Oszkó Péter (Fotó: Bánkuti András) |
Előbb, az idei év második felében zárt körben 1-2 milliárd forintot szeretnének bevonni hazai és nemzetközi family office-ok, alapok részvételével, majd 2021 első felében vinnék tőzsdére a céget, amely során hazai, illetve nemzetközi intézményi befektetőktől 5-8 milliárd forintnyi friss forráshoz szeretnének jutni – jelentette be Oszkó Péter a mai sajtótájékoztatón.
A csoport technológiai befektetései egységes kezelésére most létrehozott OXO Technologies saját tőkéje jelenleg 2,5 milliárd forint. A börzei bevezetés során olyan magán- és intézményi befektetők szállhatnak be a technológiai innovációk befektetési piacára, akik a hosszabb – akár tízéves – befektetési periódusok és az alacsony likviditás melletti folyamatos kockázatok miatt eddig nem tudták élvezni e szektor növekedési és hozampotenciálját.
Öt évvel ezelőtti alapítása óta az OXO-csoport közel 900 startupot vizsgált meg, s ezek közül választotta ki azt a közel 35 céget, amelyet befektetésre érdemesnek tartott. Ezek egy része korai szakaszban lévő startup, a másik részük már növekedési fázisban van, s akadnak olyanok, amelyek esetében már a kivásárlás is megkezdődött Több mint 6 milliárd forint érkezett e cégekbe, ezek jelentős része külföldi.
Eddig összesen több mint 15 magán- és intézményi befektető szavazott bizalmat az OXO-csoportnak. Amely eddig már egymilliárd forint értékben fektetett be, a portfoliója 2019 végén 2,8 milliárdot ért, köszönhetően annak, hogy a befektetett magántőkét négy év alatt csaknem megnégyszerezte.
Az idén is korai és növekedési szakaszban lévő vállalkozásokba terveznek invesztálni, 30 millió és 1,5 milliárd között összegeket, de emellett szeretnék növelni a kivásárlás jellegű befektetéseket. Hazai projektek mellett közép- és kelet-európai célpontokra fókuszálnak, elsősorban a technológiai szektorban.
Utóbbiban ugyanis változatlanul növekedési és hozampotenciált látnak, még ha a kiugró értékelések miatt egyre nagyobb is a szórás a portfoliók teljesítményében. Botond Szabolcs, az OXO-csoport angyalbefektetője szerint komoly befektető szemében egy-egy jól csengő vagy a média által felkapott befektetésnek nincs túl nagy értéke, ennél jóval fontosabb, mekkora a teljes portfolió értéke, s hogy azzal mekkora hozamot lehet elérni.