Év végi vérfürdő
Lokietek Eszter, az OTP Alapkezelő részvényelemzője |
A török részvények tulajdonosai nem fognak nosztalgikus örömmel visszagondolni 2011 utolsó negyedévére. Az oszmán félhold körül baljós árnyak gyülekeztek, úgy tűnt, a folyó fizetési mérleg hiánya és az infláció szárnyalása megállíthatatlan, a központi bank unortodox politikájával pedig csak ront a helyzeten. Egy rövid decemberi fellángolást követően az MSCI Turkey index újra esésnek indult, hogy ezzel év végére mintegy 20%-al teljesítse alul a MSCI fejlődő piaci indexét.
A hozamok és a líra árfolyam tökéletesen tükrözték azt a befektetői véleményt, miszerint a török gazdaság kemény visszaesés elé néz. Ez - az amúgy sem rózsás év végi hangulatban - hatalmas tőkekivonáshoz vezetett: az év utolsó három hónapjában nettó 686 millió dollár értékű részvénytől szabadultak meg a befektetők. A nagyobb elemzőházak szinte egyöntetűen azt prognosztizálták, hogy az emelkedő hozamkörnyezetben a megdráguló rövid források miatt tovább erodálódnak a banki marzsok, leértékelődnek az állampapír-portfóliók, a zuhanás folytatódni fog és a 2012-es év első fele nem sok örömre ad majd okot. Egyszóval teljes volt a pánik.
Borúra derű: kitört az optimizmus
Ahogy az lenni szokott, az ennyire erős és egységes pesszimizmus egy dolgot készített elő: egy hatalmas ralit. Január első napjaiban a befektetők álmosan ébredeztek téli álmukból, hogy utána annál éhesebben vessék rá magukat a piacokra. A jó amerikai adatoknak és a trükkösen kivitelezett európai likviditásbővítésnek köszönhetően az állampapír-hozamok végre csökkenésnek indultak, a feltörekvő piaci partvonalon váró befektetők újra mozgásba lendültek.
A török tőzsdeindex, a XU100 alakulása az elmúlt 1 évben
A január 9-i mélypont után a török piac akkora hajrába kezdett, hogy február elejére az egyik legjobban teljesítő fejlődő piacként zárta a hónapot, ami dollárban kifejezve mintegy 25%-os emelkedést jelentett. A líra erősödése és a rövid lejáratú kötvényhozamok 200 bázispontos csökkenése jól mutatta, hogy a befektetői bizalom fénysebességgel tér vissza. A likviditás növekedése lehűtötte a folyó fizetési mérleggel kapcsolatos aggodalmakat, a visszatért bizalom pedig pozitív öngerjesztő folyamatként a líra erősödésével az infláció kordában tartását is segíti. Így újra előtérbe kerülhetett az a növekedési potenciál, amelyet ez a piac továbbra is kedvező árazási szintek mellett kínál.
Van még bennük erő
A további tartós emelkedéshez fontos, hogy a külföldről érkező pozitív hírek tovább erősítsék a befektetők kockázatvállalási kedvét - ezen a téren azonban továbbra is nagy kérdőjelek sorakoznak. A gyors tűzoltás után a fő kérdés, hogy Európa a strukturális problémáival is tud-e kezdeni valamit és létrejöhet-e a német-francia páros által szorgalmazott fiskális unió. A hozamok esése miatt az eurózóna perifériaországai lélegzethez jutottak, de kérdés, hogy az így szerzett időt nem használják-e majd ki arra, hogy saját egyéni érdekeiket próbálják érvényesíteni, amire már nem egyszer volt példa. A görög helyzet megnyugtató rendezése pedig továbbra is várat magára.
Törökország az elmúlt néhány évben arra törekedett, hogy diverzifikálja gazdasági kapcsolatait és kézzel fogható előnyt kovácsoljon páratlan geopolitikai előnyéből, szorosabbra fűzve a szálakat a közel-keleti országokkal. Azonban legfontosabb gazdasági partnere még így is az EU maradt, így az ottani kilátások a jövőben is nagymértékben hatnak majd a török gazdaság teljesítményére. Az eddigi emelkedés dacára bőven van még tér a további növekedésre, az utolsó negyedévben kiáramló külföldi tőkének még csak 50%-a tért vissza idén a részvénypiacra, mintegy 286 millió dollár.
Fontos azt is látni, hogy bár rövid távon könnyen elképzelhető egy újabb zökkenő, hosszú távon az elemző szerint egy jól diverzifikált részvényportfólióban a török részvényeknek bérelt helye van. Az elmúlt tíz évben ez a gazdaság olyan fejlődésen ment keresztül, amely bármelyik európai gazdaság becsületére válna. Az államadósság gyakorlatilag öt éve a válság ellenére 40% körül mozog, a 2011-es hiány 1,4%, a gazdasági növekedés üteme pedig továbbra is meghaladja az európai országokét.
Forrás: Bloomberg
A bankrendszer - a gazdaság egyik legfontosabb pillére - tőkeerős, a nem-teljesítő hitelek aránya alacsony és a hitelbővülés továbbra is kétszámjegyű az ország erős demográfiai adottságainak és az élénk belső keresletnek köszönhetően. A török gazdaságra a legnagyobb veszélyt továbbra is az jelenti, ha túl gyorsan növekszik – ami lássuk be, egy olyan kockázat, ami szinte egyedülálló napjaink recessziótól rettegő Európájában.