Határozott pluszba kerültek a Wall Street vezető indexei az európai kereskedés végére és visszanyerték korábbi előnyüket a nagy nyugat-európai részvényindexek is. Átmeneti esés után visszakorrigált az euró, a forint pedig visszaerősödött az euróval szembeni 300-as szint alá.
Nagyon jó napot zárt a Budapesti Értéktőzsde. A BUX 3,3 százalékkal menetelt, 16941 pontra, a vezető részvények jól teljesítettek. A nap nagy nyertese a Mol volt. Az olajrészvény 5,4 százalékkal száguldott, 16490 forintra, az OTP 2,9 százalékot erősödött, 3448 forintra, a Richter 37000 forinton végzett, 1,4 százalékkal magasabban a tegnapi zárásnál, a Magyar Telekom pedig 2,8 százalékos emelkedés után 437 forinton fejezte be a kereskedést. A kisebb papírok közül limittel, tehát 15 százalékkal erősödött az E-Star és az EstMédia papírja.
A mai hullámzás hátterében egyértelműen az EKB kamatdöntése és az azt kísérő kommentár áll. A kezdeti esést az okozta, hogy az Európai Központi Bank nem vágott kamatot (bár ezt nem is várta szinte senki), és az, hogy elmaradt egy újabb ösztönző csomag bejelentése. Ez utóbbira, illetve egy erre történő utalásra sokan számítottak. Ezzel szemben az EKB elnöke, Mario Draghi egyenesen elzárkózott az erre irányuló kérdésektől, gyakorlatilag a kormányokra hárítva a felelősséget, hangsúlyozva, hogy az euróövezeti jegybank elsődleges dolga az árstabilitás fenntartása és nem a politikai nyomásgyakorlás.
Rontotta egy ideig még a hangulatot az is, hogy az EKB kismértékben rontotta az inflációs és növekedési kilátásokat, valamint hangsúlyozta, hogy továbbra is erősek a lefelé mutató kockázatok az eurót használó országok közösségében. Pozitív üzenet volt ugyanakkor, hogy az EKB továbbra is erősnek látja a kilábalás esélyét a recesszióból, és az is, hogy kiderült: több döntéshozó is a kamatvágásra szavazott, elképzelhető tehát, hogy a közeljövőben tovább csökken a most 1 százalékon álló euróövezeti irányadó kamat.
A sajtótájékoztató után a piacok lassan, de biztosan felálltak, visszatért a bizalom a kereskedésbe. A nyersanyagok látványosan korrigálnak, az olajat megint 86 dollár, az aranyat pedig 1640 körül jegyzik.
Segítette a hangulat javulását, hogy az atlantai Fed elnöke, Dennis Lockhart azt mondta: az Operation Twist elnevezésű mennyiségi lazító program kiterjesztése reális lehetőség és a Fed asztalán van. (E program lényege az volt, hogy a Fed hosszú lejáratú államkötvényekre cserélte a rövidebb lejáratot, leszorítva ezzel a hosszú távú hozamokat, ami pedig a rövid táv és a kockázatosabb eszközök felé terelték a tőkét.) A budapesti tőzsdezárás idején az amerikai indexek 1,5 – 2 százalékos pluszban vannak.