Trump „nagy és szépséges” költekezése tovább növeli az amerikai adósságot
Kulcsfontosságú szavazásra vár a piac Amerikában: a tét Donald Trump általa „nagy, szépséges” jelzőkkel illetett törvényjavaslatának elfogadása. A pártoktól független szervezet, a Committee for a Responsible Federal Budget (Felelős Szövetségi Költségvetésért Bizottság) becslése szerint az amerikai törvényjavaslat, amely meghosszabbítja Trump 2017-es adócsökkentéseit, valamint növeli a katonai és egyéb kiadásokat, a következő évtizedben 3,8 billió dollárral növeli az Egyesült Államok egyébként is jelentős államadósságát. Paul Donovan, a UBS közgazdásza szerint bár a pontos részletek még nem ismertek, az általános várakozás az, hogy az Egyesült Államokat még inkább az emelkedő adósságpálya felé tereli. A kötvénybefektetők ennek nem örülnek".
A 30 éves amerikai kötvények hozama elérte az 5,108 százalékot, ami 2023 októbere óta a legmagasabb szint, a 20 éves hozam pedig 5,126 százalékot, ami 2023 novembere óta nem látott szint. A K&H Értékpapír reggeli összefoglalója kiemeli: Európában is hasonló trendek figyelhetők meg idén, így a magyar 10 éves hozam is 7 százalék körül mozog, a német 10 éves kötvényhozam pedig 2,6 százalék felett.
A tőzsdéken is pocsék a hangulat
Mindennek fényében nem meglepő, hogy az amerikai tőzsdeindexek komolyabb gyengüléssel zártak szerdán – és követték őket az ázsiai indexek is. A negatív hangulat átragadt Európára is: átlagosan fél százalékkal estek a nyugat-európai indexek a csütörtöki nyitást követően. A nap közepére tovább híztak a veszteségek: dél körül a párizsi CAC-40 1,, a frankfurti DAX 0,8 százalékos mínuszban volt, a londoni FTSE100 pedig 0,7 százalékos csökkenésnél tartott.
A budapesti BUX mindehhez képest még nem is teljesít rosszul: dél körül 0,26 százalékos az index vesztesége. A blue chipek közül a Magyar Telekom van komolyabb, másfél százalék körüli mínuszban volt, az OTP és a Mol gyakorlatilag stagnált, míg a Richter 0,3 százalékot visszahozott szerdai veszteségéből.
Friss részvényárfolyamok >>
Az amerikai tőzsdeindexek csütörtökön az előzetes jegyzések alapján stagnálás környékén nyithatnak.
Holnap leesik a szelvény az OTP-ről, a Molról csak júniusban – kiderült, mennyit fizet a Zwack
Csütörtökön forog utoljára osztalékszelvénnyel az OTP - hívja fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt. hírlevele. Az OTP 995,69761594 forint osztalékot fizet részvényenként; a kifizetés június 2-án kezdődik.
Az Erste ismerteti a Mol osztalékfizetési menetrendjét is: az olajtársaság 275 forint osztalékot fizet részényenként, június 13-ával kezdődően. Június 3-án forog utoljára osztalékszelvénnyel a részvény. A Mol-csoport emellett olajkereskedelmi megállapodást kötött a másik nagy magyar energiamamuttal, az MVM-csoporttal.
A tőzsde honlapján megjelent a Zwack közgyűlési meghívója is, amiből kiderül: az igazgatóság összesen 3 052 500 000 forint, azaz részvényenként 1 500 forint osztalék megállapítását és kifizetését javasolja.
A forinttal nem történik semmi
A forinttal igazából továbbra sem történik semmi – szűk sávban folytatódik az oldalazás, az bő egy hete 401,50 és 403,50 között mozog az euró jegyzése, csütörtök délben éppen 403,20 körül áll az árfolyam.
Esik az olaj ára, korrigál az arany
Ismét csökken az olaj ára: a kőolajexportáló szervezetek szövetsége, az OPEC+ ugyanis arról tárgyal, hogy júliusra emelik a kitermelés szintjét – ezzel a kínálat nagyobb mértékben bővülhet, mint a kereslet. A Brent olajfajta 1 százalékos csökkenést követően hordónként 64 dolláros szinten is forgott csütörtök délelőtt.
Az arany ára is csökken csütörtökön: bár a többi piacon érezhető negatív hangulat erősítette az aranyat, és a reggeli órákban 3344 dollárnál is járt az unciánkénti árfolyam az elmúlt napok emelkedését folytatva, innen egy újabb korrekció indult el – dél körül a jegyzés a szerda esti szintekre, 3300 dollár környékére esett vissza.
Újabb csúcsot döntött a bitcoin
A nem hagyományos piacokon is vannak izgalmak: a bitcoin újabb történelmi csúcsra emelkedett csütörtökön. A kriptodeviza a 111 ezer dolláros árfolyamot is átlépte délelőtt, és magas szinten is ragadt – dél körül 110 936 dollárt adtak egyetlen egységéért.
A bitcoin meredek emelkedését a Marketwatch szerint több dolog is magyarázza. Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet januárban jóváhagyott egy Bitcoin ETF-et, ami az intézményi befektetőknek gyakorlatilag zöld lámpát jelentett a kriptobefektetések világába – a kereskedést azonban még mindig a lakossági befektetők uralják, akik az emelkedő árakat látva tovább lapátolják a pénzt a kriptóba. Csak májusban a bitcoin ETF-ek rekordösszegű, 3,6 milliárd dolláros tőkebeáramlást jelentettek.
A bitcoin idei (áprilisban elért) mélypontjához képest már 44 százalékot emelkedett; a dollár és más „hagyományos” devizák gyengülése, az amerikai államadósság növekedése és a leminősítések miatti aggodalom egyaránt az alternatív eszközök felé irányítja a figyelmet.