7p

A magyar kormányfő által Tusványoson belebegtetett kormányzati intézkedések vastagon belejátszhattak abba, hogy a hazai fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama már 394 felett jár. A tőzsdék a szerdai Fed-kamatdöntés előtt vegetálnak, pozitívabb megközelítéssel kivárásra játszanak. Az olaj tovább esik és a gáz ára is csökkenőben. A nemesfémek drágulnak, a kriptók közül viszont csak az Ether a király.

Összességében rosszul indították a hetet a tőzsdék. A vezető európai börzék indexei közül csak a londoni FTSE-100 mutató emelkedett, de az is csak 0,08 százalékkal, a frankfurti DAX viszont már 0,51, a párizsi CAC-40 pedig 0,98 százalékkal gyengült.

A tengerentúlon azonban már nem akadt üdítő kivétel, az S&P 500 index 0,08, a Nasdaq Composite 0,07, a Dow Jones 0,12 százalékos csökkenéssel zárt.

Ilyen körülmények között különösen megsüvegelendő a Budapesti Értéktőzsde barométerének, a BUX-nak az újabb rekorddöntése, még ha annak ténye a fenti történtek ismeretében meglepő is volt.

Árfolyam

A kedden elsőként kinyitott ázsiai tőzsdékre is átragadni látszott a kedvezőtlen európai és amerikai hangulat, hiszen mindössze a tokiói Nikkei index erősödött, 0,15 százalékkal, a sanghaji viszont 0,43, a hongkongi pedig 1,37 százalékos mínuszt szedett magára.

Európában kedd délelőtt korrekciókat figyelhettünk meg, ami azt jelenti, hogy a hétfőn egyedüliként növekvő FTSE-100 mutató most 0,32 százalékkal esett, ezzel szemben a DAX 0,3, a CAC-40 meg 0,38 százalékpontot ledolgozott az egy nappal korábbi mínuszából.

Ezúttal a BUX is követte a nemzetközi korrekciós trendet. 0,26 százalékos eséséhez a blue chipek közül csak a 0,74 százalékkal dráguló Magyar Telekom nem járult hozzá, a Mol viszont 0,92, az OTP Bank 0,29, a Richter pedig 0,1 százalékkal szomorította el a bennük ülő befektetőiket.

S a forint helyzete sem rózsásabb. A magyar fizetőeszköz folytatta a hétfőn megkezdett gyengülését, s kedden délelőtt az euróval szembeni árfolyama már a 394-es szint fölé ment, míg a dollárral szembeni már a 364-est karistolta.

A gyengülés hátterében az Erste elemzői szerint több dolog is állhat. Egyrészt az amerikai deviza erősödése, ami a legtöbb esetben negatívan hat a hazai fizetőeszközre. Másrészt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) laza kamatpolitikája és az ezzel kapcsolatos piaci félelmek. Harmadrészt pedig a tusványosi bejelentések, például a családpolitikai támogatások kiterjesztésével kapcsolatban, ami jelentős terhet ró a jövő évi költségvetésre. Ráadásul a második negyedévre vonatkozó hazai GDP-adat is messze alulmúlták a várakozásokat.

A Központi Statisztikai Hivatal kedd reggeli közlése szerint éves alapon 1,5 százalékkal nőtt a magyar gazdaság a várt 2,3 százalék helyett. Ez némi gyorsulást jelent az első negyedéves 1,1 százalékos GDP-növekedéshez képest, ám negyedéves alapon már 0,2 százalékos csökkenés mutatkozott. A K&H Értékpapír Zrt. értékelése szerint látható, hogy a nagyobb súlyt képviselő ipar alacsonyabb hozzáadott értéke visszahúzza a növekedési ütemet.

Orbán Viktor tusványosi beszéde is gyengíthette a forintot
Orbán Viktor tusványosi beszéde is gyengíthette a forintot
Fotó: Facebook

Próbálnak magukhoz térni az olajárak is a hétfői esésből. A kínai olajkereslet miatt ismét felerősödött félelmek az északi-tengeri Brent hordónkénti árát 80 dollár alá vitték, ahonnan kedd délelőtt sem tudott elrugaszkodni, 79,72 dolláron tanyázott dél körül. Nem vitézkedik az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI sem, 75,78 dolláron állt. 

