Csütörtökön a nagy európai piacok mindegyik komoly esést szenvedett el. A DAX a legrosszabbul teljesítő tőzsdeindexek közé tartozott, 4 százalékkal esett, de a londoni tőzsde mutatója, az FTSE 100 hasonló mértékben gyengült. A CAC 40 index 3,8 százalékot esett csütörtökön.
Európa szerte a bankok szenvedték meg leginkább az eséseket, hiszen a szektor nagyvállalatainak mozgását mutató index 8 százalékkal zuhant. Az olasz, az osztrák és a francia bankok a világon a leginkább kitettek Oroszországnak. A Societe Generale részvényei 12,3 százalékot zuhantak a Roszbank leányvállalatán keresztül Oroszországnak való kitettség miatt. Az UniCredit 13,5 százalékkal, az Intesa Sanpaolo 8 százalékkal esett. A Banco Santander 7,7 százalékkal, a Banco Sabadell 7 százalékkal, a BBVA 6,3 százalékkal csökkent. Az AvtoVAZ révén komoly orosz kitettséggel rendelkező Renault is hatalmas ütést kapott, a francia autógyártó papírja 9,1 százalékot esett.
Noha a tengerentúlon is erős zuhanással indult a kereskedés, a nap végére megfordult a hangulat. A kommentárok szerint befektetők újraértékelték az orosz-ukrán konfliktusból eredő kockázatokat és az azt követő szankciók hatását. A Nasdaq 100 3,4 százalékkal ugrott meg a zárásra, de az S&P 500 index is 1,5-ot tudott emelkedni, míg a Dow csak szerény 0,3 százalékot. Az ázsiai piacok közül Japánban 2 százalékos emelkedés volt, a kínai tőzsde pedig fél százalékkal kúszott fentebb.
A magyar tőzsde beleremegett a tegnapi ukrán eseményekbe, a BUX 4659,80 pontos, 9,76 százalékos csökkenéssel, 43 102,34 ponton zárt. Az OTP árfolyama összeomlásszerű esést produkált, hiszen az európai banki átlag közel duplájával, 15 százalékkal gyengült. A csütörtöki napot a forint is megszenvedte. A magyar fizetőeszköz az euróval szemben megközelítette a történelmi mélypontját, 371,60-ig gyengült, majd az este folyamán némileg korrigált, és 370 körül fejezte be a csütörtöki napot. Péntek reggel a forint tovább tudott korrigálni, 9 órakor 367 körül forgott a bankközi piacon.
Az olajárak a csütörtöki kereskedés korai szakaszában több mint 8 százalékot ugrottak az Ukrajnában megindított katonai akciók miatt fellépő ellátási aggodalmak hatására. A Brent csütörtökön 2014 szeptembere óta először átlépte a 100 dolláros szintet. A Brent nyersolaj határidős jegyzése pénteken is hordónként 100 dollár fölött maradt, miután előzőleg 105 dollárra emelkedett, mert aggodalmak merültek fel amiatt, hogy az Oroszországgal szembeni pénzügyi szankciók megzavarhatják a globális üzemanyag-ellátási láncokat. A késő délutáni, illetve esti órákban a brent jelentősen korrigált, hiszen a határidős piacokon 95 dollárig gyengült. Arról a szintről viszont ismét a vevő kezdték mozgatni az árfolyamot, így a reggeli órákban 98 dollár körül állt az olaj jegyzése.
A következő napok kérdése az lesz, hogy az orosz erők mennyire gyorsan tudják felőrölni az ukránok ellenállását, illetve erre reagálva milyen szankciókat jelenthetnek be a nyugati államok. Ezek ugyanis a részvény-, a deviza és az árupiacokra is erős hatást gyakorolnak majd.
További híreink az ukrán háborúról és annak hatásairól: