Reggel jó makrogazdasági adatok érkeztek Kínából, az országból, amely a tőkepiacok egyik nagy mumusa vagy nagy fellendítője szokott lenni. Ebből azonban a tőkepiacok nem nagyon tudtak profitálni, a Shanghai Composite kínai részvényindex például elég nagyot esett.
Az európai részvények is inkább szenvedtek, az EuroStoxx 50 index 0,2 százalékkal esett. Elsősorban a német piac miatt, a DAX index 0,4 százalékot vesztett értékéből. A francia CAC csak 0,1 százalékkal süllyedt, a brit index 0,4 százalékkal emelkedni tudott. A dél-európai indexek is kissé estek. Az európai tőzsdék visszafogottságát részben az EKB csütörtöki ülésének közeledésével, részben az erős euróval lehet magyarázni. Az euró/dollár 1,1485 is volt, szeptember óta nem látott mélyben tartózkodik a dollár.
Csúcson a BUX, de volt felette is
Az USA-ban a nagyobb, fontosabb cégek gyorsjelentései előtti kivárás volt érezhető. Az indexek minimális, 1-2 ezrelékes pluszban vannak, történelmi csúcsaik közelében.
A BUX eddigi csúcsa, legalábbis a záróértéken, 36 143 pont volt pár nappal ezelőtt, ma pedig 36 141 pontig jutott, 0,6 százalékos plusszal. Nap közben azonban volt 36 280 ponton is, egy százalék feletti emelkedésben. A Mol 1,3 százalékkal 21 955 forintra hágott, az OTP 0,7 százalékkal 9622-re. A Richter 0,3 százalékkal 6850-re süllyedt, a Telekom 3 forinttal 474-re.
A Waberers bejelentette, hogy a napokban vételeivel stabilizálta részvényeinek árfolyamát. A részvények ma is az 5100 forintos kibocsátási áron zártak. Sok napos száguldás után a BIF nevű politikuspapír ma három százalékot esett. A Konzum és az Opimus nevű politikusrészvények pedig megint limittel, azaz 20 és 15 százalékkal száguldottak.
Nagyobbacskát gyengült a forint
A forint gyengült, nagyobb mértékben mozdult el, mint ahogy mostanában szokott. Ma 1,2 forinttal feljebb, 0,35 százalékkal, 307,20-ra emelkedett az euró ára. Ezzel most kiemelkedtünk a kelet-európai országok közül, a złoty ugyanis csak alig érezhetően gyengült, a román lej, a cseh korona és a török líra pedig kissé erősödött. Erre az egyik magyarázat az lehet, hogy az MNB holnap, kedden tart úgynevezett kamatmeghatározó ülést.
Meglepetések itt is, ott is
Az amerikai Blackrock nevű befektetésialap-kezelő bevétele és eredménye elmaradt a várttól, a részvény 3,4 százalékos mínuszban van. A német Puma jó eredményekről számolt be, először fel is ugrott az árfolyama több százalékkal, de végül csak szerényebb, 1,3 százalékos plusszal zárt. Elon Musk Tesla-vezér azt találta mondani, hogy a kelleténél magasabb a részvény árfolyama, amely erre kezdetben négy, később csak három százalékos mínuszba repült.