A Citigroup leminősítette a kínai növekedési kilátásokat, az USA olajexport-árak is nagyot estek a régió irányába – mutatnak rá az Erste elemzői. A kínai olajkereslet részben a helyi személyautók elektrifikálása, illetve a teherautók LNG-re való átállása miatt is lassul. Ezek a tényezők együtt vezetnek ahhoz, hogy a kínai olajkereslet 2 százaléknál is nagyobb mértékben csökkenhet az idei évben. Emellett láthatóan a gazdasági aktivitás sem nő a korábbi mértékben, annak ellenére, hogy a Harmadik Pártplénumtól jelentős keresletélénkítő csomag bevezetését remélte a piac. Ez azonban egyelőre nem következett be.

A gázárak kedd délelőtt lefelé tartottak. A nemzetközi ügyletek elszámolásánál irányadó TTF-fajta 1 százalék feletti mínuszban tartózkodott, egy megawattóra 33,5 euróért cserélt gazdát.

A nemesfémek viszont szárnyalnak. Az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) csaknem 0,4 százalékos erősödés után már közelíti a 2400 dollárt, míg az ezüst hasonló mértékű drágulás után a 28 dollárt.

Az Erste elemzői szerint a piac várja, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed milyen döntést hoz szerdán a kamatszintről. A befektetők arra számítanak, hogy csak szeptemberben kezdi el a kamatok csökkentését, amit több más irányadó monetáris hatóság is követ a világban. Az aranybefektetők várják a novemberi amerikai elnökválasztást is, aminek bizonytalan kimenetele megmozgathatja az árakat. Júliusban eddig 44 tonnával nőtt a pénzügyi alapokban tárolt nemesfém mennyisége, ami azt mutatja, hogy a pénzügyi befektetők optimisták az arany kilátásaival kapcsolatban.

A kriptoeszközök másolni látszanak a tőzsdéket. Csupán az Ether drágult, de az masszívan, közel 1 százalékkal, 3340 dollárra, a többiek viszont esnek, a Bitcoin például 0,84 százalékkal, 66 825 dollárra.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Ami az árfolyamokat befolyásolni képes céges híreket illeti, ugyan az idehaza jelentő Masterplast folytatta növekedését a második negyedévben is, a K&H Értékpapír arra hívja fel a figyelmet, hogy nagymértékű bővülés azért nem mutatkozott, ráadásul éves szinten nem is sikerült már emelkedést felmutatnia a cégnek. Ami mindenképp pozitívum, hogy a tavalyi EBITDA (vagyis az adó- és kamatfizetés, illetve értékcsökkenési leírás előtti) veszteségekhez képest immár sikerült pozitív eredményeket felmutatnia a cégnek, így idén már 2 millió eurós EBITDA eredménynél tartanak, bár ez is mindössze 3 százalékos marzsnak felel meg. Nettó profit soron azonban még mindig veszteséges a vállalat, 1,7 millió eurós mínuszt könyvelhettek el, bár a tavalyi közel 3,5 millió eurós veszteséghez képest ez is előrelépésnek tekinthető.

A külföldi események közül kiemelendő, hogy az Equilor Befektetési Zrt. értékelése szerint a várakozásoknál jobb számokat jelentett a Raiffeisen. A bevételek csak kicsit voltak jobbak az előzetes számoknál, azonban a nettó profit soron jelentős pozitív meglepetést okozott a bank. A várt 484 millió euróhoz képest 661 millió eurót jelentett a cég, ami 36,5 százalékkal magasabb a konszenzusnál. A kedvező környezet miatt az egész éves várakozásokon is emeltek, a menedzsment 4,1 milliárd eurós nettó kamatbevételt vár idénre. Az orosz és fehérorosz bankokon kívüli operációk esetében továbbra is 10 százalék körüli saját tőke arányos megtérülést lát a vezetés. Emellett megerősítették, hogy felgyorsítják az orosz tevékenység leépítését.

