8p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Emelkedés van ugyan Európában, de inkább csak a pénteki lemaradást hozzák be a tőzsdeindexek. Az olaj és az olajipar emelkedése húzza az indexeket, így a BUX-ot is. Történelmi csúcsa közelében áll az euró/forint. Új őrület alakult ki a kriptovilágban, az első twitter-üzenet jogaiért valaki már 2,5 millió dollárt ígért.

A pénteki szép amerikai részvénypiaci rali ma talán nem folytatódik, legalábbis erre lehet abból következtetni, hogy a határidős indexek jelentősebb mínuszban vannak. Főleg a Nasdaq 100 futures, amely -1,8 százalékon áll. Ázsiában komolyabb esés volt reggel, a CSI 300 kínai index 3,5 százalékot veszített értékéből. Európában viszont általános emelkedés van, a német index 0,9, a francia 0,5, a brit 0,8 százalékos pluszban áll.

Ám a kérdés, mihez képest, pénteken ugyanis az amerikai emelkedés későn kezdődött, így Európa abból jórészt kimaradt. Így azt mondhatjuk, hogy Európa most csak behozza lemaradását, kullog az USA után. A vírushírek vegyesek, egyes országokban a nyitás van napirenden, mint a briteknél. Másutt, mint Olaszországban, Franciaországban és Magyarországon is, rosszabbodott a helyzet. (A legutóbbi hazai jelentés itt olvasható, hosszabb távú grafikonokkal.)

Rekordszinthez közelít az euró/forint

Itthon a BUX index 0,6 százalékos pluszban jár délelőtt, ami főleg a Molnak köszönhető, amit az olajszektor általános emelkedése hajthat. A papír 2,9 százalékkal 2274-re ugrott, az OTP eközben 0,1 százalékkal süllyedt, a Richter 0,9 százalékkal esett. A Telekom és az Opus 0,5 százalékos pluszt mutat.

A forint viszont tovább gyengült, 367,70 az euró, de rövid időre érintette a 368-at is. A mindenkori csúcstól, 369,875 forinttól tehát már alig több mint két forinttal marad el. A jelenség régiósnak látszik, ma ugyanis a zloty és a cseh korona is gyengül, még jobban is, mint a forint.

Árfolyam

A dollár tovább erősödött, az euró/dollár beesett az 1,19-es határ alá, már csak 1,1870. Mínuszban áll az arany, a réz, a palládium és már az olaj is.

Újra 70 dolláron az olaj

A Brent reggel még tovább drágult, és túllépte a 70 dollárt, a WTI a 67-et, amire a járvány kitörése óta nem volt példa. Ebben nagy szerepe lehet annak, hogy dróntámadás ért Jemenből egyes fontos szaúd-arábiai olajlétesítményeket. Bár komolyabb károkat nem jelentettek, de korábban volt rá példa, hogy egy hasonló támadással jelentős kiesést tudtak okozni a szaúdi exportban. Késő délelőttre szerény mínuszba ment át az olajár, most 65,80 a WTI és 69,00 a Brent.

A Brent árfolyama öt évre (Tradingview.com)
A Brent árfolyama öt évre (Tradingview.com)

Igen erős kínai export-adatok is érkeztek, ez is az olaj mellett szól. Az események az olajmultik részvényeit is tovább drágítják, a “db x-trackers MSCI World Energy” energiarészvény-ETF árfolyama például két százalékkal emelkedik Frankfurtban.

Céláremelések érkeztek magyar részvényekre

Az Equilor Befektetési Zrt. gyűjtése szerint három célárat is felfelé módosítottak. A jelenlegi tőzsdei ár mindhárom esetben mélyen az új célár alatt van.

  • Az OTP célárfolyamát a JPMorgan emelte 15 875 forintról 16 075 forintra, az ajánlásuk továbbra is felülsúlyozás.
  • A Mol célárfolyamát a Renaissance Capital növelte 2600 forintról 2800 forintra, az ajánlás maradt vétel.
  • Az HSBC a Richter célárfolyamát módosította 8200 forintról 9000 forintra, az ajánlást azonban vételről tartásra rontotta.

Csányi Sándor elnök-vezérigazgató egyébként pénteken azt monda, tartja magát korábbi véleményéhez, miszerint az OTP-részvény 15 ezer forintot ér, sőt szerinte még többet is.

Jön a magyar inflációs adat

Március 9-én, kedden jön a februári hazai inflációs adat, miután januárban stagnált a mutató (2,7 százalékon).

Várakozásunk szerint februárban ismét 3,2 százalékra gyorsulhatott a mutatószám év/év alapon. A külső, azaz az eurózóna irányából érkező inflációs nyomás továbbra is alacsony. Ugyanakkor az üzemanyagárak tavaly december óta tartó (havi alapon számolt) növekedése februárban is folytatódott, ami az infláció emelkedésének irányába hat írja a Danube Capital.

