Elszabadult az optimizmus a tőzsdéken, ismét keresik a kockázatos eszközöket a befektetők. Európában két-két és fél százalékos emelkedéssel zártak a fontosabb indexek. Lengyelországban egyenesen 5,2 százalék volt az ugrás. A hazai BUX index is az átlaghoz közeli mértékben, 2,3 százalékkal ment fel. Az Egyesült Államokban kettő százalékkal megy az S&P 500 index, 1,9 százalékkal a technológiai részvények Nasdaq 100-as indexe és 2,1 százalékkal a Dow Jones ipari átlag.
Itthon az OTP 4,4 százalékos ugrása vitte fel elsősorban az indexet, ez 10 790 forintos záróárat jelent. A Mol 2,6 százalékkal ment fel, a Magyar Telekom stagnált, a Richter pedig 0,4 százalékkal süllyedt. Szépen teljesített a forint, 0,7 százalékkal esett az euró ára. Majdnem három forinttal, 363,60 forointra ment le az euró ára. A forintnál még valamivel nagyobbat erősödött a lengyel zloty és a cseh korona is.
Mindegy, csak győzzön valaki?
A múlt héten még azt írhattuk, hogy március óta nem látott heti esést szenvedett el az amerikai tőzsde. Ma viszont azt írja a sajtó, hogy öt hónapja nem látott emelkedést produkáltak az amerikai indexek.
Bár Donald Trump kampányhajrája az ingadozó, csatatér-államoknak is nevezett államokban valamennyit javított a helyzetén, nem változtatta meg alapvetően az esélyeket. Még mindig sokkal nagyobb esélyt adnak arra a politikai elemzők, hogy Joe Biden fogja nyerni a választást.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A Bloomberg.com szerint annak örülnek a piacok, hogy talán megszűnik végre az a bizonytalanság, ami eddig az elnökválasztás miatt rányomta a bélyegét a piacokra. A legrosszabb forgatókönyv mindenesetre az lenne, ha bizonytalan maradna, hogy ki a nyertes, és hetekig tartó huzavona, jogi vita kezdődne a végső döntés megszületéséig.
Ant-kibocsátás felfüggesztve
A sanghaji tőzsde közölte, hogy elhalasztja az Ant Group 37 milliárd dolláros részvénykibocsátásának tőzsdei bevezetését. Egy nappal azután, hogy négy kínai szabályozó szervezet is behívta Jack Ma alapítót és az Ant többi vezetőjét egy elbeszélgetésre. Kína legnagyobb pénzügyi technológiai cége csütörtökön Sanghajban és Hongkongban is megjelent volna a parketten – írta a Financial Times.
A tőzsde is megjegyezte közleményében, hogy „felügyeleti interjúkra” hívták a vezetőket. Állítólag „egyéb fontos kérdések” is felmerültek, ideértve a „pénzügyi technológiák szabályozási környezetének változását” is. Ez a lényeges esemény azt eredményezheti, hogy a vállalat nem teljesíti a kibocsátási és tőzsdei bevezetési feltételeket – mondta a tőzsde.
Lefújják az egészet?
A Financial Times által idézett nyilatkozatokból kitűnik, az is lehetséges, hogy az egész részvénykibocsátást lefújják, és visszafizetik a jegyzők pénzét. Erre egy ilyen előrehaladott stádiumban levő kibocsátás esetében még nem volt példa. Az Alibaba kínai e-kereskedelmi csoport, amely 33 százalékos Ant-részesedéssel rendelkezik, több mint hat százalékkal esett a New York-i kereskedésben.
Azzal, hogy megnyomta a “Szünet” gombot az Ant rekordnagyságú nyilvános részvénykibocsátásánál, a szabályozók félreérthetetlen üzenetet közvetítenek: Kínában senki sem nagyobb a kommunista pártnál – talált politikai magyarázatot a Financial Times.
Trump hívei korábban halnak?
A Covid-19 erősen terjed az úgynevezett hinta-államokban vagy csatatér-államokban – írja a Bloomberg járványügyi hírlevele. Miért pont ott? Erre is van magyarázat, amiről amerikai és svéd kutatók hétfőn a Nature Human Behavior című folyóiratban számoltak be.
Az azokban a megyékben élő emberek, ahol 2016-ban Trump elnökre szavazott a többség, kevésbé gyakorolták a társadalmi távolságtartást a járvány idején. Kevesebben, mint azokban a megyékben élők, amelyek Hillary Clinton mellett döntöttek. A fertőzések növekedési üteme március végétől május végéig magasabb volt a Trumpot támogató megyékben, mint azokban, amelyek Clintont támogatták. A koronavírus-halálozás lassabban növekedett volna a Trumpra szavazó megyékben, ha a társadalmi távolságtartásról szóló intézkedéseket követték volna – állapították meg a kutatók.
(A kutatás során meghatározták az egyének aktivitási szintjét mobiltelefon-adataik felhasználásával ez év március 9. és május 29-e között. Az USA-ban egyébként 3143 megye, “country” van a Wikipedia szerint.)
Ismét 1900 felett az arany
Az arany végre meg tudta ugrani az 1900 dolláros határt, 0,8 százalékos pluszban 1908 dollárnál jár. Szépen emelkedik a réz, a platina és az alumínium is, 2,7 százalékkal ugrik az autóipari nyersanyagnak használt palládium.
A kőolaj árfolyama a múlt héten a részvényekhez hasonlóan nagyot esett, főleg a líbiai pótlólagos kínálat megjelenése és az európai járványügyi korlátozások miatt. Tegnap az olaj is emelkedni kezdett, ma is mintegy két és fél százalékos pluszban van. Aminek fő okát abban látják, hogy az OPEC+kartell tárgyalhat a kitermelés kordában tartásárról. Állítólag most az orosz fél nagyon szorgalmazza ezt. Nincs kizárva egy újabb hurrikán kialakulása sem a Karib-tenger térségében.
Hat százalékkal esik az amerikai földgáz tőzsdei ára, amit azzal magyaráznak, hogy az előrejelzések melegebb időt jósolnak .