Unalmas péntekről egy cseppet sem lehetett beszélni, a részvénypiacokat nagy mértékben befolyásolták a gyorsjelentések. Amerikában ma volt a félidő, amikorra az S&P 500 index félezer cégének már fele jelentett, a legtöbben pozitív meglepetést okoztak. A jó hírek azonban Európában mégis háttérbe szorultak.
Egyre gyakoribb az az érv, hogy a nulla közeli kamatok nem igazán érik el céljukat, sőt már az EKB egyes vezetői is azt pedzegetik, hogy helyettük inkább a kormányoknak kéne többet tenniük a fellendülés érekében. (Vagyis monetáris helyett vagy mellett fiskális, költségvetési élénkítésre lenne szükség.) Ha pedig csökken a pénzbőség, növekedhet a kamat, annak súlyos következményei lehetnek a piacokra. (Erről ma itt is írtunk.)
Ma állítólag a hasonló vélemények hatására jelentősen emelkedtek az amerikai, német és más európai kötvényhozamok, a német például az idei mínusz 0,2 százalékos mélypontoknál 0,4 százalékponttal magasabban, plusz 0,2 százalék körül járt. Látszólag csekély különbség, valójában egy másik világ. Két éves csúcson van a német infláció is.
Az európai tőzsdeindexek délelőtt jobban gyengélkedtek, délután kissé javultak, de a Stoxx 600 index így is 0,3 százalékos mínuszban zárt. A német index 0,2 százalékkal esett, a francia 0,3 százalékkal emelkedett, a brit is kis mértékben nőni tudott. Az átlagot még az olasz részvények, főleg a bankok húzták le. A Nikkei 225 a gyengülő jenből profitált, miután az éjjel a dollár/jen 105 fölé emelkedett.
Itthon a BUX index volt mínuszban is, de délelőtt a Richter, délután az OTP lódult meg szépen és húzta fel az indexet is. Végül a Richter 1,6 százalékkal 6045 forintra, az OTP 0,9 százalékkal 7900-ra, új éves csúcsra emelkedett. A Mol ezúttal 1,1 százalékkal 18 095, a Magyar Telekom 0,4 százalékkal 465 forintra esett. A forint nagyon stabil volt, odaszögezték a 309,50 forinthoz az eurót. A mostanában sokat erősödő dollár viszont gyengült.
Amerikában nagyon várták a következő GDP első becslését, amiből szokás szerint a készülő kamatemelésre próbáltak következtetni. Az adat sokkal magasabb lett a vártnál, a dollár gyengülését és az amerikai részvények emelkedését okozta. Este fél hétkor már 0,3 százalékkal emelkedett az S&P 500, 0,2 százalékkal a Nasdaq és 0,4-el a Dow Jones Industrial. Gyorsjelentése nyomán négy százalékkal esett az Amazon.
„Richter: Elkezdődik az amerikai álom?” - írta a KBC Equitas hírlevele. A jövő hét második felében jön a cég gyorsjelentése, az Equitas arra számít, hogy „bevétel és nettó profit soron szép növekedésről számol majd be a gyógyszercég, igaz üzemi eredmény szintjén a magas bázis miatt visszaesés jöhet”. Most először tesznek közzé teljes negyedéves számokat a az amerikai Vraylar értékesítéseiről.
A kőolaj azért süllyed, mert a befektetőknek kétségei vannak az OPEC-termeléskorlátozás életképességével kapcsolatban. Egyre több országról derül ki, hogy várhatóan nem vonatkozik rá majd kvóta. (Irak, Irán, Líbia, Nigéria is szóba került.) A két fő olajfajta 1,1 százalékos eséssel 49,10 és 49,90 dollárra süllyedt (WTI, illetve Brent).