Kamatemelésre lehet szükség Magyarországon is?

Hamarosan kamatemelések következnek az ING elemzése szerint – ismertette az Equilor Befektetési Zrt.

A bank elemzői szerint a reflációs folyamat a szigorodó járványügyi intézkedések ellenére folytatódni fog a kelet-európai régióban, és már idén kamatemelésre lehet szükség. Csehországot, Romániát és Magyarországot emelik ki. A cseh jegybank esetében két kamatemelésre számítanak az év második felében, illetve Romániában is szigorodhatnak a monetáris politikai feltételek. A magyar jegybank viszont még az első félévben lépésre kényszerülhet az erősödő inflációs folyamatok és a gyengülő forint miatt, az egyhetes betéti kamatszint nőhet 0,9 százalékra.

Öt fontos dologra figyelnek a héten

Ezen a héten a tőkepiacok szempontjából az öt legfontosabb esemény az Investing.com szerint:

  • A Biden-csomag, amelyet a szenátus is elfogadott, még le kell küzdjön pár további adminisztratív akadályt. A csomag hatása kettős, növelheti a gazdasági teljesítményt, de az inflációt is.
  • Szerdán és pénteken az USA-ban inflációs adatokat tesznek közzé, az inflációs várakozások a kötvényhozamon keresztül nagybank befolyásolják most a piacokat.
  • A befektetők nagy dilemmája, hogy a technológiai részvények esése átmeneti, vagy egy tartósabb trend kezdete.
  • Fontos ülést tart csütörtökön az EKB, ahol felmérik az elhúzódó lezárások okozta károkat, és megpróbálnak előrejelzést adni a következő negyedévre.
  • Pénteken brit GDP-adat érkezik januárra, ami nemcsak a járvány hatásai miatt érdekes, hanem a Brexit következményeire is lehet belőle következtetni.

NFT-őrület a kriptovilágban, dollármilliókat érő tweet

“Just setting up my twttr” (épp beállítom a Twitter-emet) – ennyi volt a történelem első twitter-üzenetének (tweet-jének) tartalma, amit Jack Dorsey alapító 2006 márciusában fogalmazott meg. A szerző most felugrott az egyedi érmék (non-fungible tokens, NFT) vonatára, csatlakozott a legújabb kriptodeviza-mániához, és elárverezi a tweet jogait.

A legmagasabb ajánlatot jelenleg Sina Estavi, a Bridge Oracle vezérigazgatója tartja, 2,5 millió dollárral. A vevő tanúsítványt kap, digitálisan aláírva Dorsey által, de a bejegyzés továbbra is nyilvánosan elérhető marad a Twitteren. Az egyedi NFT-token az Ethereum blokkláncon van nyilvántartva, és gyűjteményi eszköznek számít. Ilyen NFT-k mögött lehetnek művészeti alkotások, de mémek, GIF képek, dalok, videók vagy videojátékok is. Az NFT-k más spekulatív eszközökhöz hasonlóan működnek, ahol a vásárlók azt remélik, hogy annak értéke emelkedik, így nyereségért lehet eladni írja a SeekingAlpha.

Sokan azonban óvatosságra intenek, a piacon buborék kialakulása fenyeget. A “Beeple” nevű digitális művész videója nemrégiben 6,6 millió dollárért kelt el, a “Nyan Cat” mém egyik feldolgozása 590 ezer dollárt ért.

Kriptodevizák, bitcoin mindenütt (Fotó: Unsplash)
Kriptodevizák, bitcoin mindenütt (Fotó: Unsplash)

Kínai vállalat vásárolt be bitcoinból és etherből

A bitcoin a hétvégén emelkedett, ismét átlépte az 50 ezer dolláros határt, de hétfőre reggelre kissé ez alá süllyedt vissza. Egy kínai képszerkesztő alkalmazás vállalata bevásárolt az Equilor szerint.

A hongkongi tőzsdén jegyzett Meitu részvények 14,4 százalékot emelkednek a hétfői kereskedésben, miután a menedzsment bejelentette, hogy 40 millió dollár értékben vásárolt a legnépszerűbb kriptovalutákból. A cég 22,1 millió dollár értékben vett ethert és 17,9 millió dollár értékben bitcoint. Egy hónappal korábban a Tesla jelentette be, hogy 1,5 milliárd dollárért vásárolt bitcoint, amire a kriptovaluta árfolyama 20 százalékos emelkedéssel reagált.

