Jól indult ez a hét is az európai részvénypiacokon, a fontosabb indexek fél-egy százalékos pluszban vannak. A Reuters szerint a piacok a kezdődő gyorsjelentési szezon elé tekintenek optimistán, gazdasági élénkülésről árulkodó számsorokat várnak. Reggel az ázsiai tőzsdék is nagyon optimisták voltak, a kínai részvények két százalék körüli mértékben drágultak átlagosan. A német DAX és a londoni FTSE 100 0,9 százalékkal, a francia mutató 0,6 százalékkal emelkedik, az utóbbi áttörte az 5000 pontos határt. Lengyelországban választások voltak, az irányadó index szerény pluszban van, 0,4 százalékkal megy fel.
Itthon a BUX-index viszont 0,6 százalékos mínuszban van, főleg a Mol két százalék körüli esése húzza le. Az OTP 0,8 százalékkal esik, miközben a Richter csak 0,2 százalékkal lett olcsóbb. Közel egy százalékkal emelkedik viszont a Magyar Telekom és az Opus. A CIG Pannónia háza tájáról gyakran jöttek mostanában hírek, a részvény közel hat százalékkal van feljebb, 201 forint. A forint gyengül: 353,5 az euró, ez 70 fillérrel magasabb a péntek estinél. Hasonlóan viselkedik a lengyel és a cseh deviza is.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az arany fél százalékos pluszban van, 1810 dollár körül, az ezüst viszont alaposan túlteljesíti, 2,2 százalékkal 19,50-re ugrott . Az olaj szerény, egy százalék körüli mínuszban jár.
Mi készül a devizapiacon?
Valami készülődik a devizapiacon az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele szerint. A csütörtökön esedékes EKB-kamatdöntő ülés nagyobb mozgást hozhat az euró piacán, ezúttal nem várunk új bejelentést, de a kommunikáció hangvételére kiemelten figyelnek majd a befektetők. Az euró/forintnál a 348-350-es sávban több meghatározó támasz is húzódik, nem számítunk arra, hogy szignifikánsan letörésre kerülnének – írták. (Vagyis nem várják 348 alá az euró árát - a szerk.)
A lengyel elnökválasztáson ha hajszállal is, de Andrzej Duda győzött, így megtarhatja elnöki székét, az ellenzék viszont szabálytalanságokat emleget a választás során. “A kommunizmus bukása óta a legnagyobb részvételi aránnyal zajló” lengyel választás valószínűleg a bíróságok elé kerül.
Különadó a rúzsra és a krokodilbőrre
A múlt hét egyik rossz híre volt, hogy az Amerikai Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi tárgyalások egyelőre megfenekleni látszanak. Erre újabb rossz hír jött ma, mely szerint az USA a francia luxus- és szépségipari termékekre különadót vezethet be. Ez megtorlás lehet amiatt, hogy az európai ország meg akarja adóztatni a Szilícium-völgy technológiai óriásait.
Körülbelül 1,3 milliárd dollár értékű francia importáruról van szó, amelyekre 25 százalékos vámot vetnének ki, ha nem tudnak másképpen megegyezni. Az érintett termékek közé tartoznak a sminkeléshez használt kozmetikumok és egyes állat bőrből készült luxus kiegészítők, mint a krokodilbőr-táska. Ez több tőzsdei céget is érint, mint az LVMH, a Kering SA, a Hermes International és a L’Oreal SA.
Mit lép az OPEC?
Mi lesz az OPEC következő lépése? – teszi fel a kérdést a Bloomberg hírlevele. A szervezet ezen a héten ismét találkozót tart, ahol arról lehet szó, hogy a jelenleg érvényes, történelmi méretű kitermelés-csökkentési megállapodást hogyan fogják apránként visszavenni, csökkenteni. Ehhez egy virtuális gyűlésen szerdán felülvizsgálják a piaci helyzetet.
Időközben Oroszország legfontosabb olajtársaságai az energiaügyi minisztérium további útmutatásainak hiányában a jövő hónapban a termelésük növelésére készülnek. A Libia National Oil Corp. pedig ismét vis maior-ra (elháríthatatlan külső körülményekre) hivatkozik az olajkivitelben, alig egy nappal az előző hasonló vis maior lejárta után.
Felelőtlenek a tőzsdék?
Mintha álomvilágban élnének az amerikai döntéshozók. Miközben pénteken új csúcsot, 70 ezer fölötti megbetegedést láthattunk, a Fehér Ház részéről inkább hitelteleníteni igyekeznek Fauci-t, a járványügyi csapat orvos tanácsadóját — hozta le a CNBC. Míg Floridában a megbetegedések száma hatalmasat ugrott és már 15 ezer fölött áll, a Disney World újranyitja a kapuit! Egyik sem mutat a felelős gondolkodás irányába. Ez történt a járvány elején Kínában is, és el is szállt a megbetegedések száma. Ez a felelőtlen gondolkodás a tőzsdéken is tetten érhető – írja “Nem félünk a farkastól” címmel az Erste Befektetési Zrt.