized legsikeresebb esztendeje volt, amelyet számos stratégiai projekt fémjelez, idénre pedig változatlan piacméret mellett terveznek "szerény, de számottevő bővülést”.
Mint mondta, jelentős növekedést produkált az Egyesült Államok hasznongépjármű-piaca, de az év második felében az európai piacok is jól teljesítettek, kiemelten jó évet zárt a néhány esztendeje stratégiai területté emelt mezőgazdaságigép-szegmens is. "Az év csalódását" a Független Államok Közösségének pacai szolgáltatták nagyjából 50 százalékos csökkenésükkel, valamint a Fehéroroszországban jelentkező "komoly fizetésképtelenséggel".
Itthon 31 százalékkal csökkent a járműeladás
A holding hazai alkatrész-értékesítése stagnált, a külföldi, jellemzően az Európai Unióba irányuló forgalom 45,4 százalékkal ugrott meg. A Rába járműeladása úgy csökkent 11,5 százalékkal, hogy a hazai értékesítés 30,9 százalékkal esett, az export viszont megháromszorozódott. "A dollárkockázat eltűnt a Rába életéből" – tette hozzá az elnök-vezérigazgató. A cég 3-5 éves szerződéseket kötött, aminek a kiszámíthatóság, hátulütője viszont az, hogy a vevők ebben árcsökkentést várnak el.
Pintér István kiért arra is: az alapanyagárak ismét a válság előtti szinthez közelítenek, az energiaárak megugrása pedig minden bizonnyal idén is folytatódik, ami már az első negyedéves számokat is "erősen befolyásolta". A holding nettó árbevétele 35,8 milliárdról 39,4 milliárd forintra emelkedett, adózás utáni eredménye mínusz 859 millióról 455 milliós pozitívumba fordult az éves jelentés szerint.
Négy százalékkal kevesebb lett a dolgozó
Saját részvények vásárlására adott felhatalmazást a menedzsmentnek a közgyűlés, a következő 18 hónapban - árfolyam-karbantartási, illetve stratégiai céllal - vásárolhat az alaptőkén felüli vagyonból papírokat a Rába oly módon, hogy a saját részvények hányada nem kerülhet az összes részvény 15 százaléka fölé. A cégcsoport alkalmazottainak száma 2047-ről 1962-re csökkent tavaly.
Az Európai Bizottság versenyhatósága nemrég hagyta jóvá a cég részévnyeinek állami felvásárlását, a papírjaikat felajánló részvényeseket pedig ezen a héten ki is fizettték. Ezzel a magyar állam 9 925 829 darab részvényt szerzett meg, ami összesen 76,79 százalékos szavazati jogot biztosít. Az április 6-ra összehívott közgyűlés eredménytelen volt, mert túl kevés részvényes jelent meg. Akkor a részvények 33,408 százaléka, most 37,4 százalékuk képviseltette magát.