Recep Tayyip Erdogan elnök támogatóihoz beszél Isztambulban 2016. július 16-án. (MTI/EPA) |
Sok vegyes hír érkezett mára a tőzsdékre, a Fed a tegnap esti jegyzőkönyv nyilvánosságra hozatala alapján eléggé “galamblelkű” (a kamatemelési hajlandósága alacsony). A Brexit-tárgyalásokban nem sok előrelépés történt, de a kereskedelmi vita mintha jó irányba haladna.
Amerika és Kína állítólag közel jár a megállapodáshoz, és Donald Trump elnök pénteken találkozhat egy kínai vezetővel. Az USA a stabil jüan érdekében gyakorol nyomást Kínára a Bloomberg szerint. Ma az EKB hozta nyilvánosságra jegyzőkönyvét, amely óvatosságot mutatott a márciusi, fontosnak ígérkező ülés előtt. Az európai beszerzésimenedzser-indexek nem lettek jók.
Végül a német tőzsde 0,2 százalékos pluszban tudott zárni, de a francia mutató stagnált, a brit, a belga, az osztrák meg az olasz mutatók pedig estek. Az USA-ban 1-3 ezrelékes mínuszokban vannak jelenleg a legismertebb indexek.
Drágább lett az euró
A BUX index ma 0,3 százalékkal emelkedett, ami főleg az OTP 0,8 százalékos drágulásának (11 710-re), és a Richter 1,9 százalékos ugrásának eredménye (5500-ra). A Mol esett 0,8 százalékkal 3306-ra, a Telekom pedig a gyorsjelentése utáni napon 0,7 százalékkal 469-re.
További árfolyamok itt láthatók
Az AutoWallis 4,6 százalékkal emelkedett, a Plotinus hét százalékkal esett ma. A forint gyengült, kilencven fillérrel többet, 317,80-at kell adni egy euróért most este. Pedig reggel még 317 alatt is előfordult.
Itt vannak a Telekom-tervek
Tegnap este a gyorsjelentését, ma pedig tőzsdezárás után a 2019-2021-es pénzügyi céljait mutatta be a Magyar Telekom. Előrejelzései szerint “2019-ben mérsékelten csökkennek a bevételek, hogy azután egészen 2021-ig összességében stabilan maradjanak”.
Az EBITDA évente átlagosan 1-2%-os mértékben nőhet, a szabad cash-flow pedig átlagosan évi 5 százalékkal növekedhet. “Továbbá a társaság arra számít, hogy részvényenként 27 forint osztalékot fog fizetni a 2019. évi eredmények után” – írják.
Visszaesett az arany
A Magyar Telekom fő tulajdonosa, a Deutsche Telekom a várakozások felett teljesített a tavalyi negyedik negyedévben, és emeli osztalékát – tudósított a Finanzen.net.
Az arany és az ezüst árfolyama több napos száguldás után több mint egy, illetve két százalékkal korrigált lefelé. Valószínűleg nem függetlenül attól, hogy az amerikai és német államkötvények hozama ma emelkedett. “A kamat az arany ellensége” – szokták mondani.
5G, 6G
Donald Trump az amerikai tőzsdenap közepén azt osztotta meg Twitteren, hogy szeretne Amerikában 5G és 6G sebességű mobil adatszolgáltatást látni, amint csak lehet. Ez a technológiai részvényeknek adott egy nagy löketet. Hasonló fejlesztések Kínában is vannak, az elnök azzal szeretne versenyezni.
Itt az élelmiszer-terror
Törökországban a kormány elhatározta, hogy horribilis, 330 ezer euró körüli büntetéssel is sújthatók a túl magas árakat kérő zöldségkereskedők. Az országban komoly gond az évi húsz százalék feletti infláció, és március végén helyhatósági választások lesznek – írta a Teleboerse.de.
Méghogy piacgazdaság? Ezt meséljétek valaki másnak – mondta Erdogan elnök, és az “élelmiszer-terror” elleni intézkedésnek nevezte a büntetéseket.
Hurrikán és fegyver
Az Axa biztosítói üzletágának nyeresége durván, 66 százalékkal esett vissza a tavalyi természeti katasztrófák – hurrikánok, erdőtüzek – miatt. A részvény ennek ellenére szerény pluszban van. A BAE Systems Londonban jegyzett részvénye a Németországból Szaúd-Arábiába menő fegyverexport felfüggesztése miatt zuhant nyolc százalékkal.