A fontosabb indexek közül tavaly a legnagyobb mértékben, 35,9 százalékkal az amerikai Nasdaq emelkedett, azt az ugyancsak tengerentúli S&P 500 követi 28,6 százalékkal, míg a képzeletbeli dobogó harmadik helyére a 26,4 százalékos plusszal zárt párizsi CAC állt fel – derül ki a KBC Equitas összesítéséből. Az utóbbitól kevéssel maradt el a frankfurti DAX (25,5 százalék), míg az amerikai Dow Jones 21,7 százalékkal erősödött 2019-ben. E csapattól jelentősebben alacsonyabb lett a londoni FTSE100 12,1 százalékos pozitívuma, ami egyértelműen a 2020. január 31-én esedékes Brexit körüli hercehurcának tudható be.
Érdekes, hogy a brit börzebarométert még a 17,8 százalékkal emelkedett BUX is lekörözte, amely stílszerűen az év utolsó napját is történelmi magasságokban zárta. A kiugró idei összteljesítményhez a legnagyobb mértékben az OTP-részvények járultak hozzá, amelyek árfolyama 36,7 százalékkal állt magasabban 2019 végén, mint az óév első napján. A Richter papírjai 18,4 százalékkal erősödtek, a Magyar Telekoméi viszont csak 0,5 százalékkal, míg a Mol – a hazai blue chipek közül egyedüliként – kevesebbet ért, mint egy évvel korábban, méghozzá 1,6 százalékkal. Még mindenképpen érdemes rögzíteni, hogy a forint euróval szembeni árfolyama 337 felett új történelmi mélypontra zuhant, az év végére kicsit összeszedte magát, ám még így is több mint 3 százalékkal volt gyengébb annál, mint ahogyan nekivágott 2019-nek.
Optimista évkezdés
Áttérve a 2020-as esztendőre, az jól kezdődött Kínában a pénzügyi befektetők számára. A sanghaji tőzsdeindexet az vitte több mint 1 százalékos pluszba, hogy a legfrissebb adatok szerint a világ legnépesebb országában fokozódott az ipari aktivitás decemberben. Érdekes módon a hongkongi börzebarométer is hasonló arányban emelkedett, a japán viszont viszonylag nagyobb mínuszban vágott neki az idei évnek. Ezzel szemben az európai börzék mind a pozitív tartományban tartózkodtak, s az amerikai határidős árfolyamok is egyöntetűen pluszos kezdést vetítenek előre a tengerentúlon. A BUX pedig már az új év első napján megdöntötte a történelmi rekordját.
Az arany – kihasználva a dollár gyengülését – az 1520 dolláros szint fölé erősödött. Az olajárak pedig az amerikai-kínai kereskedelmi megállapodást övező optimizmus és a közel-keleti feszültségek hatására emelkedtek mintegy fél-fél százalékkal – az észak-amerikai könnyű fajtájáé (WTI) 61,3, a Brent típusúé 66,4 dollárra. A forint az euróval szemben ma délelőtt valamivel a 330-as szint felett tartózkodott.
Várható piacmozgató fejlemények
1. Aláírásra váró kereskedelmi megállapodás
Donald Trump közlése szerint január 15-én, a Fehér Házban írják alá az amerikaiak és a kínaiak a kereskedelmi egyezményt, amelyet követően az amerikai elnök az ázsiai országba utazik, ahol máris megkezdődnek az egyeztetések a második szakaszról. A december elejei részleges megállapodás értelmében az Egyesült Államok lemondott arról, hogy 156 milliárd dollár értékű árura pótvámot vessen ki, miközben felére csökkentette a szeptember közepén kirótt sarcokat. Kína pedig megígérte, hogy a következő két évben évi 40-50 milliárd dollár értékben importál mezőgazdasági termékeket az Egyesült Államokból.
2. Újabb kínai gazdaságélénkítő lépés
Eközben a kínai jegybank bejelentette, január 6-ától 50 bázisponttal, 12,5 százalékra csökken a kereskedelmi bankok számára előírt, kötelező tartalékolási ráta. Ezáltal mintegy 115 milliárd dollár értékű likviditás szabadulhat fel a gazdaságban. Ugyanilyen intézkedésekre 2018 elejétől már hétszer került sor. A mostani bejelentés is hozzájárult a kínai tőzsde erősödéséhez. Ráadásul kedvezővé teszi a befektetői kilátásokat, hogy a Caixin cég kínai kis- és közepes vállalatok megkérdezése alapján készített felmérése azt mutatja, hogy az új megrendelések száma és az export volumene kismértékben emelkedett. A vállalatok alapvetően optimisták, a beszerzések volumene bővült, a munkaerő szinten maradt, mivel számos vállalat költségcsökkentésbe és hatékonyságnövelésbe kezdett.
3. Ez már tényleg a Brexit hónapja?
Új fejezetet kell nyitni az Egyesült Királyság történelmében, az idei év első napirendi pontja a kilépés végrehajtása lesz – közölte Boris Johnson újévi üzenetében. Egyúttal odaszúrt az előző brit parlamentnek, mondván, az különböző trükkökkel próbálta megakadályozni a választói akarat végrehajtását. Johnson megítélése szerint az új parlamenttel a háta mögött végig lehet vinni a kilépési folyamatot január végéig.
4. Ausztrál vámcsökkentések
Az ausztrál kereskedelmi miniszter sajtóközleménye arra hívja fel a farmerek és exportőrök figyelmét, hogy január 1-jétől a Csendes-óceáni Partnerségi Megállapodás (TPP 11) tagországaiba, illetve a Kínába, Dél-Koreába és Japánba irányuló kivitel esetében jelentősen csökkentek a vámok. A Kínával kötött megállapodás alapján például 7 800 vámtarifaszámot szüntettek meg, tovább szeretnék bővíteni a legfontosabb kereskedelmi partner felé irányuló exportot.
5. Az Airbus a No. 1
0,4 százalékos erősödéssel reagáltak december 31-én a francia cég tőzsdei részvényei arra, hogy 2011 után ismét az Airbus lett a világ vezető repülőgépgyártó vállalata, miután az előrejelzettnél jóval több, 863 repülőgépet értékesített.
6. Hasított a Tesla Hollandiában
0,9 százalékos plusszal búcsúztatták az óévet a járműgyártó papírjai annak hatására, hogy a Tesla Hollandiában közel 12 ezer Model 3 típusú járművet értékesített decemberben, miközben az óév azt megelőző legerősebb hónapjában 5 ezer négykerekű fogyott. A kiugró értékesítés annak köszönhető, hogy sok holland autóvásárló kihasználta az elektromos autóvásárlást ösztönző, az év végével lejáró állami támogatásokat – hívta fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt. elemzése.