A brazil szenátus 20 órás maratoni ülés után felmentette hivatalából Dilma Rousseff elnöknőt, feladatait egyelőre Michel Temer alelnök vette át. Az elnöknőt azzal vádolják, hogy a 2014-es választások előtt kozmetikázta az államháztartás számait, a 180 napos kényszerpihenő során a szenátus megvizsgálja majd az ellene felhozott vádakat.
A végső felmentéséhez kétharmados döntés lenne szükséges. Most 55:22 arányban döntöttek a felfüggesztése mellett. A hírre az elnöknő elleni és melletti tüntetők is összecsaptak a rendőrökkel, néhány embert lecsuktak a The Rio Times szerint.
A február eleji mélypontjáról már 42 százalékot jött fel a Bovespa brazil tőzsdeindex, egy év alatt azonban így is pár százalékos mínuszban van. A Bloomberg szerint az idén a legjobban teljesítő deviza pedig a brazil reál volt – igaz, korábban viszont nagyot esett. Egy évvel ezelőtti értékéhez képest 15,5 százalékot ment fel az USD/BRL árfolyam, 17,2 százalékot pedig az EUR/BRL. A Bloomberg szerint az új ügyvezető elnökre, Michel Temerre úgy vártak a pénzpiacok, mint a messiásra, és nagyon nagy benne a bizalmuk. Úgy veszik, hogy az elnöknő már nem fog visszatérni a hatalomba.
Az elnökhelyettes vállalkozásbarát lépésekre készül, például az olajiparban nagyobb szerepet szán a magántőkének, meg akarja reformálni a közkiadások rendszerét, de keze sok téren meg van kötve. Sok népszerűtlen intézkedésre is szükség lenne, például nyugdíjcsökkentésre. Míg a közvélemény-kutatások szerint a választók 61 százaléka akarja Rousseff távozását, 58 százalékuk a helyettesét is eltávolítaná.
Az ország válságban van, gazdasága rendkívül nyersanyagár-függő. Ősszel helyhatósági, két év múlva pedig elnökválasztások lesznek. Nem is amiatt nagy a bizonytalanság Temer körül, hogy ő mit akar majd, az a kérés, mihez tudja megkapni a törvényhozás és a lakosság támogatását. A piacok lehet, hogy túlságosan optimisták – fejezi be a Bloomberg.