Szinte minden nap új kifejezéseket kell megtanulnunk a válságban. A napokban a “könnyítési optimizmus” lett a tőzsdék vezető ereje. Vagyis a befektetők abban bíznak, hogy a kijárási korlátozások lazítása a gazdaság újraéledéséhez fog vezetni, ezért veszik a részvényeket. Ma is ez volt a tőzsdék fő témája, bár emellett a nagyot emelkedő olajár és a vállalati hírek is pozitív hatással lehettek.
De azért rossz hírek is akadnak. A kínai állami média lehazugozta Michael Pompeo amerikai külügyminisztert. Az amerikai-kínai feszültség hol fokozódni, hol pedig enyhülni látszik. Egy német bíróság pedig részben elmarasztalta az Európai Központi Bank kötvényvásárlási programját, bár ez nagy riadalmat nem okozott.
Varsó, Budapest alulteljesített
Összességében nagyon jó ma a hangulat a tőzsdéken. Az európai indexek többsége másfél-két és fél százalékkal emelkedett. Az S&P 500 index Amerikában hat óra körül 1,8 százalékos, a Nasdaq Composit két százalékos pluszban volt.
Térségünkben azonban már nem mindenütt volt jó a hangulat. Míg a bécsi tőzsde – részben az OMV, részben a bankok miatt – a legjobbak közé tartozott ma, a varsói index enyhén süllyedt. A pesti Bux pedig csak egy ezrelékes emelkedést tudott elérni. Kezdetben eléggé jól állt az OTP, de a nap végére 0,3 százalékos mínuszba csúszott vissza. A Mol többlete is mérséklődött és végül csak 0,9 százalékos emelkedést produkált. A Richter minimális mértékben süllyedt, a Magyar Telekom pár ezrelékkel drágult.
Benézett 350 alá az euró
A forint régóta stagnált mostanában, 355 forint körüli euróár mellett. Ma izmosabb erősödés indult. Napközben 349,30 is volt az euró, este pedig kereken 350 forint az ára.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Az olajárak öt napja emelkednek, főként annak az apró jeleire, hogy a kereslet magához térhet. Sokan azt remélik, hogy a mozgási korlátozások enyhítése nagyobb keresletet hoz majd és csökkenti a piacon a túlkínálatot. Ráadásul sok olajvállalatról derül ki, hogy zárja a csapokat, azaz mérsékli kitermelését. Az amerikai típusú WTI olaj mintegy 19 százalékkal 24,20 dollárra, a Brent 12 százalékkal 30,30-ra ugrott.
Nem kell az egymilliós autóvásárlási támogatás sem
Újabb rossz hír érkezett az autóiparból, az utóbbi időben már sokadszor. Az úgynevezett vásárlási prémium (Kaufprämie), az elektromos autókra és hibridekre járó állami támogatás iránt folyamodók száma áprilisban teljesen összezuhant. A vevők 6483 kérelmet adtak be, körülbelül feleannyit, mit márciusban.
Egyébként a tisztán elektromos vagy üzemanyag-cellával működő autókra maximum háromezer euró (több mint egymillió forint), a plug-in hibridekre pedig maximum 2250 euró támogatás jár. Emellett azonban ugyanekkora árengedményt kötelező nyújtaniuk az autógyártóknak is.
Merkel intézkedni készül
A Handelsblatt tudósítása szerint Angela Merkel német kancellár és az autóipar csúcsvezetői ma videókonferenciát tartottak. Az autóipar az országban rendkívül nehéz helyzetben van, a közepes nagyságú kereskedők és szállítók között már bekövetkeztek az első vállalati csődök. Az iparági szereplők szerint állami segítségre lenne szükség. A legjobb ötletük, hogy ne csak az elektromos autókra, hanem minden autóra legyen vásárlási prémium. A hírek szerint a kancellár pozitívan állt hozzá a kérdéshez.
De még nem tudni hogy hogyan fog kinézni az állami segítség. Lehetséges például, hogy környezetvédelmi kérdésekkel kötik majd össze. Bevetették például a recycling-prémium ötletét, amelynek a segítségével a magas károsanyag-kibocsátású modellek környezetbarát modellre lennének cserélhetők. Ezt támogatnák ezer euróval. Ezzel állítólag drasztikusan lehetne csökkenteni a széndioxid-kibocsátást. A környezetvédők többsége viszont semmiféle prémiumot nem szeretne - inkább a kerékpározást, a tömegközlekedést támogatná. Egyelőre annyit tudni, hogy a kérdésben június előtt dönteni készül a német kormány.