Forrás: Apple.com |
Már reggel Ázsiában is egyöntetűen estek a tőzsdeindexek, a riadalmat főleg a Nasdaq amerikai technológiai tőzsde péntek esti váratlan esése okozta. Európában folytatódott a kiárusítás, főleg, amikor látták, hogy a hivatalos kereskedés előtti határidős árak alapján a Nasdaq tovább fog esni. Eztán az USA tőszdéi is mínuszban nyitottak, és az esés már nem csak a Nasdaq-on jellemző.
Az EuroStoxx 50 eurózónás index 1,1 százalékkal esett, a német, francia indexek is ekörül. A brit csak 0,2 százalékkal, de az angol font is esett 0,7-0,8 százalékot az ország választásokat követő politikai bizonytalansága miatt. A Marketwatch szerint a fogadóirodáknál 50-50 százalékban fogadnak az emberek arra, hogy új brit választásokat kell-e majd kiírni, vagy sem. Mintegy 20 százalék az esélye is, hogy új Brexit-népszavazást rendeznek.
Növekvő idegesség
Az USA-ban igazából nagyon nem csodálkoznak azon, hogy pénteken két százalék körüli mértékben esett a technológiai részvények Nasdaq 100-indexe, mivel korábban nagyon nagy emelkedésen ment keresztül. Ma este hat után ismét 0,9 százalékos mínuszban volt, az esés kissé átragadt más ágazatokra is. Az Apple 3,30, a Netflix 4,6 százalékos mínuszban van. Az Apple-t múlt héten is, ezen a héten is leminősítette egy-egy jelentősebb brókercég.
Az S&P 500 0,4, a Dow Jones Ipari 0,3 százalékkal süllyed. Nagyot ugrottak a volatilitás-mutatók (a VIX 11, az európai VSTOXX 8 százalékkal), ami a piac növekvő idegességét jelzi.
Mészárosék lefelé menetben
Itthon a BUX index még egész szépen megúszta, felülteljesítő volt 0,2 százalékos eséssel. Az OTP tartotta fenn, amely 0,5 százalékkal 8949 forintra drágult. A Mol is sokáig pluszban volt, de végül 0,6 százalékkal 22 300-ra süllyedt. A Richter egy százalékkal 6975-re, a Telekom 0,4 százalékkal 469-re esett. A pénzügyi szektor a napokban erős volt a várt amerikai kamatemelés miatt, ma azonban már az is gyengélkedett, főleg Európában.
A forint erősödött, 30 fillérrel lejjebb, 307,60 forinton áll az euró. A „Mészáros-cégekként” emlegetett Konzum és Opimus ma limittel, 15, illetve 20 százalékkal zuhant. Az arany stagnál, ez ezüst esik, az olaj némi bizonytalankodás után 0,6-0,9 százalékos pluszban van (a WTI 46,20, a Brent 48,50).
Csúnyán néz ki a Nasdaq képe
Meddig tarthat az OTP kiváló teljesítménye? - teszi fel a kérdést a KBC Equitas. Csúcsot döntött a BUX index az előző héten is, aminek fő hajtóereje az OTP jó teljesítménye volt. Szerintük további csúcsdöntés is elképzelhető.
„A Mol célkeresztjében továbbra is a 23 000 forintos szint állhat, míg a Richter is megpróbálkozhat a csúcsdöntéssel. A Magyar Telekom továbbra is a 470 forintos ellenállással vívhatja küzdelmét a héten” – írta a brókercég technikai elemzése. Ami az amerikai Nasdaq 100 technológiai indexet illeti, „az indikátorok nagyon csúnya képet küldenek a napi grafikon alapján, az RSI és az MACD egyszerre ad eladási jelzést” – írják.
Pesszimista a Goldman
Az eddigi mesebeli, nagyon kedvező (úgynevezett „Goldilocks”) állapot, amikor a részvények és a kötvények is csúcson voltak, már nem tarthat sokáig a Goldman Sachs szerint. A világ egyik legnagyobb befektetési bankja a kötvényhozamok emelkedését és a részvények értékeltségének csökkenését, tehát mindkét eszközfajta árfolyamában az esést várja a Marketwatch alapján. Többek között a cégek profitjának mérséklődését prognosztizálják a magas foglalkoztatásból következő bérnyomás miatt.