A hétfői tőzsdenyitás előtt közzétett gyorsjelentés szerint a McDonald’s nem tudta növelni a bevételét a második negyedévben az előző év azonos időszakhoz viszonyítva. A cég 6,49 milliárd dollárt termelt, ami elmarad az elemzők által várt 6,65 milliárdtól. Ez az Erste elemzői szerint vélhetően annak tudható be, hogy a fogyasztók kénytelenek szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és csökkenteni a nem alapvető költéseket, mint például az éttermi étkezés. A második negyedévben kevesebben látogatták a gyorsétterem-láncot, de az áremelések nagyjából ellensúlyozták ezt, így összességében 0,1 százalékos bevételcsökkenésről adott számot a vállalat. A 2,97 dolláros részvényenkénti nyereség szintén alulmúlta a 3,07 dolláros konszenzust. A vezetőség a McDonald’s nehéz gazdasági környezet ellenére is stabil teljesítményét emelte ki, és jelezték, hogy az idei év egészét tekintve 2 százalékos bevételnövekedésre számítanak.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23450 23450 24000 -2,29% 0 0 19 813 751 590 HUF 2025-01-23 17:11:31
MOL 2872 2854 2912 -0,97% 0 0 1 430 721 142 HUF 2025-01-23 17:05:02
MTELEKOM 1380 1374 1414 -1,57% 0 0 613 261 310 HUF 2025-01-23 17:05:12
RICHTER 10510 10380 10670 -1,41% 0 0 2 925 170 920 HUF 2025-01-23 17:13:38
OPUS 530 523 534 +0,57% 0 0 235 238 958 HUF 2025-01-23 17:12:58
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Átlépett egy szintet a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 18:45
Benézett a 410-es szint alá a forint.
Részvény / Deviza / Áru Itt a fordulat: nagyot korrigált a budapesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 17:53
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1259,58 pontos, 1,47 százalékos csökkenéssel, 84 384,39 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru A forint lemaradt, mint a borravaló – A benzinkútra tartó autósoknak is fájhat a feje
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 12:29
A forint továbbra is masszív hátrányban van a régiós barátaihoz képest. Amerikában jó hangulatban telt a szerdai kereskedés, ami a csütörtöki budapesti helyzetről nem mondható el. Az olaj pedig tartogathat meglepetéseket. 
Részvény / Deviza / Áru A forint nem találja a szíverősítőt, pedig ráférne
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 08:00
A forint kissé elaludt ma reggelre, gyengébben ébredt a fő devizákkal szemben a szerda estéhez képest. 
Részvény / Deviza / Áru Megint szépen megtolták a pesti tőzsdét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 611,59 pontos, 0,72 százalékos emelkedéssel 85 643,97 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Ismét váratlan dolog történt a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 18:46
Megint sikerült erősödnie.  
Részvény / Deviza / Áru Mennyit kaszált Trump a napokban? Meddig sávozik még a forint?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 12:29
A részvényindexek optimizmusról árulkodnak, a BUX is visszatért az emelkedő pályára. A forint viszont sávban mozog, és ez egy darabig így is maradhat. Árat emel a Netflix, robbanás előtt állhat az ezüst. Trump kedvez a tech-óriásoknak, parkolópályán állnak a kriptók, az elnök játssza az ártatlant.
Részvény / Deviza / Áru Gyenge a forint, de gyújtósnak talán még jó lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 07:18
Gyengült a forint árfolyama szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Mennyire tud örülni a forint az új amerikai elnöknek?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 18:49
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Jöhet a 420 forintos euró, de nem olyan gyorsan, mint gondolná
Eidenpenz József | 2025. január 21. 18:07
A forint sokat gyengült, de részben rendkívüli tényezők, mint a dollárerősödés miatt. Ezért megfordulhat a trend és következhet egy emelkedő szakasz is. A magyar gazdaság a lakossági fogyasztás miatt indulhat be, de csak az év vége felé, Trump ígéreteinek egy része pedig valószínűleg meg sem fog valósulni. Körkép az idei kilátásokról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG