Texasi olajkút (fotó: Pixabay) |
Trump-rali – ez a jelenség jelentős részben annak volt köszönhető az utóbbi nem egészen egy évben, hogy az elnök adócsökkentéseket ígért. Ebből eddig vajmi kevés látszott megvalósulni, most viszont Missouriban egy beszédében ismét zászlajára tűzte. Ez biztos, hogy jótékonyan hatott a tőzsdékre, ráadásul a munkahelyek száma is szépen nőtt az USA-ban.
A koreai feszültség eközben némileg háttérbe szorult. Európában is jó bizalmi index érkezett. A dollár a hírek nyomán erősödött, az euró gyengült, ami az európai részvényeknek tett jót.
Újra 12 ezer felett a DAX
A német DAX index pár ponttal 12 000 pont fölé is fel tudott mászni, összesen fél százalékos pluszt hozva össze. Nagyjából ekkora volt a francia és a német mutatók többlete is. Az USA-ban is pluszban vannak a főbb indexek, az S&P 500 negyed százalékkal emelkedik, a Nasdaq Composite 0,6 százalékos pluszban van, a Dow Jones ipari átlag stagnál.
Itthon a BUX index is a többihez hasonlóan 0,7 százalékkal ment fel, az élen a Richterrel, amely 6680 forinton, 1,7 százalékos emelkedéssel végzett. A Mol egy százalékkal 23 460-ra drágult, az OTP minimális mértékben, öt forinttal ment fel, 10 465-re. A Telekom stagnált 482 forinton.
Fordult az euró/dollár
A forint az előző napi gyengülés után egy darabig erősödgetett, de estére visszacsúszott, és 305,90 lett az euró, kissé magasabb a kedd estinél. Az euró/dollár, amely előző nap 1,2070-en is járt, már csak 1,1925.
A hurrikán következtében mintegy két éve nem látott szintre emelkedett a WTI és a Brent típusú olaj árkülönbsége (dollárban), öt dollár fölé, ami több mint tíz százalék. (A hurrikán a nyersolajat felvevő finomítókat akadályozza, így olcsóbb lett az amerikai WTI és drágább a benzin. Erről az Erste Befektetési írt részletesebben.) Pedig kijött egy jó amerikai készletadat is, mégis tovább esett az amerikai olaj ára, 46 dollár is volt, az északi-tengeri Brent viszont tartotta magát.
Kormányzati leállásra várva
Estére megfordult a helyzet, most a WTI enyhe pluszban van 46,50 körül, a Brent mínuszban 51,30-on. Az arany, amely mostanában a gyengülő dollárral és a kockázatkerülés miatt sokat emelkedett, 1309,50 dolláron stagnál.
A Marketwatch szerint nem is annyira elhanyagolható, 35 százalék körüli az esélye annak, hogy októberben az amerikai kormányzat leáll, mert nem emelik meg az adósságplafont. Erre az esetre REIT-ek (ingatlanbefektetési társaságok) részvényeire kötött opciókat javasol, vételi és eladási irányba egyaránt. Ezzel abból lehet profitálni, ha a REIT-ek volatilitása (áringadozása) megnövekszik. Ez történt ugyanis pár éve a legutóbbi amerikai kormányzati leállásnál.