Az elmúlt két hétben a szaksajtón túl is az egyik legizgalmasabb tőzsdei sztori a GameStop részvények elképesztő szárnyalása volt. A papírok január 20-án még 40 dolláron forogtak, hogy aztán egy héttel később 400 felett is kössenek rá üzletet. A média úgy kommentálta a történteket, hogy a reddites kisbefektetők legyőzték a Wall Street cápáit - tény, hogy a vesztes oldalon több befektetési alap is állt. Ugyanakkor a Privátbankáron a napokban megjelent elemzésben szakértő szerzőnk arra következtetésre jutott, hogy a szárnyaláson messze nem csak a kisrészvényesek, hanem vélhetőleg nagybefektetők is szépen kaszáltak.
Egyszer hopp, máskor kopp
Miután a cég fundamentumai nem indokolták az elképesztő áremelkedést, csak idő kérdése volt, hogy a kényszervásárlások által felhajtott árfolyam mikor fordul meg, és kezd zuhanásba a részvény. Erre nem kellett sokáig várni, hiszen a héten folyamatosan gyengül a GameStop papírja, olyannyira, hogy a csütörtöki esést követően már egészen közel került a papír a két héttel ezelőtti robbanás kiinduló szintjéhez. A 40 dollárról elrugaszkodó részvény ára most 53,50-ig esett.
A szárnyalást és a zuhanást számos cikk feldolgozta, vélhetőleg ez a mánia is tankönyvi eset lesz majd, és a szakértők már most számos tanulságot levontak. A szabályozói kérdések például felmerültek, noha senki nem szereti a korlátokat, de sokak szerint rendszerszintű kockázatokat is okozhat, ha egy részvény short állománya sokszorosa a piacon kereskedhető úgynevezett közkézhányadnak. Ez nem először fordult elő, de ismét rávilágított arra, hogy egy alaphelyzetben kis likviditású részvény esetében milyen robbanást okozhat. A most keletkezett 10 milliárdos nagyságrendű kár ugyan a piacokat nem rengeti meg, de egy ennél nagyobb vállalat esetén már komolyabb piaci következménnyel is járhat, ha túl sokan adják el a papírokat fedezetlenül. Ugyanakkor néhány szakértő próbálja védeni a mundér becsületét, jelezve azt, hogy a piacokon ugyan kialakulhatnak időlegesen buborékok, lehetnek átmeneti problémák az árazással, ám ez idővel kisimul, és hosszabb távon a tőzsdéken az eszközöket a valós értékükön kezelik a befektetők.
Intézményesített kaszinó?
Mások viszont pont ennek a fordítottját állítják, szerintük egy újabb olyan eseményt láthatott a közvélemény, amikor a tőzsde sokkal inkább hasonlított a rulettasztalhoz, mint a tőkepiac tökéletes allokációs helyéhez. Tény, hogy egy gyenge kilátásokkal rendelkező vállalat, alacsony piaci értékű cég lett néhány nap alatt 20-szor drágább, és akik erre a részvényre "fogadtak" azok egy nap alatt megduplázhatták vagy akár le is nullázhatták a számlájukat.
Ugyanakkor, ha visszatekintünk a tavaly évre, amikor az volt elképzelhetetlen esemény, hogy egy határidős napon egyes származékos olajtermékekért nem a vevők, hanem az eladók fizettek, akkor kiderül, hogy nem csak a kis forgalmú részvények esetében tud megbolondulni a piac, hanem alaptermékek esetén is megtörténhetnek hihetetlen dolgok.
Kivárást láthatunk
A GameStop esetében lecsengő mániával együtt úgy tűnik, a befektetők is kicsit fújnak, hiszen az elmúlt időszak hevesebb mozgásait követően pénteken világszerte meglehetősen visszafogott kereskedés jellemző. Hozzá kell persze tenni, hogy csütörtökön a fontos európai piacokon is emelkedést láthattunk, és az Egyesült Államokban az S&P500 és Nasdaq Composite indexek is 1 százalék feletti emelkedést produkáltak, és ezzel új csúcsra emelkedtek.
Ezek után kevésbé meglepő, hogy pénteken jellemzően inkább csak kisebb mértékben emelkednek a vezető tőzsdeindexek. A német DAX 0,3 százalékkal nőtt, míg a londoni FTSE fele ekkora mértékű pluszban állt délelőtt. Némileg kilóg a sorból a francia tőzsde mutatója a CAC40, amely egy százalékkal ugrott meg. Ennek hátterében az állt, hogy az egyik legnagyobb bank, a BNP Paribas igen kedvező negyedéves számokat közölt, és a pénzintézet a kilátásokat is pozitívnak értékelte. Ez pedig felbátorította a befektetőket, akik abban bíznak, hogy a vállalatok immár végleg maguk mögött tudják a koronavírus-járvány negatív gazdasági kilátásait.
További, friss árfolyamokat itt talál >>
Az OTP-t nem tudta felhúzni a jó hír
A BNP kedvező számai Európa-szerte pozitívan hatottak a bankrészvényekre, ám erre a hullámra a legnagyobb magyar bank, az OTP nem tudott felülni. A részvény ára a csütörtöki értéke alatt áll a délelőtti kereskedésben, igaz, a csökkenés csak minimális volt. Ugyanakkor, annak köszönhetően, hogy pénteken stagnált a Richter árfolyama, ez már elég ahhoz, hogy a BUX se tudjon érdemben emelkedni, az első két órát követően 0,2 százalékos volt csak az emelkedés.
Nem a fent emlegetett BNP az egyetlen fontos vállalat, amely közzétette a számait, hiszen a Ford is most publikálta negyedéves gyorsjelentését. Az autógyártó bevételei csökkentek, ugyanakkor korrigált egy részvényre jutó nyereség soron a várakozásoknál jobb számokat értek el. Ha már járműgyártás, akkor érdemes megemlíteni, hogy a pletykák szerint az Apple és a Hyundai tárgyalásai jó irányba haladnak és van esély a két társaság közötti megegyezésre. Ahogy arról korábban írtunk, az Apple komolyan gondolja, hogy beszáll az elektromos autók gyártásába, amit a hírek szerint komoly tapasztalatokkal rendelkező vállalattal szövetségben tennének meg.