Ha csütörtök, akkor munkanélküliségi statisztika. Az Amerikai Egyesült Államokban a munkanélküli kérelmek száma a koronavírus-járvány súlyosbodása, március közepe óta először esett heti egymillió alá. Ez a hír jó hatással volt az amerikai tőzsdeindexekre. Az Apple pedig 2,2 százalékkal emelkedik, miután új előfizetési modelleket jelentett be digitális szolgáltatásaihoz, bár a részleteket csak szeptemberben fogják ismertetni. A 457 dollár körüli részvényáron a társaság már majdnem kétezer milliárd dollárt ér.
Így este hatkor az S&P 500 index 0,1 százalékos, a Nasdaq Composite index viszont 0,8 százalékos pluszban volt. A Dow Jones ipari átlag viszont két ezrelékkel süllyedt. Európában nem volt ilyen jó a hangulat, az Stoxx 600 index 0,7 százalékos mínuszban zárt. A német és francia index fél százalék körül, a brit mutató pedig másfél százalékkal esett.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Varsóban és Budapesten inkább stagnáltak az indexek, a magyar BUX minimális, egy ezrelékes mínuszban zárt. Az OTP maradt 11 100 forinton, a Richter 0,3, a Magyar Telekom 0,8, az Opus négy százalékkal emelkedett. A Mol viszont 1,3 százalékkal esett. Súlyos veszteséget mutató gyorsjelentése után 1,7 százalékkal esett a Rába is.
A forint gyakorlatilag nem változott, kereken 345 az euró ára. A nemesfémek ismét felfelé indultak, az olaj egy százalékos mínuszban jár. Valamelyest ma is gyengült a török líra, Törökország devizaválság küszöbén áll külpolitikai szerzőnk szerint. Tőzsdezárás után tette közzé gyors jelentését a Graphisoft Park és a CIG Pannónia.
Az a fránya munkanélküliség
Az Egyesült Államokban sokan félnek attól, hogy a rendkívüli munkanélküli támogatások nemrég történt kifutásával csökkenni fog a kereslet a fogyasztók részéről és ez mélyíti a válságot. Ezeket a félelmeket a mai munkaerő-piaci adat kissé csökkentheti, ugyanakkor mérséklődik a nyomás a szenátuson is az irányban, hogy az újabb gazdaságélénkítő csomagot elfogadja. (Benne további munkanélküli ellátásokkal. Közben Donald Trump elnök rendelettel próbálja a kieső segélyek egy részét pótolni.)
A San Francisco-i Federal Reserve elnöke, Mary Daily azt mondta, hogy a gazdasági kilábalás lassú és fokozatos lesz, a vírus terjedésének függvényében. Hozzátette, hogy nem vár V alakú kilábalást. Ugyanakkor bármiféle olyan intézkedés, amely a polgárokat további fogyasztásra ösztönzi, segíthet a kilábalásban – mondta az elnök a Reuters szerint.
Azt is hozzátette, hogy attól tart, a tavasszal elveszett munkahelyek egy része már soha nem fog visszatérni a gazdaságba. Ez főleg az alacsonyabb képzettségű dolgozókat érinti .
A koronavírus elpusztítja a gyengéket?
A koronavírus megadta a kegyelemdöfést a Stein Mart nevű amerikai diszkont üzletláncnak, amely csődvédelmet kért, mind a 279 üzletét be kívánja zárni és el akarja adni. Az árukészleteket dömpingáron fogják piacra dobni. Az áruházlánc ugyan látszólag a koronavírus-járványnak esett áldozatul, de a forgalma már 2016 óta szenved, a járvány csak súlyosbította a helyzetet. Az alacsony bevételekből származó nehézségeket magas hitelekkel próbálták finanszírozni, és ezzel túlléptek lehetőségeiken – írja a német N-tv.de.
A Cisco Systems nevű amerikai számítástechnikai cég 11 százalék körüli mínuszban van, miután erre a negyedévre vonatkozó kilátásai az elemzők várakozásai alatt maradtak. A Micron Technology is 5 százalékkal esik, miután a Deutsche Bank leminősítette, a kereslet visszaszorulására hivatkozva.