A Nikkei 225 japán tőzsdeindex grafikonja hosszú távon (Tradingview.com)
A Nikkei 225 japán tőzsdeindex grafikonja hosszú távon (Tradingview.com)

Csak most ébrednek a japán befektetők évtizedes téli álmukból

A japán Nikkei 225 index 1990 augusztusa, vagyis 30 és fél év óta először nemrég ismét átlépte a 30 ezer pontos határt. A történelmi rekordtól – közel 39 ezer pont 1989/90 fordulóján – azonban még mindig messze van. De sok befektető reménykedik abban, hogy a világ sok más indexéhez hasonlóan már nem sokáig marad érintetlen ez a csúcs. A német Finanzen.net szerint a szigetország részvénypiacát továbbra is segíti több fontos tényező.

  • Japán eddig viszonylag jól vészelte át a pandémiát, a fertőzések és a halálozások száma sokkal alacsonyabb, mint Európában vagy az USA-ban.
  • A japán részvények továbbra is komoly hátszelet kaphatnak a monetáris politikától. A Bank of Japan által folytatott laza politika két évtizede tart, és az óriási államadósság valószínűtlenné teszi, hogy a nulla kamatok érdemben emelkedjenek.
  • A gazdaság szorosan összefonódik Kínával és más ázsiai, nagy növekedési potenciálú piacokkal.
  • A közelmúltban elfogadott ázsiai-csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodás, az RCEP is támogatja a régió fejlődését.
  • A részvénypiac jelenlegi lendülete újra érdeklődést váltott ki a belföldi kisbefektetők körében, akik 20 éves téli álom után visszatérnek a piacra.
  • A japán részvények értékelése azonban vegyes. Az árfolyam/könyv szerinti érték viszonylag alacsony, 1,5 körül, ám a vállalatok átlagos tőkemegtérülése globális összehasonlításban mérsékelt.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24000 23650 24240 +0,59% 0 0 14 854 291 330 HUF 2025-01-22 17:06:25
MOL 2900 2872 2914 +0,69% 0 0 1 919 198 048 HUF 2025-01-22 17:05:05
MTELEKOM 1402 1380 1414 +1,59% 0 0 796 924 398 HUF 2025-01-22 17:05:00
RICHTER 10660 10600 10740 +0,38% 0 0 1 824 829 290 HUF 2025-01-22 17:12:31
OPUS 527 522 529 0,00% 0 0 105 327 088 HUF 2025-01-22 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megint szépen megtolták a pesti tőzsdét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 611,59 pontos, 0,72 százalékos emelkedéssel 85 643,97 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Ismét váratlan dolog történt a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 18:46
Megint sikerült erősödnie.  
Részvény / Deviza / Áru Mennyit kaszált Trump a napokban? Meddig sávozik még a forint?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 12:29
A részvényindexek optimizmusról árulkodnak, a BUX is visszatért az emelkedő pályára. A forint viszont sávban mozog, és ez egy darabig így is maradhat. Árat emel a Netflix, robbanás előtt állhat az ezüst. Trump kedvez a tech-óriásoknak, parkolópályán állnak a kriptók, az elnök játssza az ártatlant.
Részvény / Deviza / Áru Gyenge a forint, de gyújtósnak talán még jó lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 07:18
Gyengült a forint árfolyama szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Mennyire tud örülni a forint az új amerikai elnöknek?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 18:49
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Jöhet a 420 forintos euró, de nem olyan gyorsan, mint gondolná
Eidenpenz József | 2025. január 21. 18:07
A forint sokat gyengült, de részben rendkívüli tényezők, mint a dollárerősödés miatt. Ezért megfordulhat a trend és következhet egy emelkedő szakasz is. A magyar gazdaság a lakossági fogyasztás miatt indulhat be, de csak az év vége felé, Trump ígéreteinek egy része pedig valószínűleg meg sem fog valósulni. Körkép az idei kilátásokról.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump döntése a pesti parketten is érződött
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 17:52
Alulteljesítő volt a BÉT. 
Részvény / Deviza / Áru Trumptól a forint is kapott egy nagy szívességet
Csabai Károly | 2025. január 21. 12:37
A dollár gyengülését kihasználva a hazai fizetőeszköz az euróval szemben is erősödött, kedden dél körül a 411,5-ös szint körül cirkált. A budapesti tőzsde viszont bukóban állt, miután valamennyi blue chip olcsóbbodott. Ráadásul az árupiaci termékeknek sincs napjuk, a nemesfémek, az olajfajták és a kriptoeszközök árfolyama is esik, egyedül a gázárak tudtak emelkedni.
Részvény / Deviza / Áru Lekevertek egy sallert az iPhone-oknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:06
Rosszul alakultak a dolgok az Apple számára a kínai piacon. 
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump máris elérte, amit akart
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 09:10
Zűrzavart hoztak a tőkepiacokon Trump zűrzavaros nyilatkozatai. Beiktatása első napján ő fújta a szelet a tőzsdék hullámzásához.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG