Medvének látszik
A piaci trendeknek általában három fázisuk van, nézzük, hogy néz ki ez a medvénél. Az első szakasz egy zavarodottság: a piac elakad, felpattan, újra leesik, sávozgat. A befektetők helyezkednek, mert próbálják eldönteni, hogy még a hossz korerekcióját látják, vagy már megindult a bessz. A középső szakaszban a piac eső trendje egyértelművé válik, alacsonyabb mélypontok és tetők követik egymást. Az utolsó szakaszban az esés felgyorsul, a befektetők kapitulálnak és világvégét hirdetnek.
A mostani helyzet technikailag egy medvepiac kezdetéhez hasonlít, amennyiben a tetőpontot még tavasszal elérték a főbb indexek, majd kissé lejjebb hosszasan egy szűk sávban mozogtak. Az S&P 500 az év nagy részét a 2050-2100 közti sávban töltötte, és csak párszor emelkedett ki ebből, 2135 pontos abszolút tetővel. Azután most augusztusban letört ebből a sávból nagy robajjal, és augusztus 24-én, a teljes összeomlás napján 1867-ig szakadt (a kereskedés elején valójában még kevesebb is volt ennél, de az indexet hivatalosan csak kb. a 3. perctől számítják).
Korrekció is rég volt
Ez az érték a tetőről 12,5 százalék, és nagyjából 10 százaléktól tekintik az esést érdemi korrekciónak. Ilyen tekintetben 2011 óta először volt komolyabb korrekció, ami mégiscsak azt jelzi, hogy 4 éve nem látott esemény történt. A piac viszont azóta sem tudott magához térni, egy kisebb, 2000 pontig tartó felpattanás után újra leereszkedett a mélypontra. Viszont ahhoz, hogy komolyabban medvéről beszélhessünk, általában el szokták várni, hogy a piac több, mint 20 százalékot essen a tetőhöz képest. Ez még odébb van, viszont a DAX-ban már bekövetkezett: 12 500-as tető után 9300-ig esett, ez 25 százalék. Kétségtelen, hogy a német piac mozgékonyabb.
Az igazi eltérés most az, hogy a korábbi visszaesések rövidek voltak, most viszont kezd elhúzódni a visszaesés. Az ok annyiból kézenfekvő, hogy 6 év alatt rengeteget nőttek az árak, és míg korábban viszonylag olcsó részvények közt lehetett belevenni a visszaesésekbe, most már 16,7-es átlagos P/E érték adódik az S&P 500-ban átlagosan, ami azért már nem mondható kevésnek, így most kevésbé rohanják meg a vevők a piacot. És ami a lényegesebb: ha meg is rohanja egy részük, ez nem elég a korábbi magasságok eléréséhez, hanem jönnek az újabb és újabb eladók, és kitömik őket. Ettől néz ki most máshogy a piac, mint eddig, ezért kezdünk egyáltalán lamentálni azon, hogy ez már egy mackó kezdete lehet. Ilyen hosszan 6 éve nem láttuk, hogy az eladók masszívan tömnék a piacot.
Más a helyzet
Ugyanakkor a helyzet kissé eltérni látszik a két korábbi nagy medve kezdetétől, a 2000-es, illetve a 2007-2008-as időszaktól. 2000-ben a technológiai szektorban hatalmas lufit fújtak, és ennek farvizén az egész piacon extrém értékeltségek alakultak ki, vagyis a gazdasági helyzettől függetlenül túl drágák voltak a részvények, most azért távolról sem ilyen a helyzet. Egy átlagosan 20 százalékos visszaeséssel tulajdonképpen már a helyére is kerülnek az értékeltségek, ha nem számítunk jelentősebb profit visszaesésekre az eddigi várakozásokhoz képest.
2007-2008-ban viszont egy ingatlanpiaci mánia, és az ebből indult másodlagos jelzálogpiaci csalás vezetett az összeomláshoz. Ilyesmiről most nem tudunk, igaz, hogy itt a Volkswagen botrány, de az feltehetően nem terjed túl egy iparág határain, nem olyan, mint 2008-ban, amikor egy ideig nem lehetett tudni, melyik bank marad életben, melyik nem, és ez átmenetileg összeroppantotta az egész pénzügyi rendszert.
Egy érdekes elmélet
Akadnak olyan vélemények, melyek szerint pont ez az eltérés oda vezethet, hogy épp csak kialakul a medvepiac, de ott el is akad a folyamat. E szerint az S&P 500 elérné a tetőről számított 20 százalékot, ami 1700 pont körül van, sőt alul is múlná, de nem sokkal. Az elmélet mellett technikailag az szólhatna, hogy 1550-1570 környékén tört ki az index a korábbi 13 éves bázisból, így most ez a kis mackó ennek visszatesztelése lenne. A DAX-ban ugyanez egyébként 8000 pontnál húzódna. Az elmélet hívei szerint a 1700-as indexértéknél nyugodtan el lehet kezdeni vásárolni.